!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace
Památky

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace

Dřevěný kostel ze 17. století se až do doby první republiky nacházel na území Podkarpatské Rusi. Odsud jej do Nové Paky převezl roku 1930 sběratel Otto Kretschmer a do kostela byla umístěna Kretschmerova sbírka sakrálního umění. Dnes je stavba přístupná pouze po předchozí domluvě.
Dřevěný kostel Proměnění Páně a sv. Mikuláše byl postaven na přelomu 17. a 18. století v obci Obava nedaleko Mukačeva na Podkarpatské Rusi. V roce 1930 byl převezen továrníkem Ottou Kretschmerem do Čech do oblasti Českého ráje a v Obavě byl na jeho místě postaven nový, kamenný kostel.

Otto Kretschmer zemřel na konci 2. světové války krátce po výslechu na pražské „Pečkárně“. Během komunistické éry hrozila kostelu demolice, kterou však odvrátili přátelé O. Kretschmera, Dr. Wirth a Dr. Poche. Sbírka uložená v kostelíku byla částečně rozkradena. Některé exponáty se však zachovaly jako součást místního muzea. Po roce 1989 byl kostel v restituci navrácen dětem O. Kretschmera. Ty kostel nechaly znovu vysvětit a propůjčují ho řeckokatolické římskokatolické církvi.

V současné  době je v dřevěném kostele, který se nachází na okraji Nové Paky, umístěna sbírka sakrálního umění, a tak jsou zde k vidění plastiky ze 14. až 19. století nebo ucelená sbírka sakrálních obrázků na skle. Zachoval se také bohatě vyřezávaný oltář z konce 17. století a ikonostas z roku 1812.

Kostel se nachází v soukromé zahradě majitele památky, pana A. Kretschmera. Rod Kretschmerů má dlouhou historii a je spojen s textilní výrobou. Do Nové Paky se okolo roku 1750 přestěhovali z Vratislavic nad Nisou, vyráběli pletené, stávkové a valchované zboží a později získali i zakázky ve Vídni. Dodnes v Nové Pace stojí Kretschmerova továrna, která je od řeckokatolického kostela dobře vidět. Dnes v ní sídlí firma SQS – optická vlákna. Otto Kretschmer v době hospodářské krize ve 30. letech novopackou továrnu výhodně prodal a výrobu přesunul do Prahy. Žil pak střídavě v hlavním městě a v Nové Pace. Bratrem Otto Kretschmera byl známý novopacký malíř Václav Kretschmer.
Zobrazit více
27.5.
29.5.
Valdštejnské slavnosti v Jičíně 2022

Valdštejnské slavnosti v Jičíně 2022

Jičín, Český ráj
27.1.
Nebeská Past

Nebeská Past

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší
6.1.
22.2.
Czech Nature Photo ve Vrchlabí

Czech Nature Photo ve Vrchlabí

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší
1.11.
31.3.
Czech Skipass 2021/2022

Czech Skipass 2021/2022

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší

Ubytování a restaurace v okolí

Bezbariérové ubytování

Bezbariérové ubytování

Nová Paka, Český ráj
Restaurace a pension Mája Nová Paka

Restaurace a pension Mája Nová Paka

Nová Paka, Český ráj
Relaxace a sportování v kempu Pecka

Relaxace a sportování v kempu Pecka

Pecka, Krkonoše a Podkrkonoší