Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Důl Darkov v Karviné
Památky

Důl Darkov v Karviné

Historie Dolu Darkov a jeho předchůdců začala v roce 1854. Od té doby se v něm vytěžilo 310 milionů uhlí. Horníci se rozloučili s těžbou v únoru 2021, průmyslový areál by měl dostat status památkově chráněného místa.
Důl Darkov – počátek sahá k až do roku 1852, kdy bylo zahájeno hloubění jámy Gabriela. Samotná výstavba však započala až v roce 1972 a těžba na Darkově začala až o deset let poté, 1982. K Darkovu byl přidán i důl Barbora, který skončil v roce 2002. Celkem měl Darkov tři závody: Gabriela, Barbora a důl 9. květen. Důl Darkov sám o sobě vyprodukoval 53 931 900 tun uhlí. Ale v rámci skupinového Dolu Darkov činí od roku 1854 produkce těžko představitelných 309 975 000 tun uhlí! Všechny tři doly vyprodukovali ročně kolem 4000 tun uhlí, bylo v nich zaměstnáno zhruba 3 800 zaměstnanců a tvořili rozlohu 25,9 km2.

Ani dolu Darkov se nevyhnulo několik velkých tragédií. V dole Barbora vybuchl metan v 90. letech a usmrtil 30 horníků. V roce 2020 propukla epidemie covidu právě v dole Darkov.

Ostravsko-karvinské doly vznikly na základě znárodnění šesti těžařských společností již v roce 1946, nejstarší z nich byla založená už roku 1836. Prvního ledna 1950 byl změněn název na Ostravsko karvinské doly, který se používá dodnes. Vytěžené uhlí z dolu se používalo v energetice a na výrobu koksu. Vedle dolu stála i největší úpravna uhlí v České republice. Těžba černého uhlí v Česku však postupně končí, protože je dlouhodobě nerentabilní.
 

Památková ochrana moravskoslezských dolů

​Památkáři a státní podnik Diamo začali jednat o tom, které stavby v areálech zavíraných černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji by mohly být památkově chráněny a budou zachovány pro příští generace jako industriální dědictví. NPÚ navrhuje, aby byla památková ochrana v karvinské části revíru založena na zachování základních typů těžních věží jako symbolů v krajině a některých dalších objektů. Z historického, typologického a architektonického hlediska se jeví jako nejvýznamnější Důl ČSA, který je příkladem jednoho z prvních velkodolů s promyšleným konceptem návazných provozů. Kulturními památkami už jsou na Karvinsku dříve zavřené doly Gabriela a Barbora.
 

Provozovatel

Bývalý Důl Darkov

Důl Darkov
735 06 Stonava
WWW:
https://www.okd.cz
WWW:
https://www.zdarb...
GPS:
49,828655 18,525926
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Císař Rudolf II. na zámku Fryštát

Od začátku prosince 2022 do konce února 2023 budete na zámku Fryštát moci zhlédnout speciální výstavu věnovanou tomuto, Čechy oblíbenému, panovníkovi.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Zimní prohlídky zámku Fryštát

Až do konce března roku 2023 můžete přijít v sobotu nebo v neděli na jeden z okruhů zámku Fryštát.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Ledová Karviná 2023

Využijte víkend prodloužený o pololetní prázdniny (3.-5.2.) k návštěvě Ledových měst Karviná (a dále Brno, České Budějovice, Plzeň a Praha), akci připravenou Pionýrem pro rodiny s dětmi či dětské kolektivy (ze spolků, DDM/SVČ, ZŠ…).
Karviná, Moravskoslezský kraj

Revírní pohodová padesátka

Jedinečný závod na 10, 21 a 50 km. Tento závod je určen všem věkovým kategoriím! Díky velké ochotě Moravskoslezského kraje, města Karviná, partnerů a sportovců se nám podařilo připravit závod, který běžce ze široké veřejnosti provede částmi pohornické krajiny.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Karvinské moře u Darkova – rekreační zóna s doly na dohled

V části Darkov přímo pod těžními věžemi zpřístupnilo město Karviná lidem jezero, které v minulosti vzniklo vlivem důlních poklesů.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Historické Lázně Darkov

V Historických Lázních Darkov na vás dýchne kouzlo nazaměnitelné lázeňské atmosféry. Vychutnejte si zde některý z léčebných nebo relaxačních pobytů s ubytováním v moderně vybavených vilách s výhledy do zeleně lázeňského parku.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Yogapoint v Lázních Darkov

Yogapointy jsou otevřené zastřešené přístřešky ze dřeva, které nabídnou pohodovou atmosféru, příjemný prostor a částečně i soukromí. Milovníci jógy he mohou využívat zcela zdarma, najdou v nich i instruktážní panely s radami, jak si protáhnout tělo.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Lodičky dokořán v Karviné

Lodičky dokořán je místem konání různorodých, ale převážně hudebních akcí, pořádaných Iniciativou Dokořán v Parku Boženy Němcové.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Darkov v Karviné

Hotel Darkov má v Karviné dlouhodobou tradici. V nedávné době prošel generální rekonstrukcí a jeho cílem je profilovat se jako malý rodinný hotel s klidnou atmosférou. Leží v poklidné části stejnojmenné lázeňské čtvrti města Karviné – Darkově.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Cafe BB Bar Karviná

Nekuřácký bar s originálním interiérem je ideálním místem pro obchodní jednání nebo posezení s přáteli. Čeká na vás stylový interiér s příjemným posezením, letní terasa a kulinářské speciality našich kuchařů.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Hostinec v Zátoce u Těrlické přehrady

Hostinec v Zátoce s malebným výhledem na hory Beskydy je vhodným místem pro rodinné rekreace, sportovní a firemní akce, svatby a večírky.
Těrlicko, Moravskoslezský kraj

Hotel Zámeček Petrovice u Karviné

Klasicistní zámeček v Prstné vděčí za svůj vznik neobvyklé poloze na zalesněném pahorku, vklíněném do území Horního Slezska, odkud se otevíral nádherný výhled na někdejší část pruského Slezska a nedaleký Fryštát.
Karviná, Moravskoslezský kraj