Úvod > Co chcete dělat? > Empírový zámek Borohrádek
Památky

Empírový zámek Borohrádek

Empírový zámek, který vznikl v letech 1816 – 1820 přestavbou panského renesančního domu. Po roce 1945 byl zkonfiskován. Roku 1957 byly provedeny stavební úpravy, přízemní části byly zvýšeny o jedno patro. Nyní zámek slouží jako domov důchodců.
První písemná zpráva o městečku a o tvrzi pochází z roku 1342, kdy Borohrádek synové Mikuláše z Potštejna postupovali své matce Elišce, jako náhradu za její věno. Mikuláš z Potštejna, loupeživý rytíř v době vlády Jana Lucemburského, přepadal obchodníky na jejich cestách, olupoval je a pustošil vesnice. Mikuláš nalezl smrt ve zřícené věži svého hradu v roce 1339 při obléhání Karlem IV.
 
Karel IV. prokazatelně nocoval v Borohrádku 11. října 1363 a 9. října 1365 při svých cestách do Vratislavi. Zdá se tedy, že borohrádecká tvrz byla načas i sídlem královské posádky, která udržovala v kraji bezpečnost a pořádek.

Současný zámek vystavěli Betengelové v sousedství staré tvrze na počátku 17. století. Další přestavby provedl roku 1730 František Karel II. Libštejnský z Kolowrat. Teprve za něj byl v letech 1816 až 1820 zámek opraven a přestavěn v tehdy panujícím klasicistním slohu. Takto přestavěný zámek zůstal v majetku Libštejnských-Kolowratů do roku 1861. Po smrti posledního příslušníka této větve rodu Libštejnských zdědil Borohrádek František Lützow s manželkou Jindřiškou, rozenou ze Seymour. Po její smrti zdědila zámek její dcera Růžena, provdaná Salm-Salmová. Tomuto rodu byl zámek v roce 1945 zkonfiskován. Od roku 1958 je zámek využíván jako domov důchodců. V minulých letech zanedbaný zámecký park prochází v současné době revitalizací a je oázou zeleně a klidu pro současné obyvatele.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
Písník Šromák u Borohrádku

Písník Šromák u Borohrádku

Borohrádek, Královéhradecko
Žižkův dub v Borohrádku

Žižkův dub v Borohrádku

Borohrádek, Královéhradecko
Koupaliště Splav v Borohrádku

Koupaliště Splav v Borohrádku

Borohrádek, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Písák v Týništi nad Orlicí

Kemp Písák v Týništi nad Orlicí

Týniště nad Orlicí, Královéhradecko
Toniova zámecká kavárna v Kostelci nad Orlicí

Toniova zámecká kavárna v Kostelci nad Orlicí

Kostelec nad Orlicí, Královéhradecko