Úvod > Co chcete dělat? > Dykova skála s vyhlídkou u Vysokého nad Jizerou
Příroda

Dykova skála s vyhlídkou u Vysokého nad Jizerou

Poblíž Vysokého nad Jizerou je na kraji lesa ukryta Malá Skála z křemičité břidlice. Dříve se jí říkalo Kobrova skála, dnes Dykova skála. Z nedaleké louky je krásný výhled na Krkonoše a část Jizerských hor.
Dříve se skále říkalo Kobrova skála podle majitele pozemku, na kterém se nachází. V třicátých letech minulého století byla přejmenovaná na Dykovu skálu podle básníka Viktora Dyka, který v letech 1917 až 1931 pobýval ve Vysokém nad Jizerou. Na svých houbařských vycházkách se básník zastavoval na oblíbené skalce a pohlížel na panorama Krkonoš.

Žulový balvan na temeni skalky není původní. Byl přivezený z horské řeky Mumlava u Harrachova – Nového Světa, kam Viktor Dyk také rád jezdíval. Na čelní straně balvanu je vytesaný nápis DYKOVA SKÁLA. Dne 15. srpna 1933 byl žulový balvan slavnostně odhalen za nemalé účasti básníkových příznivců, kteří ke skále přišli v průvodu.

Dnes je Dykova skála skryta v porostu. Nedaleko se nachází malá louka odkud se vám naskytne krásný pohled na Krkonoše a kousek Jizerských hor.

Ubytování a restaurace v okolí