Úvod > Co chcete dělat? > Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy do Kralupy a Mělníka
Letní sporty

Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy do Kralupy a Mělníka

Vltavská cyklotrasa č. 7 začíná na severním okraji Prahy a přímo navazuje na pravobřežní vltavskou pražskou trasu A2. Vede přes Klecany, Vodochody, Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, zámek Veltrusy, Zálezlice a Hořín do Mělníka. V Mělníku u Starého mostu na trasu navazuje Labská cyklotrasa č. 2.
Délka trasy je 45 km. S výjimkou úseku Klecany – přívoz Na Dole vede trasa podél řeky Vltavy a bez větších stoupání. Kromě úseků přívoz Na Dole – Dolánky a KralupyNelahozeves, které jsou zpevněné se štěrkem, je po celé délce asfaltový povrch.
 

Úsek Praha – Klecany

Trasa začíná v napojení na pražskou cyklotrasu A2 (u Čimického potoka, za ulicí V Zámcích) a pokračuje po nové stezce podél řeky k přívozu Klecánky. Zde je několik možností občerstvení. U vodního díla Klecany se trasa odklání vpravo do kopce směrem k obci. Na tomto úseku nastoupáte 70 metrů, což je prakticky jediné stoupání na celé trase. Možnost občerstvení na náměstí (obchod, restaurace).
 

Úsek Klecany – Kralupy

Po projetí ulicemi Klecan následuje nepříliš zajímavý úsek po silnici přes Drasty do Vodochod (dá se objet podél řeky po červené značce, ovšem povrch není zpevněný a v úseku Národní přírodní rezervace Větrušické rokle se jedná o velmi úzkou steku těsně nad hladinou Vltavy – nutno vést kolo, dva cyklisti se nevyhnou).

V centru vesničky Vodochody proslavené hlavně stejnojmenným letištěm odbočte hned za fotbalovým hřištěm vlevo (nenechte se zmást označením ulice jako slepé, ta platí jen pro auta). Zájemcům o historii másla lze doporučit odbočení po trase označené “7a” k Muzeu másla v Máslovicích, délka odbočky je 1,7 km – za hřištěm odbočte také vlevo, ale až další ulicí do kopce. Následuje sjezd zpět k Vltavě až k přívozu Na Dole, který spojuje Máslovice a Libčice nad Vltavou.

Trasa pokračuje vpravo podél řeky nejprve po asfaltu, pak krátce po kamenitém povrchu a následně po cyklostezkách a místních silničkách až do Chvatěrub. Zde stojí za pozornost opravovaná zřícenina zámku (není přístupný) po pravé straně. Po krátkém úseku po silnici stezka odbočuje vlevo zpět k Vltavě. Zastavit se můžete v informačním centru stezky, k dispozici je i restaurace a v létě také terasa s občerstvením a grilem. Stezka pokračuje podél řeky až do Kralup.
 

Úsek Kralupy – Nelahozeves

V Kralupech trasa vede po nábřeží J. Rysa, následně podchází most T. G. Masaryka a po mostě pro pěší a cyklisty překonává Vltavu. Kolem panelových domů se poté stáčí zpět k řece.

Až do Nelahozevsi vede po tzv. Dvořákově stezce po zpevněných pěšinách, které jsou ale dobře sjízdné. Za pozornost v této části stojí pískovcové skály i tři železniční tunely z roku 1850, které jsou dodnes používané. V Nelahozevsi je hlavním lákadlem zámek, jedna z nejkrásnějších renesančních staveb u nás. Druhou zajímavostí je Památník Antonína Dvořáka s expozicí zaměřenou na dětství a mládí tohoto světoznámého hudebního skladatele.
 

Úsek Nelahozeves – Mělník

V Nelahozevsi trasa pokračuje po silnici ulicí Zagarolskou, za Tukovými závody odbočuje vpravo po mostě přes Vltavu na pravý břeh. Po pár minutách dojedete k areálu zámku Veltrusy – možná je též cykloprohlídka. Od zámku Veltrusy cesta pokračuje parkem ke zřícenině Egyptského pavilonu se sochou sfingy a kolem opraveného Červeného mlýna do obce Všestudy. Odtud pak podjezdem pod dálnicí D8 do Dušníků nad Vltavou a Dědibab. Zde je možné občerstvení v Bistru U Matýska. Okolo Křivous pokračuje trasa do Bukolu, za nímž je možné se přívozem přepravit na druhý břeh do Lužce nad Vltavou (a cestu si tak zkrátit, a především si ušetřit nepříjemné přenášení kola do a ze schodů na lávce u Zátvor).

Pokud se rozhodnete pokračovat dál, pojedete přes Kozárovice a Zálezlice, kde se trasa vrací zpět k Vltavě. Po mostě se schody na obou stranách se dostanete na levý břeh, kde cesta odbočuje doprava po nové cyklostezce. Přes Vrbno pak pokračuje kolem Vrbenských tůní po nových stezkách až ke zdymadlu v Hoříně. Odtud je jeden z hezkých pohledů na zámek Mělník.

Kolem zámku Hořín dojedete až ke Starému mostu, kde cyklotrasa č. 7 končí. Za pozornost zde ale stojí především samotný Mělník, s jeho renesančním zámkem a chrámem sv. Petra a Pavla.

Cyklostrasa se v Mělníku napojuje na Labskou cyklotrasu č. 2, po které lze pokračovat oběma směry – až do Ústí nad Labem a dále na Německo, v opačném směru pak přes Brandýs, Poděbrady, Kolín, Pardubice, Hradec Králové až do Vrchlabí.

Provozovatel

Cyklotrasa 7 (Magistrát hlavního města Prahy)

V Zámcích
181 00 Praha 8
Email:
posta@praha.eu
WWW:
https://www.praha...
WWW:
www.praha.eu
GPS:
50,143520 14,399285
 
Region:
Praha
Město:
Praha 8
 

Časová náročnost

6,0 hodin