Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Rožmberská lazebna v Domě U Kantůrků ve Velešíně
Kultura

Expozice Rožmberská lazebna v Domě U Kantůrků ve Velešíně

Dům U Kantůrků patří k významným architektonickým památkám Velešína, který leží přibližně 12 km východně od Českého Krumlova. V domě se nachází expozice Rožmberská lazebna.
Vešínská lazebna pravděpodobně stávala ve Velešíně již ve 2 pol. 13. století pro potřeby řemeslníků a sloužících na hradě Velešín. Lazebna jistě byla dřevěná a spravovala ji správa hradu, pravděpodobně purkrabí, který měl někoho, kdo se o lazebnu staral.

Stálá interaktivní expozice Rožmberská lazebna nabízí nahlédnutí a lepší poznání prostředí historické renesanční lazebny. A to nejen prostřednictvím autentických prostor expozice společně s vybavením, ale také pomocí interaktivních prvků, které jsou nedílnou součástí této expozice.

O velešínské lazebně existuje první zmínka z roku 1360. Od roku 1387 patřilo velešínské panství Oldřichu I. z Rožmberka. Lazebnu vlastnil farář, ale v roce 1402 farář Jan Řečička předal lázeň obci. Od té doby byla lázeň majetkem města, která ji pravděpodobně lazebníkovi pronajímala. Lazebna možná fungovala do roku 1750, neboť v tereziánském katastru z roku 1757 se řemeslo lazebnické již nevyskytuje.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020
Venkovní koupaliště Velešín

Venkovní koupaliště Velešín

Velešín, Jižní Čechy
Zřícenina hradu Velešín

Zřícenina hradu Velešín

Velešín, Jižní Čechy
Vodní nádrž Římov

Vodní nádrž Římov

Římov, Jižní Čechy