Úvod > Co chcete dělat? > Farní kostel sv. Jana Křtitele v Kněždubu
Památky

Farní kostel sv. Jana Křtitele v Kněždubu

Dominantou obce Kněždub je kostel sv. Jana Křtitele, postavený v pseudorománském stylu. Interiér kostela je vymalován nezvykle moderním stylem ak. malířem Vojmírem Vokolkem a doplněn obrazy Joži Úprky z doby kolem r. 1900.
První historická zmínka o kostele sv. Jana Křtitele se váže k roku 1475. O věži tohoto kostela vznikla lidová píseň charakteristická pro obec „Tá kněždubská věža, tá je vysoká“.

Nynější podoba kostela byla dokončena v poválečném období. Některé části byly opravovány a modernizovány, jiné obměňovány. Základní architektonické dispozice zůstaly beze změny od roku 1898. Pobyt v kostele výrazně zpříjemnily úpravy 70. – 90. let 20. století. Vedle zrekonstruované elektroinstalace a osvětlení bylo v kostele namontováno elektrické vytápění a ozvučení. Byla zdvojena okna a pro případ krádeží namontováno výstražné signalizační zařízení.

Okolí kostela bylo také dovedeno do stavu, který vytváří chrámu důstojnou kulisu – byla provedena údržba tzv. Slováckého slavína, hřbitova, pomníků padlých v první a druhé světové válce a vybudované kněžské hrobky (1975). Místní rodáci, malíři, Joža Uprka, jeho bratr Franta a Antoš Frolka jsou pochováni na místním hřbitově nazývaném „Slovácký Slavín“.
Selský domek v Kněždubě

Selský domek v Kněždubě

Kněždub, Jihomoravský kraj
Slovácký Slavín v Kněždubu

Slovácký Slavín v Kněždubu

Kněždub, Jihomoravský kraj
Památné lípy v Kněždubu

Památné lípy v Kněždubu

Kněždub, Jihomoravský kraj