!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Expozice kněze Václava Drboly v Bučovicích
Kultura

Expozice kněze Václava Drboly v Bučovicích

V Bučovicích na Vyškovsku najdete trvalou připomínku katolického kněze Václava Drboly, který patří k obětem takzvaných babických procesů. Popraven byl roku 1951, za komunistického režimu.
Ve vstupním prostoru bučovického kostela byla vytvořena trvalá připomínka kněze Václava Drboly, který byl významnou osobností farnosti i města Bučovice. Ve farnosti působil jako kaplan a ve veřejném životě se aktivně angažoval v místních spolcích a v Československé straně lidové. V roce 1951 byl nezákonně popraven, stal se obětí takzvaných babických procesů. Soudně bučovického duchovního rehabilitovali roku 1990 a nyní probíhá proces jeho blahořečení.

Expozice má neobvyklé architektonické řešení. Z vrcholu klenby v předsíni kostela je spuštěný tepaný kovový půlválec, který slouží jako nosič dokumentů – historická data související s jeho životem a obrazová dokumentace. Václav Drbola chtěl za každých okolností konat dobro, i když to bylo složité. Za svou pravdou stál a zaplatil za ni největší cenu.

Drbola se narodil ve Starovičkách na Břeclavsku v roce 1912. V kněžské službě působil nejdříve ve Slavkově u Brna, poté v Čučicích a od roku 1943 jako kaplan v Bučovicích, kde také aktivně pracoval v různých spolcích, věnoval se mládeži, vyučoval náboženství. Organizoval také divadelní představení a hody. Do Babic jej přeložili v roce 1950 po zatčení tamního faráře. Za mřížemi skončil v červnu 1951 i sám Drbola. Vražda tří funkcionářů národního výboru se sice odehrála až po jeho uvěznění, přesto byl zahrnut mezi obžalované v následných zpolitizovaných procesech. Za údajnou velezradu a návod k vraždě dostal trest smrti.
Zobrazit více

Provozovatel

Římskokatolická farnost Bučovice při kostele Nanebevzetí Panny Marie

Mírová 203
685 01 Bučovice
Tel.:
+420 517 383 516
Tel.:
+420 777 210 010
Email:
bucovice@dieceze.cz
WWW:
www.farnostbucovi...
GPS:
49,148722 17,004151
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Bučovice
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jižní Morava
Zámecká restaurace Austerlitz

Zámecká restaurace Austerlitz

Slavkov u Brna, Jižní Morava
Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jižní Morava