Úvod > Co chcete dělat? > Dálková trasa Stezka středozemím – od severu k jihu napříč republikou
Letní sporty

Dálková trasa Stezka středozemím – od severu k jihu napříč republikou

Stezka středozemím propojuje nejsevernější a nejjižnější body ČR, prochází přes 4 chráněné krajinné oblasti, 24 poutních míst a zavede vás do mnoha malebných měst, jako je Praha, Mělník, Tábor nebo Český Krumlov.
Stezka vede po významných poutních trasách, jako je např. Máchova cesta, Stezka údolím Lužnice nebo jihočeská větev Svatojakubské cesty. Trasa sleduje i přirozené historické cesty – ať už je to keltská obchodní stezka nebo prastará plavecká stezka, po které se vraceli voraři z Prahy zpět na Šumavu

Základní pěší varianta Stezky středozemím měří 569 km a je rozdělena na 27 denních etap s průměrnou délkou 20-25 km, vždy s možností ubytování pod střechou. Stezka středozemím je rovněž vhodná pro putování na kole, její cyklistická varianta měří celkem 547 km a lze ji zvládnout za přibližně 8 až 10 dní.

Nejvyšším bodem stezky je vrchol Kleti, která je svou výškou 1 084 m n. m. jedinou tisícovkou na celé trase od severu k jihu. Z dalších výrazných vrcholů na cestě jsou Klíč Lužických horách (760 m n. m.), Bezděz (606 m n. m.) a Javorová skála ve Vlašimské pahorkatině (723 m n. m.). Naopak nejnižšího bodu trasa dosahuje na soutoku Labe s Vltavou v Mělníku (156 m n. m.).

Významnými body na Stezce Středozemím jsou rovněž křesťanská poutní místa, kterých je na trase celkem 24 a která se pro někoho mohou stát samostatnými cíli putování. Od severu k jihu jsou to z těch významnějších například Jablonné v Podještědí (farní a poutní kostel sv. Vavřince a sv. Zdislavy), skalní kaple Modlivý důl, kapitulní a farní kostel sv. Petra a Pavla a poutní kaple P. Marie na hradbách na pražském Vyšehradě, Klokoty u Tábora s kostelem Nanebevzetí P. Marie nebo opatský kostel Nanebevzetí P. Marie ve Vyšším Brodě.
 

Vodácké putování po stezce

Zajímavou alternativou může být vodácké putování po Stezce Středozemím. Ve směru od severu k jihu lze splout úsek Lužnice mezi Táborem a Týnem nad Vltavou, v opačném směru Vltavu od Vyššího Brodu do Českých Budějovic a na mořských kajacích případně pokračovat dál po vltavské kaskádě do Prahy a případně až do Mělníka.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Ron

Hotel Ron

Mikulášovice, Ústecký kraj