Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Rožmberská lazebna v Domě U Kantůrků ve Velešíně
Kultura

Expozice Rožmberská lazebna v Domě U Kantůrků ve Velešíně

Dům U Kantůrků patří k významným architektonickým památkám Velešína, který leží přibližně 12 km východně od Českého Krumlova. V domě se nachází expozice Rožmberská lazebna.
Vešínská lazebna pravděpodobně stávala ve Velešíně již ve 2 pol. 13. století pro potřeby řemeslníků a sloužících na hradě Velešín. Lazebna jistě byla dřevěná a spravovala ji správa hradu, pravděpodobně purkrabí, který měl někoho, kdo se o lazebnu staral.

Stálá interaktivní expozice Rožmberská lazebna nabízí nahlédnutí a lepší poznání prostředí historické renesanční lazebny. A to nejen prostřednictvím autentických prostor expozice společně s vybavením, ale také pomocí interaktivních prvků, které jsou nedílnou součástí této expozice.

O velešínské lazebně existuje první zmínka z roku 1360. Od roku 1387 patřilo velešínské panství Oldřichu I. z Rožmberka. Lazebnu vlastnil farář, ale v roce 1402 farář Jan Řečička předal lázeň obci. Od té doby byla lázeň majetkem města, která ji pravděpodobně lazebníkovi pronajímala. Lazebna možná fungovala do roku 1750, neboť v tereziánském katastru z roku 1757 se řemeslo lazebnické již nevyskytuje.
Venkovní koupaliště Velešín

Venkovní koupaliště Velešín

Velešín, Jihočeský kraj
Zřícenina hradu Velešín

Zřícenina hradu Velešín

Velešín, Jihočeský kraj
Vodní nádrž Římov

Vodní nádrž Římov

Římov, Jihočeský kraj