Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy přes Kralupy a Mělník
Letní sporty

Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy přes Kralupy a Mělník

Vltavská cyklotrasa č. 7 začíná na severním okraji Prahy a přímo navazuje na pravobřežní vltavskou pražskou trasu A2. Vede přes Klecany, Vodochody, Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, zámek Veltrusy, Zálezlice a Hořín do Mělníka. V Mělníku u Starého mostu na trasu navazuje Labská cyklotrasa č. 2.
Délka trasy je 45 km. S výjimkou úseku Klecany – přívoz Na Dole vede trasa podél řeky Vltavy a bez větších stoupání. Kromě úseků přívoz Na Dole – Dolánky a KralupyNelahozeves, které jsou zpevněné se štěrkem, je po celé délce asfaltový povrch.
 

Úsek Praha – Klecany

Trasa začíná v napojení na pražskou cyklotrasu A2 (u Čimického potoka, za ulicí V Zámcích) a pokračuje po nové stezce podél řeky k přívozu Klecánky. Zde je několik možností občerstvení. U vodního díla Klecany se trasa odklání vpravo do kopce směrem k obci. Na tomto úseku nastoupáte 70 metrů, což je prakticky jediné stoupání na celé trase. Možnost občerstvení na náměstí (obchod, restaurace).
 

Úsek Klecany – Kralupy

Po projetí ulicemi Klecan následuje nepříliš zajímavý úsek po silnici přes Drasty do Vodochod (dá se objet podél řeky po červené značce, ovšem povrch není zpevněný a v úseku Národní přírodní rezervace Větrušické rokle se jedná o velmi úzkou stezku těsně nad hladinou Vltavy – nutno vést kolo, dva cyklisti se nevyhnou).

V centru vesničky Vodochody proslavené hlavně stejnojmenným letištěm odbočte hned za fotbalovým hřištěm vlevo (nenechte se zmást označením ulice jako slepé, ta platí jen pro auta). Zájemcům o historii másla lze doporučit odbočení po trase označené “7a” k Muzeu másla v Máslovicích, délka odbočky je 1,7 km – za hřištěm odbočte také vlevo, ale až další ulicí do kopce. Následuje sjezd zpět k Vltavě až k přívozu Na Dole, který spojuje Máslovice a Libčice nad Vltavou.

Trasa pokračuje vpravo podél řeky nejprve po asfaltu, pak krátce po kamenitém povrchu a následně po cyklostezkách a místních silničkách až do Chvatěrub. Zde stojí za pozornost opravovaná zřícenina zámku (není přístupný) po pravé straně. Po krátkém úseku po silnici stezka odbočuje vlevo zpět k Vltavě. Zastavit se můžete v informačním centru stezky, k dispozici je i restaurace a v létě také terasa s občerstvením a grilem. Stezka pokračuje podél řeky až do Kralup.
 

Úsek Kralupy – Nelahozeves

V Kralupech trasa vede po nábřeží J. Rysa, následně podchází most T. G. Masaryka a po mostě pro pěší a cyklisty překonává Vltavu. Kolem panelových domů se poté stáčí zpět k řece.

Až do Nelahozevsi vede po tzv. Dvořákově stezce po zpevněných pěšinách, které jsou ale dobře sjízdné. Za pozornost v této části stojí pískovcové skály i tři železniční tunely z roku 1850, které jsou dodnes používané. V Nelahozevsi je hlavním lákadlem zámek, jedna z nejkrásnějších renesančních staveb u nás. Druhou zajímavostí je Památník Antonína Dvořáka s expozicí zaměřenou na dětství a mládí tohoto světoznámého hudebního skladatele.
 

Úsek Nelahozeves – Mělník

V Nelahozevsi trasa pokračuje po silnici ulicí Zagarolskou, za Tukovými závody odbočuje vpravo po mostě přes Vltavu na pravý břeh. Po pár minutách dojedete k areálu zámku Veltrusy – možná je též cykloprohlídka. Od zámku Veltrusy cesta pokračuje parkem ke zřícenině Egyptského pavilonu se sochou sfingy a kolem opraveného Červeného mlýna do obce Všestudy. Odtud pak podjezdem pod dálnicí D8 do Dušníků nad Vltavou a Dědibab. Zde je možné občerstvení v Bistru U Matýska. Okolo Křivous pokračuje trasa do Bukolu, za nímž vás čeká most pro pěší a cyklisty na druhý břeh, do Lužce nad Vltavou.

Pokud se rozhodnete pokračovat dál, pojedete přes Kozárovice a Zálezlice, kde se trasa vrací zpět k Vltavě. Po mostě se schody na obou stranách se dostanete na levý břeh, kde cesta odbočuje doprava po nové cyklostezce. Přes Vrbno pak pokračuje kolem Vrbenských tůní po nových stezkách až ke zdymadlu v Hoříně. Odtud je jeden z hezkých pohledů na zámek Mělník.

Kolem zámku Hořín dojedete až ke Starému mostu, kde cyklotrasa č. 7 končí. Za pozornost zde ale stojí především samotný Mělník, s jeho renesančním zámkem a chrámem sv. Petra a Pavla.

Cyklostrasa se v Mělníku napojuje na Labskou cyklotrasu č. 2, po které lze pokračovat oběma směry – až do Ústí nad Labem a dále na Německo, v opačném směru pak přes Brandýs, Poděbrady, Kolín, Pardubice, Hradec Králové až do Vrchlabí.

Provozovatel

Cyklotrasa 7 (Magistrát hlavního města Prahy)

V Zámcích
181 00 Praha 8
Email:
posta@praha.eu
WWW:
https://www.praha...
WWW:
www.praha.eu
GPS:
50,143520 14,399285
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 8
Tipy na výlet:
Praha 8 a okolí
 

Časová náročnost

6,0 hodin

 
 

Auguste Rodin na Slovácku 1902

V roce 1902 uspořádal pražský spolek Mánes francouzskému sochaři Augustu Rodinovi jeho první velkou zahraniční retrospektivu. Kromě Prahy přijal také pozvání Zdenky Braunerové a Alfonse Muchy k návštěvě Moravy.
Roztoky, Středočeský kraj

Přes Kozí hřbety do Únětice a dále do Roztok – komentovaná vycházka

Vydáme se prozkoumat nádherné okolí Prahy, kde naše cesta začne úplně na konci Prahy (přímo za značkou konce města) a odtud se pěšky přesuneme přes skalní Kozí hřbety do oblastí jednoho z nejstarších osídlení – do Unětic.
Praha 6, Praha

Den s IZS v Klecanech

První ročník dnu s IZS v Klecanech.
Klecany, Středočeský kraj

Josef Klíma – České podsvětí

Autor pořadu České podsvětí osobně tenktokrát i jako muzikant se svými písničkami u klavíru.
Klecany, Středočeský kraj

Jak se v pekle kujou pykle

Veselá pohádka o tom, že peklo není žádný holubník a že pekelná kamna nikdy nic nepopletou, na rozdíl od čertů.
Klecany, Středočeský kraj

Vánoce ve světě

Příběhy a vyprávění cestovatele a fotografa s hendikepem Jakuba Greshla.
Klecany, Středočeský kraj

Výstava dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě v Troji

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrací oblíbené plody podzimu – dýně. Tradiční výstava je tentokrát inspirována asijskou kulturou. Na velké i malé návštěvníky čekají dýně různých tvarů, barev i velikostí, uspořádané do působivých aranžmá s motivy draků, lampionů, gejš.
Praha 7, Praha

Halloween v botanické zahradě v Troji

Strašidelná atmosféra, příšerky, duchové a dýně, kam se podíváte. To je Halloween v botanické zahradě. Program začíná ve 14 hodin a v 17:30 jej završí tradiční průvod areálem zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Přírodní památka Zámky

Přírodní památka Zámky se rozkládá na východně orientovaných svazích Vltavy mezi ústím Drahaňského potoka a osadou Zámky.
Praha 8, Praha

Planetární stezka údolím Vltavy

Na severním okraji Prahy u osady Zámky začíná naučná stezka. Znázorňuje zmenšenou Sluneční soustavu v poměru 1:1 000 000 000. Je dlouhá přibližně 13 km a vede podél cyklostezky k přívozu Máslovice – Libčice.
Praha 8, Praha

Bohnický hřbitov pacientů psychiatrické léčebny

Bohnický „hřbitov bláznů“ je údajně místem s nejnegativnější energií v Česku, kde se dějí záhadné věci. Hřbitov byl založen roku 1906, tři roky po otevření bohnické léčebny, a fungoval až do roku 1963. Za tu dobu sem bylo pohřbeno přes čtyři tisíce šest set pacientů.
Praha 8, Praha

Přírodní památka Bohnické údolí

Území bylo v minulosti využíváno jako pastviny a později jako vinice jejíž pozůstatky jsou doposud zřetelné. Na území vystupují na povrch skalky tvořené břidlicemi předprvohorního stáří.Důvodem ochrany jsou jižně orientované skalnaté svahy nad Bohnickým potokem se skalními společenstvy.
Praha 8, Praha

Bohnický rybník

Bohnický rybník se nachází v lesnatém údolí nedaleko Bohnické ulice. Je součástí přírodního parku Drahaň-Troja. Slouží jako napajedlo pro ptáky a zvěř, pro vodní bezobratlé a obojživelníky. Stal se také oblíbeným místem pražských otužilců.
Praha 8, Praha

Pražský přívoz P1 Sedlec – Zámky

Přívozy jsou nejmladším dopravním prostředkem v systému Pražské integrované dopravy. Prvním novodobým přívozem je právě přívoz ze Sedlce na Zámky, který se nachází na místě původního přívozu z 19. století.
Praha 6, Praha

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj-Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.
Únětice, Středočeský kraj

Draháňské údolí v Praze

Draháňské údolí se nachází na pravém břehu Vltavy, při soutoku řeky s Drahanským potokem. Údolí, kterým vede žlutá značka, spojuje vltavský břeh s Dolními Chabry a nabízí zajímavý výlet méně známým koutem Prahy.
Praha 8, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Létající Chroust

Létající Chroust je nový stylový kočovný pivovar, za kterým stojí Karolína a Jirka Chroustovští. Chroust je létající pivovar, který vaří v jiných pivovarech na jejich technologiích piva podle vlastní receptury. Pivovar není možné navštívit, pivo však můžete ochutnat v jiných pivovarech.
Praha 6, Praha

Pražská kulinářská akademie

Jsme škola se zaměřením na výuku tradičního kuchařského řemesla. Využíváme moderní technologie. Nabízíme neformální kurzy pro nováčky a taktéž odborné kurzy.
Praha 6, Praha

Restaurace Svatá Klára

Restaurace Svatá Klára je do odvolání uzavřena. Děkujeme za vaši přízeň a včas vás budeme informovat o znovuotevření restaurace.
Praha 7, Praha

Bistro Botanická na talíři

Na místě bistra vyrostla dočasná budova Vinotéky sv. Kláry. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení.
Praha 7, Praha

Apartmány Salabka – do Prahy nejen za vínem

Přijeďte netradičně za vínem do Prahy na největší pražskou vinici Salabka, prohlédněte si zde výrobu vína od pěstování keřů vinné révy až po špuntování lahví a ochutnejte místní víno ale i slunce na talíři, které nabízí naše Cuisine du Soleil! Nebo se ubytujte v netradičních apartmánech ve vinici.
Praha 7, Praha

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka je místem, v němž se budete cítit jako na jihofrancouzském venkově, nikoli na okraji vibrující metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.
Praha 7, Praha

Hospoda U Lasíků

V hospůdce vám nabídnou domácí slané i sladké koláče, polévky, chléb se sádlem, lahodné Únětické pivo, kvasnicové pivo Maiselś Weisse, vína, kávu, domácí šťávy i čaje.
Únětice, Středočeský kraj