Úvod > Co chcete dělat? > Dolní Labe pro vodáky
Kanoe
"> Kanoe "> Raft "> Paddleboard "> Paddleboard "> Raft "> Kanoe
Přidat foto
Letní sporty

Dolní Labe pro vodáky

V posledních letech velmi oblíbený vodácký úsek s nádhernou krajinou i zajímavými místy. Řeka je zde nenáročná a nepřekročí obtížnost ZW B. Je tedy vhodná pro začátečníky i zkušené vodáky, kteří chtějí zdolat nové úseky. Obě skupiny se budou určitě rády vracet za touto nezapomenutelnou přírodou.
Labe je jednou z největších řek a vodních cest Evropy. Pramení v Krkonoších na severu Čech, protéká Německem a ústí do Severního moře. Na našem území měří 370,74 km a povodí má rozlohu 49 933 km². Významnou roli pak také sehrála ve vodní dopravě. První zmínky jsou doložené už k době bronzové a k přepravě nákladů se využívá až dodnes. Dolní tok řeky je velmi bohatý na vzácnou faunu, takže můžete potkat například lososa, vydru říční, bobra evropského nebo ledňáčka říčního.  
 
Informace pro vodáky
Labe ve na svém dolním toku nabízí jedny z nejatraktivnějších vodáckých tras. Proplouvá se zelenými kopci Českého středohoří a hlubokým pískovcovým kaňonem v Národním parku České a Saské Švýcarsko. Řeka je zde klidná, nenarazíte na žádné jezy či peřeje. Co se týče lodní dopravy, je minimální, proto se není čeho obávat. Potkat dopravní lodě je dnes spíše vzácností a občasné proplutí výletního parníčku okolo vaší kanoe je vítaným obohacením plavby. Splutí dolního Labe je na 2 až 3 dny od Ústí nad Labem po hranice nebo až do německé Pirny.

Vodácké kempy jsou k dispozici v Ústí nad Labem, Děčíně a německém Königsteinu. Výhodou Labe je, že i v období sucha, kdy se české řeky potýkají s nedostatkem vody, dolní Labe je pro vodáky vždy splavné!

Oblíbené vodácké úseky na Labi:
  • Děčín → Dolní Žleb 10 km / 1,5 h
  • Děčín → Schmilka 15 km / 3 h
  • Děčín → Bad Schandau 22 km / 4 h
  • Ústí nad Labem → Děčín 23 km / 4 h
  • Velké Březno → Děčín 15 km / 3 h
Jestliže se budete na vodě chtít občerstvit, máte možnost zastavit v některé z restaurací či kiosků, které se nacházejí na březích podél řeky. Řeka je též lemována Labskou stezkou a můžete Vaší plavbu spojit s návratem na kolech či in-line bruslích. 

Na závěr je nutné zmínit pár jednoduchých pravidel, které je nutné na řece dodržovat:
  • větší plavidlo má vždy přednost
  • vyhýbání se větším plavidlům směrem z plavební dráhy
  • na řece se nacházejí nemotorové přívozy, u kterých je nutná vyšší pozornost
  • s plavidlem stavíme vždy pod přívozem
  • alkohol na lodě nepatří; užívejme alkoholu s rozvahou a noblesou
Neváhejte a přijeďte poznat opomíjený sever naší země a odvezte si nezapomenutelné vzpomínky.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Kocanda v Děčíně

Hotel Kocanda v Děčíně

Děčín, Ústecký kraj
Kemp Děčín

Kemp Děčín

Děčín, Ústecký kraj
Restaurace Fabrika Děčín

Restaurace Fabrika Děčín

Děčín, Ústecký kraj