Úvod > Co chcete dělat? > Dendrologická zahrada Vimperk
Příroda

Dendrologická zahrada Vimperk

Arboretum ve Vimperku bylo založeno v roce 1959 na ploše 1,1ha. Nachází se uprostřed města v blízkosti vimperského zámku. Dříve arboretum sloužilo zejména pro výuku žáků lesnické školy, dnes je otevřeno pro veřejnost.
Arboretum ve Vimperku se rozkládá na mírném severovýchodním svahu, za jižní hranicí pozemku je komunikace s částečně prořídlou alejí vzrostlých lip a jírovců, za severovýchodní stranou pozemku je urnový háj a dělící pruh od komunikace. Dříve arboretum sloužilo zejména pro výuku žáků lesnické školy, dnes je otevřeno pro veřejnost. Pro svoji polohu v centru města a návazností na areál bývalého letního kina, kde je dětské hřiště, je vyhledávaným místem procházek a odpočinku místních obyvatel i mnohých návštěvníků města. Arboretum bylo vyhlášeno významným krajinným prvkem. Hlavním důvodem registrace je jeho historická, ale i botanická hodnota.

V arboretu je mnoho místních i cizokrajných druhů dřevin např. jedle bělokorá, kavkazská, ojíněná, obrovská, modřín japonský, smrk ztepilý, pichlavý, omorika, východní, borovice jeffreyova, kryptomerie japonská, jinan dvoulaločný, tis červený, jedlovec kanadský, dub letní, habr obecný, lípa americká, lapina jasanolistá, mnoho druhů javorů: javor polní-babyka, horský-klen, mléčný-mléč, dlanitolistý, jasanolistý, cukrový, a mnoho keřů: zimolez obecný, čimišník stromovitý, hloh jednosemenný, rhododendrony, tavolníky, tavoly, šeříky, kaliny atd.