Úvod > Co chcete dělat? > Dráha národního parku Česko-Saské Švýcarsko
Dráha národního parku Česko-Saské Švýcarsko
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Zážitky

Dráha národního parku Česko-Saské Švýcarsko

Dráha národního parku je soubor tří tratí, které dohromady obkružují národní parky České a Saské Švýcarsko a vedou i chráněnými oblastmi Lužických hor, Českého Středohoří a Labských pískovců.
Jízda vlakem je sama o sobě zážitkem, umožňuje při pobytu navštěvovat nejkrásnější v těchto chráněných oblastech, stejně jako zajišťuje příjezdy a odjezdy návštěvníků do destinace Českosaské Švýcarsko. Nabídku železničního spojení doplňují autobusové linky, zpřístupňující místa, do nichž koleje nevedou.
 
Sedíte a díváte se. Povídáte si. Žádné starosti, žádné vztekání se řízením. Dokonalejší obrazovku, než je okno jedoucího vlaku, ještě nikdo nevynalezl. Za okny defilují do nebe šplhající kolmé stěny Labského kaňonu, z kučeravých lesů vystrkují zvědavé hlavy skalní věže, z ranní mlhy se dere ke slunci rozdrásaný masiv Schrammsteine… Pod náspem pospávají podstávkové domky a domečky jako bychom byli součástí malebné modelové železnice, z náručí městeček vykukují věže kostelíků, mosty nás přenášejí přes potoky a říčky, noříme se do hlubokých lesů, ze kterých na obzoru startují rakety rozhleden…

Dráha národního parku je jako kouzelný létající koberec. Po libosti vystoupíte a vydáte se na výlet. Možná na okružní cestu, abyste na stejné stanici nastoupili do pozdějšího spoje, ale možná také od nádraží k nádraží přes kopce, vyhlídky, louky a rokle. Možností je nepřeberně. Na dosah máte všechny magnety dvou národních parků – toho saského i toho českéhoa tří chráněných krajinných oblastíLabských pískovců, západních Lužických hor i severní výspy Českého středohoří. To všechno je možné díky třem vzájemně propojeným páteřním tratím.
 

Tři tratě, jeden okruh: U28, U8 A U27

Z Děčína podél Labe přes Bad Schandau, Sebnitz, Mikulášovice a Šluknov do Rumburka trať slyší na jméno U28. Z jejích stanic a nádraží je snadno dosažitelná Pravčická brána, soutěsky Kamenice, saské stolové hory, Schrammsteine i Affensteine, Kuhstall, Malerweg, křížové cesty Českého Nizozemí, zámek ve Šluknově i rumburská Loreta. Stačí prostě vystoupit a jít. A žádný strach – vlaky tu jezdí po celý rok, takže vypravit se sem můžete i v zimě, kdy je České Švýcarsko úplně jiné, klidnější, zamyšlené, černobílé a nesmírně malebné.
 
Celoroční provoz je i na trati U8 spojující Rumburk, Krásnou Lípu, Rybniště, Chřibskou, Jedlovou, Kytlice, Českou Kamenici a Děčín. Tady vás čeká úplně jiná krajina, první kopce Lužických hor s blízkou Karlovou výšinou i Malým Stožcem, romantické nádražíčko pod Jedlovou, na kterou se vydat je opojné, zvláště, protáhnete-li si výlet až na Tolštejn, a především pak utěšené a půvabné údolí říčky Kamenice s vesničkami rozeběhlými do strání a kopců i odpočívajícími v nivách řeky, idylické Kytlice, zasněné Mlýny, ohromující stěnou chráněný Pustý zámek, historická Česká Kamenice se všemi svými pozoruhodnými památkami v čele s poutní kaplí Narození Panny Marie, Bratským oltářem i pověstmi opředenou Jehlou…
 
Třetí trasa, U27, má vysloveně turistický charakter a je v provozu od jara do podzimu o víkendech a v době hlavních prázdnin pak už denně. Až v Mikulášovicích na tuhle trať přesednete, budete mít ze dvou dalších mikulášovických stanic možnost nádherných výletů k rozhlednám Tanečnice i Weifberg, k soutěskám Obere Schleuse i do skal Zadního Saského Švýcarska, z Brtníků pak do Kyjovského údolí říčky Křinice, z Panského na rozhlednu na Vlčí Hoře a svou pohostinnou náruč vám otevře i východní brána do Českého Švýcarska, Krásná Lípa.

Provozovatel

Dráha národního parku (info Dům Českého Švýcarska)

Křinické náměstí 1161/10
407 46 Krásná Lípa
Email:
informace@ceskesv...
WWW:
www.drahanp.cz
GPS:
50,913515 14,507346
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Falkenštejn v Krásné Lípě

Pivovar Falkenštejn v Krásné Lípě

Krásná Lípa, Ústecký kraj
Křinický pivovar v Krásné Lípě

Křinický pivovar v Krásné Lípě

Česká Kamenice, Ústecký kraj
Mana čokoládovna v Krásné Lípě

Mana čokoládovna v Krásné Lípě

Krásná Lípa, Ústecký kraj