Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Dráha národního parku Česko-Saské Švýcarsko
Zážitky

Dráha národního parku Česko-Saské Švýcarsko

Dráha národního parku je soubor tří tratí, které dohromady obkružují národní parky České a Saské Švýcarsko a vedou i chráněnými oblastmi Lužických hor, Českého Středohoří a Labských pískovců.
Jízda vlakem je sama o sobě zážitkem, umožňuje při pobytu navštěvovat nejkrásnější v těchto chráněných oblastech, stejně jako zajišťuje příjezdy a odjezdy návštěvníků do destinace Českosaské Švýcarsko. Nabídku železničního spojení doplňují autobusové linky, zpřístupňující místa, do nichž koleje nevedou.
 
Sedíte a díváte se. Povídáte si. Žádné starosti, žádné vztekání se řízením. Dokonalejší obrazovku, než je okno jedoucího vlaku, ještě nikdo nevynalezl. Za okny defilují do nebe šplhající kolmé stěny Labského kaňonu, z kučeravých lesů vystrkují zvědavé hlavy skalní věže, z ranní mlhy se dere ke slunci rozdrásaný masiv Schrammsteine… Pod náspem pospávají podstávkové domky a domečky jako bychom byli součástí malebné modelové železnice, z náručí městeček vykukují věže kostelíků, mosty nás přenášejí přes potoky a říčky, noříme se do hlubokých lesů, ze kterých na obzoru startují rakety rozhleden…

Dráha národního parku je jako kouzelný létající koberec. Po libosti vystoupíte a vydáte se na výlet. Možná na okružní cestu, abyste na stejné stanici nastoupili do pozdějšího spoje, ale možná také od nádraží k nádraží přes kopce, vyhlídky, louky a rokle. Možností je nepřeberně. Na dosah máte všechny magnety dvou národních parků – toho saského i toho českéhoa tří chráněných krajinných oblastíLabských pískovců, západních Lužických hor i severní výspy Českého středohoří. To všechno je možné díky třem vzájemně propojeným páteřním tratím.
 

Tři tratě, jeden okruh: U28, U8 A U27

Z Děčína podél Labe přes Bad Schandau, Sebnitz, Mikulášovice a Šluknov do Rumburka trať slyší na jméno U28. Z jejích stanic a nádraží je snadno dosažitelná Pravčická brána, soutěsky Kamenice, saské stolové hory, Schrammsteine i Affensteine, Kuhstall, Malerweg, křížové cesty Českého Nizozemí, zámek ve Šluknově i rumburská Loreta. Stačí prostě vystoupit a jít. A žádný strach – vlaky tu jezdí po celý rok, takže vypravit se sem můžete i v zimě, kdy je České Švýcarsko úplně jiné, klidnější, zamyšlené, černobílé a nesmírně malebné.
 
Celoroční provoz je i na trati U8 spojující Rumburk, Krásnou Lípu, Rybniště, Chřibskou, Jedlovou, Kytlice, Českou Kamenici a Děčín. Tady vás čeká úplně jiná krajina, první kopce Lužických hor s blízkou Karlovou výšinou i Malým Stožcem, romantické nádražíčko pod Jedlovou, na kterou se vydat je opojné, zvláště, protáhnete-li si výlet až na Tolštejn, a především pak utěšené a půvabné údolí říčky Kamenice s vesničkami rozeběhlými do strání a kopců i odpočívajícími v nivách řeky, idylické Kytlice, zasněné Mlýny, ohromující stěnou chráněný Pustý zámek, historická Česká Kamenice se všemi svými pozoruhodnými památkami v čele s poutní kaplí Narození Panny Marie, Bratským oltářem i pověstmi opředenou Jehlou…
 
Třetí trasa, U27, má vysloveně turistický charakter a je v provozu od jara do podzimu o víkendech a v době hlavních prázdnin pak už denně. Až v Mikulášovicích na tuhle trať přesednete, budete mít ze dvou dalších mikulášovických stanic možnost nádherných výletů k rozhlednám Tanečnice i Weifberg, k soutěskám Obere Schleuse i do skal Zadního Saského Švýcarska, z Brtníků pak do Kyjovského údolí říčky Křinice, z Panského na rozhlednu na Vlčí Hoře a svou pohostinnou náruč vám otevře i východní brána do Českého Švýcarska, Krásná Lípa.

Provozovatel

Dráha národního parku (info Dům Českého Švýcarska)

Křinické náměstí 1161/10
407 46 Krásná Lípa
Email:
informace@ceskesv...
WWW:
www.drahanp.cz
GPS:
50,913515 14,507346
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality

Petr Špaček & band

Vezměte své blízké a přijďte zažít originální violoncellový koncert Petra Špačka a jeho kapely!
Varnsdorf, Ústecký kraj

Talk show s Josefem Dvořákem

Město Šluknov vás srdečně zve v pátek 8. března 2024 od 18 hodin do Domu kultury ve Šluknově na Talk show Josefa Dvořáka "Šmátrání v paměti".
Šluknov, Ústecký kraj

Food Festival Šluknov

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 27.července na 1.ročníku akce Food Festival Šluknov.
Šluknov, Ústecký kraj

Koncert vážné hudby ve Šluknovském zámku

Kruh přátel vážné hudby ve Šluknově vás srdečně zve 13. března 2024 od 19 hodin do Šluknovského zámku na koncert "GUITAR ARTE TRIO".
Šluknov, Ústecký kraj

Velikonoční odpoledne ve Šluknovském zámku

Město Šluknov vás srdečně zve 23. března 2024 od 14 hodin do Šluknovského zámku na velikonoční odpoledne. Přijďte načerpat tu pravou velikonoční atmosféru plnou barev a energie z nadcházejícího jara.
Šluknov, Ústecký kraj

Na vlně šansonu – Bára Kodetová a Michal Worek

Město Šluknov vás srdečně zve 12. dubna 2024 od 18 hodin do Šluknovského zámku na koncert Báry Kodetové a Michala Worka „Na vlně šansonu“.
Šluknov, Ústecký kraj

Den otevřených dveří podstávkových domů v Chrastavě

Téměř 30 podstávkových domů, které jsou ve vlastnictví soukromých majitelů se otevře poslední květnovou neděli. Domy, které jsou typické pro česko-německo-polské trojzemí, unikátní lidové stavby si budou moci návštěvníci detailně prohlédnout zvenku i zevnitř. Domy jsou běžně nepřístupné.
Chrastava, Liberecký kraj

Hudební festival Kamen!ce 2024

Čtvrtý ročník festivalu ve dnech 6.-8.6.2024.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Naučná stezka Po stopách loupežníka v Českém Švýcarsku

Na konci dubna 2023 se otevřela naučná stezka Po stopách loupežníka, kterou najdete v okolí Vlčí hory (u Krásné Lípy). Výjimečná je i tím, že ji vytvořili žáci středních škol.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách

Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Vozíčkářská trasa Krásnolipskem v Českosaském Švýcarsku

Bezbariérová turistická trasa pro vozíčkáře je certifikovaná Klubem českých turistů. Okruh měří devět kilometrů a začíná i končí u Domu Českého Švýcarska na náměstí v Krásné Lípě. V přírodní rezervaci Velký rybník lze pozorovat vodní ptactvo.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Křinická cyklostezka v Českosaském Švýcarsku

Projeďte se divočinou Českosaského Švýcarska na kole. Jedná se o přeshraniční trasu, která vede jedinečnou krajinou obou národních parků. Středně náročná cyklotrasa má celkovou délku 44 km a jde o asfaltový nebo štěrkový povrch.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Dobrodružství na labských vlnách

Zážitkový výlet pro mateřské a základní školy, pro dětské skupiny volnočasových institucí.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

České Švýcarsko bezbariérové

Projekt "České Švýcarsko bezbariérové" je zaměřen na rozvoj služeb a nabídek pro vozíčkáře jako např. vytipování a zmapování nejzajímavějších tras, ubytovacích zařízení a dalších atraktivit v regionu včetně popisu náročnosti pro vozíčkáře.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Expozice České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace. Interaktivní a moderně pojatá expozice představující region České Švýcarsko jako fascinující prostoupení unikátního světa přírody a důmyslného světa člověka.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Falkenštejn v Krásné Lípě

Obnovený pivovar na pomezí Lužických hor a Českého Švýcarska s bohatou nabídkou řemeslného piva je nejlepší volbou pro pivního fajnšmekra.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Křinický pivovar v Krásné Lípě

Křinický pivovar navazuje na tradici vaření piva v Krásné Lípě. Při výrobě piva je kladen důraz na kvalitu a správné vyladění chuti jednotlivých druhů piv a proto je základní nabídka omezena pouze na dva až tři druhy piv ležáckého typu, které příležitostně doplňují speciály.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Lípa resort v Krásné Lípě – kvalitní ubytování pro všechny

Ubytovacího komplex Lípa Resort zahrnuje Aparthotel Lípa, Penzion Lípa, Hostel Lípa, Restauraci Lípa a Relax centrum se saunou, masážemi, fitness zónou, soláriem, aj. Lípa Resort je zaměřen převážně na sportovně-rekreační trávení volného času a na firemní turistiku.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Mana čokoládovna v Krásné Lípě

Čokoládovna Mana Krásná Lípa, sociální podnik nabízí předvádění ruční výroby čokoládových bonbónů, prodej ručně zhotovované pravé čokolády a originální regionální čokoládové výrobky. V dílně Čokoláda na dotek si můžete po předchozím objednání čokoládu odlít, dochutit, zabalit a odnést.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Kavárna U Frinda Krásná Lípa

Pojďte si s námi v naší kavárně zažívat příběhy.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Luční samoobslužní bar v Kamenné horce u Krásné Lípy

Od jara 2018 funguje na okraji Krásné Lípy na tzv. Kamenné Horce neobvyklý a nepřetržitě otevřený luční samoobslužný bar, který zde založil místní nadšenec a umělecký kovář Míla Petrášek se svou partnerkou Marjánkou Krásnolipskou.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Bohemian Cottage

Věříme v soulad, jednoduchost, vyváženost a eleganci. Inspirací je nám příroda, umění a otevřené oči pro nevšední krásu každého dne.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Terénní ekologická základna v Krásném Buku

Terénní základna pro ekologickou výchovu Buk (TZ Buk) se nachází v Krásné Lípě. Slouží k ubytování skupin dětí, mládeže i dospělých. Má výhodnou polohu, vzhledem k faktu, že Krásná Lípa je sídlem Správy Národního parku České Švýcarsko.
Krásná Lípa, Ústecký kraj