Divadlo A. Dvořáka Příbram je profesionální divadlo
zřizované městem Příbram. Sídlí v budově kulturního domu z let 1957 až 1959, která je dnes
chráněnou kulturní památkou. Příbram díky vzniku stálé divadelní scény získala významné postavení mezi kulturními centry středních Čech.
První sezóna byla
zahájena v roce 1959 inscenací
Goldoniho Poprask na laguně, slavnostní otevření nové budovy pak proběhlo 8. listopadu 1959 premiérou hry Labyrint srdce v režii prvního ředitele
Antonína Dvořáka, po kterém divadlo nese své jméno.
Divadlo dnes
provozuje dvě stálé scény –
velkou scénu s kapacitou více než 400 míst a komornější
malou scénu. Součástí areálu je také kino, estrádní sál, divadelní klub nebo letní scény v okolí Příbrami. Program zahrnuje činohru, muzikály, komedie, koncerty, hostující soubory i pořady pro děti.
Příbram bývala díky silnému kulturnímu a vzdělanostnímu zázemí označována jako „
Podbrdské Athény“ a místní divadlo na tuto tradici dodnes navazuje. S regionem je navíc spojen i
hudební skladatel Antonín Dvořák, který pobýval nedaleko Příbrami ve
Vysoké u Příbramě.