Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Důl Alexander v Ostravě – hornické Versailles
Památky

Důl Alexander v Ostravě – hornické Versailles

Důl Alexander je někdejší hlubinné černouhelné dílo, které se nachází v Ostravě, místní části Kunčičky. Po ukončení těžby zůstaly zachovány těžní věže a část provozních objektů a bývalý důl byl prohlášen za kulturní památku. Důl Alexander patřil mezi doly Severní dráhy Ferdinandovy (SDF).
Výstavbu dolu zahájila v roce 1896 společnost SDF v katastru obce Kunčičky na východní straně železniční trati tzv. Frýdlantské dráhy, 2 km jižně od dolu Vilém. Důl byl pojmenován na počest hraběte Alexandra Palaviciniho, prezidenta SDF.
 
Od 1. 8. 1926 byl důl spojen s dolem Zárubek s podzemním převedením těžby a sloužil také jako pomocný důl. Není bez zajímavosti, že součástí areálu bývala i parková plocha, která se stala prvním sídlem ostravské zoo. V provozu byl v letech 1896 až 1994, těžba uhlí z jakloveckých a hrušovských vrstev probíhala mezi lety 1898 až 1926 s ročním objemem 108 – 305 tisíc tun. Důlní pole mělo rozlohu 247 ha a bylo otevřeno dvěma jámami do hloubky 1120 m na 10. patro. Těžba byla ukončena 31. 12. 1992 a obě jámy byly následně zasypány. Těžní věže a část ostatních provozních budov je zachována jako technická památka.
 
V zájmu památkové péče jsou nejen těžní věže s jámovými budovami, kotelna, ale i bývalá kočárovna nebo také správní budova. Uhelný důl Alexander byl prohlášen kulturní památkou Ministerstvem kultury ČR v roce 2001.
 
V areálu zachovaných povrchových pracovišť Dolu Alexander dnes sídlí Charita Sv. Alexandra.

Provozovatel

Charita sv. Alexandra

Holvekova 651/28
Kunčičky
718 00 Ostrava
Tel.:
+420 596 237 831
Email:
info@alexandr.cha...
WWW:
charita-sv-alexan...
GPS:
49,810327 18,298706
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Ostrava a okolí
Město:
Ostrava
Tipy na výlet:
Ostrava a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Jarní příměstský tábor v Dolních Vítkovicích

Cesta kolem světa. Chcete dopřát svým dětem 5 dní plných zážitků? Přihlaste je na Jarní příměstský tábor v Dolních Vítkovicích!
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hudba ve filmu

Filmová hudba je pro vyznění díla prý stejně zásadní jako jeho obrazová část. Chuei Iwasaki, dirigent původem z Japonska, představí spolu s orchestrem hudbu z hollywoodských trháků i méně známých snímků. Hudba z filmů Den nezávislosti, Schindlerův seznam, Titanic, Statečné srdce, …
Ostrava, Moravskoslezský kraj

My Leonard Cohen – Gong Ostrava

Kanadský hudebník Leonard Cohen naposledy navštívil Prahu v roce 2013. Letos, přesně deset let od jeho fenomenálního úspěchu, se do Česka vrací jeho písně v podání show My Leonard Cohen. Zpěvák a klavírista Stewart D’Arrietta, který vzdává poctu bluesové ikoně, vystoupí u nás vůbec poprvé.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Závěrečný koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava

Skladbu Nu.Mu.Zu napsal Gruzinec Kančeli a vytvořil ji na objednávku Seattleského symfonického orchestru a Belgického národního orchestru. Zazní také Osmá symfonie Schuberta a večer uzavře Novákova Dido.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Revoluční sportovní centrum v Ostravě

Revoluční sportovní centrum v Ostravě, které je zaměřené na parkour, gymnastiku, workout a všestranný pohyb. Aktivita pro všechny milovníky pohybu, bez ohledu na věk. Přijďte si vyzkoušet něco nového, zasportovat a ještě se u toho skvěle bavit.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Enha Freestyle – trampolínové sportoviště v Ostravě

První Trampolínové sportoviště v Ostravě, Parkour park, První vrhačská aréna ve střední Evropě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Střešní zahrada u Světa techniky v Ostravě

Svět techniky v sobě neukrývá pouze vnitřní expozice, součástí jedné z nich, Světa přírody, je také venkovní zahrada. Vznikla na obdélníkovém půdorysu střechy podél „zrcadla" čelní fasády. Autory návrhu a tvůrci kompozice jsou Ing. Arch. Josef Pleskot, zahradní architekt Ing. Zdenek Sendler a zahrad
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Malý svět techniky U6 – uzavřeno do května 2023

Malý svět techniky U6 v Dolních Vítkovicích je od 23. 10. 2022 uzavřen. Probíhá obnova expozic. U6 opět přivítá návštěvníky v průběhu května 2023.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cokafe Dolní Vítkovice

Areál ostravských Dolních Vítkovic skrývá kavárnu, pražírnu a cukrárnu Cokafe.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurace Roxbery

Roxbery je restaurace s mezinárodní kuchyní, kde si každý gurmán může najít v naší nabídce to, co právě jej zaujme.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Hotel Veronika Ostrava se nachází v městské části Vítkovice, na hlavním náměstí tohoto městského obvodu, cca 2 km od centra Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel Jan Maria v Ostravě

Hotel Jan Maria se nachází v objektu bývalého dolu. Tento čtyřhvězdičkový hotel v blízkosti centra města Ostrava nabízí luxusní ubytování, posezení v designové restauraci, zábavu na bowlingu a odpočinek ve wellness centru či vinném sklípku.
Ostrava, Moravskoslezský kraj