Úvod > Co chcete dělat? > Farní kostel sv. Jana Křtitele v Kněždubu
Památky

Farní kostel sv. Jana Křtitele v Kněždubu

Dominantou obce Kněždub je kostel sv. Jana Křtitele, postavený v pseudorománském stylu. Interiér kostela je vymalován nezvykle moderním stylem ak. malířem Vojmírem Vokolkem a doplněn obrazy Joži Úprky z doby kolem r. 1900.
První historická zmínka o kostele sv. Jana Křtitele se váže k roku 1475. O věži tohoto kostela vznikla lidová píseň charakteristická pro obec „Tá kněždubská věža, tá je vysoká“.

Nynější podoba kostela byla dokončena v poválečném období. Některé části byly opravovány a modernizovány, jiné obměňovány. Základní architektonické dispozice zůstaly beze změny od roku 1898. Pobyt v kostele výrazně zpříjemnily úpravy 70. – 90. let 20. století. Vedle zrekonstruované elektroinstalace a osvětlení bylo v kostele namontováno elektrické vytápění a ozvučení. Byla zdvojena okna a pro případ krádeží namontováno výstražné signalizační zařízení.

Okolí kostela bylo také dovedeno do stavu, který vytváří chrámu důstojnou kulisu – byla provedena údržba tzv. Slováckého slavína, hřbitova, pomníků padlých v první a druhé světové válce a vybudované kněžské hrobky (1975). Místní rodáci, malíři, Joža Uprka, jeho bratr Franta a Antoš Frolka jsou pochováni na místním hřbitově nazývaném „Slovácký Slavín“.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
2.10.
Napoleonská vojska ve Strážnici

Napoleonská vojska ve Strážnici

Strážnice, Jižní Morava
27.11.
28.11.
Radujme se, veselme se ve Strážnici

Radujme se, veselme se ve Strážnici

Strážnice, Jižní Morava
8.6.
31.10.
Lego výstava ve Veselí nad Moravou

Lego výstava ve Veselí nad Moravou

Veselí nad Moravou, Jižní Morava
13.11.
Bzenecké svatomartinské slavnosti

Bzenecké svatomartinské slavnosti

Bzenec, Jižní Morava