Úvod > Co chcete dělat? > Funkční středověká pec na okraji Havlíčkova Brodu
Kultura

Funkční středověká pec na okraji Havlíčkova Brodu

Ačkoli existuje mnoho skleněných artefaktů ze středověku, žádná sklářská pec se z té doby nezachovala. Skláři tehdy cestovali za dřevem, a pokud došlo, přemístili se do jiného kraje.
Replika pece se nachází na okraji města Havlíčkův Brod, na louce, v místě zvaném Vlkovsko. Původní pece stávaly hluboko v lese, aby byl vždy zajištěn dostatečný přísun dřeva. Dnešní archeologické pokusy nejsou však tolik na dřevo náročné, a tak může pec stát na volném prostranství. Že pec vyrostla právě v této oblasti, není náhoda. Kraj Vysočina je velmi důležitá sklářská oblast i dnes. Jsou zde doložené nejstarší renesanční sklárny a s největší pravděpodobností zde existovaly i ty středověké. Z nich se však dochovaly pouze zbytky kamenných základů, ze kterých pak zkušení archeologové poznají, že se jedná o pec.  
 
Při stavbě se vycházelo z nákresů rytíře Mandevila, který mezi lety 1410 až 1420 projížděl po Čechách a nakreslil typ středověké pece. Obrázek je sice přehledný, ale neříká nic o materiálu, rozměrech ani způsobu stavby. Muzejníci tedy museli projít veškeré dostupné historické prameny, mnohokrát se poradit se skláři, ale i přesto počítali s tím, že jde o metodu pokus – omyl.
 
Zednická firma nejprve vyzdila topný kanál, který je stejně široký jako stěny, tedy 80 cm. Nad topeništěm je kopule, zvaná kopna, která je vyrobená z jílu. Jíl použitý při stavbě byl darem od obce Kejžlice. Před kopnou je na peci ještě menší valená jílová klenba takzvané temperovací pece. V kopně jsou čtyři pracovní otvory, kterými sklář nabíral sklo.  
 
Letos v září pracovníci muzea spolu se skláři pec vyzkoušeli v praxi. V temperovací peci bylo kolem 500 stupňů a ve velké kolem 1 000 stupňů. Na konečný plný výkon 1 220 °C bylo možné pec vytopit jen za pomoci bukového a dubového dřeva.
 
Pec je teprve druhou replikou středověké pece v Čechách – první je umístěna na MoldavěKrušných horách a vznikla roku 1992.
 
U pece na okraji Havlíčkova Brodu je umístěna informační tabule, která návštěvníkům poskytuje mnoho zajímavých detailů o tavení skla a vzhledu původních pecí.
 
Zobrazit více

Provozovatel

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Havlíčkovo náměstí 19
580 01 Havlíčkův Brod
Tel.:
+420 569 429 151
Email:
muzeum@muzeumhb.cz
WWW:
www.muzeumhb.cz
GPS:
49,621216 15,583494
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Havlíčkův Brod

Pivovar Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Kafe v parku

Kafe v parku

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Kavárna Ve Vile

Kavárna Ve Vile

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina