Úvod > Co chcete dělat? > Farma Cihlář Milošovice
Životní styl

Farma Cihlář Milošovice

Farma Cihlář – Milošovice nabízí prodej mléka, sýrů, jogurtů a dalších mléčných výrobků. Na farmě se chová holštýnský skot (holstein) a suffolské ovce.
Předci dnešních hospodářů, pětičlenné rodiny Cihlářových, patřili mezi starousedlíky v obci Milošovice a po několik staletí se tu věnovali poctivé sedlačině. Tuto tradici v roce 1957 násilně přervala kolektivizace, která v tu dobu naplno zasáhla i zdejší oblast. Pan Černý, který na farmě hospodařil, dožil změny režimu a v roce 1992 spolu s rodinou opět navázal. V současnosti na farmě hospodaří jeho vnuk, pan Radek Cihlář. Ten převzal hospodářství po rodičích v roce 1999, kdy ukončil studium na Vysoké škole zemědělské v Brně. Na původní usedlosti uprostřed obce ale bohužel nešlo v zemědělské činnosti pokračovat, proto rodina začala v roce 2003 budovat zcela novou farmu mimo vesnici a rovněž i rozšířili výměru půdy.

Cihlářovi rozšířit chov mléčného skotu, do něhož je zapálená celá rodina. Obhospodařované pozemky leží v tzv. trojmezí, na rozhraní Kutnohorska, Benešovska a Havlíčkobrodska, a jsou značně svažité. Většina z nich byla zatravněna a nyní je využívána jako pastviny. Zhruba 25 hektarů tvoří orná půda, na níž Cihlářovi pěstují krmné plodiny, především jetel, ozimé a jarní triticale, luskovinoobilné směsky, čirok a při každé příležitosti také meziplodiny. Cihlářovi jsou mezi chovateli mléčného skotu velmi dobře známi nejen díky svým špičkovým zvířatům, ale i nadšení a umu, s nimiž je chystají a poté předvádějí na oblastních a národních výstavách.

Na farmě funguje mlékárna, kde se věnuje výrobě pestré škály mléčných produktů od kefírů, jogurtů a jogurtových mlék až po sýry maminka Mirka. Do budoucna by rodina ráda nabídla k prodeji i hovězí maso, neboť na farmě se daří také menšímu stádu masného skotu plemene aubrac, které vyniká výbornou zmasilostí. V roce 2020 farma pbdržela titul Farma roku.

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pivovar Švihov u Želivky

Rodinný pivovar Švihov u Želivky

Loket, Středočeský kraj
Hotel Agnes

Hotel Agnes

Bohdaneč, Středočeský kraj
Penzion a restaurace U řeky

Penzion a restaurace U řeky

Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina
Zámecký pivovar Zbraslavice

Zámecký pivovar Zbraslavice

Zbraslavice, Středočeský kraj