Úvod > Co chcete dělat? > Dům U jelena ve Vimperku

Dům U jelena ve Vimperku

Památky
Dům se nachází v zúženém místě Pivovarské ulice pod terasami na zámeckém vrchu. Dům je ozdoben nástěnnou malbou znázorňující legendu o svatém Hubertovi, v které šíje a hlava jelena s parožím přechází z malby v plastiku.
Na vedlejším arkýři dokresluje atmosféru lovu malovaný výjev lovce se psy a lukem v krajině. Již tyto motivy zřejmě podpořily tradovaný názor, že tento dům byl původně myslivnou nebo alespoň sídlem člověka pracujícího v lese.

Dům U jelena je jedním z nejstarších domů mimo náměstí a dodnes se tvrdošíjně drží legenda, že jde o vůbec nejstarší měšťanský dům ve Vimperku. Ta je však poznatky z posledních restaurátorských prací, které provádí na domě od devadesátých let 20. století jeho současná majitelka, účinně zpochybněna.

Současná podoba domu se klade do 17. století, původní malby na fasádě jsou o století mladší. Malebný vzhled domu zvýrazňuje kromě arkýře a maleb s plastikou jelena ozdobné kamenné schodiště do prvního patra. Při opravě v roce 2005 se v jeho útrobách našly písemnosti z doby jeho poslední rekonstrukce v roce 1908. V malé plechové krabičce byla i německá báseň, inspirovaná velkým požárem Vimperka v roce 1904. Složil ji budějovický písař Ludwig Stadler.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 8. 2019