Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Cesta města v Opavě
Kultura

Expozice Cesta města v Opavě

Slezské město Opava, které se může pochlubit svou dlouhou historií, má po 65. letech znovu otevřené městské muzeum, a to v podobě stálé expozice nazvané „Cesta města“ nacházející se ve zdejším Obecním domě.
Ve zmíněném kulturním stánku poskytuje služby pro celkový kulturní rozvoj města příspěvková Opavská kulturní organizace (zvaná OKO), zřízená statutárním městem Opava.

Příchozí si zde mohou mimo expozici prohlédnout i umělecká díla regionálních i známějších umělců ve zdejší Výstavní galerii a ve foyer domu, také mohou navštívit například divadelní představení i filmový festival Jeden svět. Sál Purkmistrů i Schösslerův salónek jsou hojně využívány k přednáškovým besedám i soukromým akcím. Slavnostní otevření expozice proběhlo 17. září 2010, a od tohoto dne v ní mohou návštěvníci nahlédnout do minulosti této dřívější slezské metropole. Prohlídka začíná v době velmi vzdálené, v paleolitu, a postupně nás chronologicky řazené exponáty přenesou až do minulého století. Z nejstarších dob zde můžeme spatřit jako evropský unikát nález meteoritu, dále např. zachovaný středověký opavský popravčí meč.

Milovníci barokního umění se mohou potěšit prohlídkou dřevěných polychromovaných plastik čtyř evangelistů z poloviny 18. století od významného opavského sochaře Jana Jiřího Lehnera, které už znají z plakátů zvoucích k prohlídce Cesty města.

Ojedinělou interaktivní atrakcí expozice je plastový 3D model města Opavy z let 1750-1800. V neposlední řadě mohou návštěvníci expozice zhlédnout kladně hodnocený animovaný film dokumentující nejdůležitější fakta opavských dějin. Muzeum slibuje návštěvníkům zážitek pro laické či odborné oko a možnost vcítění se do dějin nejen metropole českého Slezska. ,Příchozí se mohou navíc občerstvit ve velmi příjemném prostředí zdejší kavárny. Atraktivní škálu kulturního vyžití v pozdnějších hodinách slibuje nabídka stávajícího klubu Art.
Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Lenthai – thajské masáže v Opavě

Lenthai – thajské masáže v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Poeziomat v Opavě

Poeziomat v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Obecní dům v Opavě

Obecní dům v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí