!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Dřevouhelná vysoká pec Barbora v Jincích
Památky

Dřevouhelná vysoká pec Barbora v Jincích

Dřevouhelná vysoká pec Barbora založena hrabětem z Vrbna a Bruntálu roku 1805. Je to jediná plně zachovaná technická památka tohoto druhu ve střední Evropě.

Dřevouhelnou huť Barbora založil hrabě Rudolf Vrbna. Stavba začala v roce 1805 a do provozu byla uvedena o pět let později.

Původně empírová budova čtvercového půdorysu o straně 28,5 m, rozdělená na 9 čtvercových polí, uprostřed s vlastní vysokou pecí 

Specializací huti bylo odlévání litinových trubek, vyráběly se v ní ale i další strojní součásti.

Po vyčerpání nevelkých zásob rudy a kvůli nemožnosti konkurence moderním hutnictvím provoz huti v roce 1874 skončil. V roce 1886 vznikla v areálu pila, která fungovala do roku 1951. Poté objekty sloužily jako skladiště zemědělského družstva.


Od roku 2017 je v majetku obce Jince, která zde plánuje vybudovat muzeum. Mohlo by vystavovat trilobity z jineckého naleziště nebo připomínat život a dílo slavného houslisty a skladatele Josefa Slavíka (1806 až 1833), který se v Jincích narodil.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Jince, Střední Čechy
Ermi Hotel

Ermi Hotel

Jince, Střední Čechy
Ubytování u Prejzků

Ubytování u Prejzků

Lhotka, Střední Čechy
Penzion Ranch Hořovice

Penzion Ranch Hořovice

Hořovice, Střední Čechy