Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Eliášova štola v Úsilném
Památky

Eliášova štola v Úsilném

Eliášova dědičná štola je zpřístupněna v délce 400 m. Dějiny obce Úsilné, která se nachází jen několik kilometrů od centra Českých Budějovic, jsou výrazně spojeny s hornictvím ve zdejším tzv. rudolfovském rudním revíru.
Úsilné se nachází severně jen několik kilometrů od centra Českých Budějovic. S dolováním se v této oblasti začalo už ve 13. století. Ražení štoly započalo 20. července 1574, na den sv. Eliáše, a od té doby je štola pojmenována podle tohoto světce. V této oblasti byly doly dvojí. Nejdříve byly otevřeny dolu rudní – doly na stříbrnou rudu a také zlatodoly. Teprve v pozdější době a v mnohem menším rozsahu se těžilo i kvalitní černé uhlí – antracit. Po celé období však v popředí zájmu zůstávaly především rudy stříbrné. Odhaduje se, že od 16. století ze bylo vytěženo asi 50 tun stříbra. Podle starých účtů na štole pracovalo trvale 90 havířů a pracovalo se ve dne v noci. Po šesti letech ražby měřila štola už 2,5 km. Práce se však neustále zpomalovala. Poté co Královská komora ukončila vyplácení finanční podpory, zastavily se práce na štole úplně. Ražení Eliášovy dědičné štoly a jejích odboček k jednotlivým dolům trvalo s přestávkami zhruba 200 let.

V roce 1910 došlo v jedné z podzemních chodeb poblíž dolu sv. Eliáše k průvalu podzemní vody. Voda tehdy zaplavila celý důl. Polovině 20. století byly České Budějovice zásobovány z Eliášovy štoly kvalitní pitnou vodou. Turistům je štola přístupná od roku 2009. Za zmínku a navštívení stojí i kašna, která je umístěná nedaleko vstupu do štoly.

Eliášova dědičná štola se nachází cca 7 km autem od Českých Budějovic. Pro návštěvníky je zde vyhrazené parkoviště. Štola se otevíra pro veřejnost po telefonické domluvě. Prohlídku štoly je nejlépe objednávat min. dva dny předem! Prohlídka trasy je dlouhá cca 350 m, dá se projít suchou nohou, asi polovinu trasy je třeba projít v předklonu, trasa je vedena po ocelových roštech – nevhodné jsou vysoké podpatky. Průvodce poskytuje helmu, nepromokavý plášť a baterku.

Svatební veletrh České Budějovice

Další ročník úspěšného Svatebního veletrhu České Budějovice 7.1. 2023 na Výstavišti pavilon T. Přijďte načerpat svatební inspiraci užít si pohodovou atmosféru a naplánovat si svůj vysněný den do posledního detailu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

The Casualties

Legendární americká punková parta The Casualties poprvé v Českých Budějovicích
České Budějovice, Jihočeský kraj

Do bezvědomí tour – stav beztíže & vědomí

Pop-Punk z jižních Čech.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Budweis Christmas Goregalore

Grind gore večírek v MC Fabrika.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Koupaliště Borek u Českých Budějovic

Přírodní koupaliště najdete v ulici U Studánky v obci Borek. Nachází se v klidné oblasti v bezprostřední blízkosti Mojského lesa a potoku Kyselá voda. Slouží jak k odpočinku a relaxaci, tak k rekreačnímu a sportovnímu vyžití v letních měsících.
Borek, Jihočeský kraj

Wakepark České Budějovice

Sportovně relaxační areál sportovního klubu Wakepark ČB se nachází v Českých Budějovicích na jižní straně rybníku Světlík (Nemaničák). Na místě na vás čekají dva vleky – jeden pro začátečníky, bez překážek a druhý pro pokročilé, osázený celo plastovými překážkami od WakePRO.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hrdějovická keramika

Hrdějovická keramika je známá pro své užité umění, specifickou tvrdost a barevnost. Vyrábí se originální ručně malovanou keramiku s tradičními květinovými motivy, které vycházející z Jihočeských venkovských tradic.
Hrdějovice, Jihočeský kraj

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.
Slavonice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Stellplatz Hluboká – stání pro obytná auta v Hrdějovicích

Stání pro obytná auta v uzavřeném areálu jihočeského statku je ideální místem, odkud můžete být za několik minut např. na zámku Hluboká nad Vltavou nebo v centru Českých Budějovic a zároveň stylově, bezpečně a v soukromí parkovat se svým obytným vozem.
Hrdějovice, Jihočeský kraj

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Mlékomaty farmy Kolný v Českých Budějovicích – od kravičky přímo k vám

Farma Dynín v současnosti provozuje dva mlékomaty – jeden u Terna v Českých Budějovicích a druhý u Coopu v Lišově. Plní se mlékem z farmy v Kolném, kterou provozuje Zemědělské obchodní družstvo Kolný – jedna z dceřiných firem Zemědělských služeb Dynín.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Masné krámy – známá českobudějovická restaurace

Restaurace s proslulou kuchyní si zakládá na staročeských recepturách, a na světoznámé značce piva Budweiser Budvar. V dávné minulosti sloužil objekt k prodeji masa a masných výrobků. Oblíbená českobudějovická restaurace je zde od roku 1953.
České Budějovice, Jihočeský kraj