Úvod > Co chcete dělat? > Civilní kryt v kině Hvězda v Přerově
Památky

Civilní kryt v kině Hvězda v Přerově

Jaderný, biologický či chemický útok. To jsou události, kvůli nimž byly v 50. a 60. letech minulého století budovány tisíce krytů civilní ochrany. Přerov patřil mezi města s vůbec největší koncentrací stálých tlakově odolných úkrytů.
Největší nadzemní krytPřerově se nachází v Čechově ulici a je to kino Hvězda s kapacitou 900 osob

Železobetonová střešní konstrukce založená na funkčnosti Newtonova vajíčka vydrží i pád letadla.

Přiblížit funkci krytů a civilní ochrany zejména mladší generaci je cíl projektu, který připravuje právě kino Hvězda. Dvouúčelový objekt je postaven v technologii, která je jediná v České republice. Podobná zařízení sice mají Uherské Hradiště a Prostějov, částečně Zlín a Vsetín, ale všechna se liší odlišnou stavební technologii. Objekt poskytuje ochranu za válečného stavu proti radiaci, chemickému a biologickému napadení. Doba provozu  činí 72 hodin/3 dny. Pokud by zde byly záložní filtry, doba pobytu by se mohla prodloužit. Ukrytí v tomto úkrytu je zajišťováno pro sousední školská zařízení. V době sobot, nedělí a prázdnin  by sloužil pro okolní obyvatelstvo, zejména matky s dětmi. Kino Hvězda jako úkryt je druhý největší úkryt v Přerově. Největší je v ulici Petřivalského pro 1200 osob.

Kapacita zařízení je 900 osob. V době míru má objekt k dispozici ještě rozvodnu, výměníkovou stanici, místnost mírové klimatizace a mírové sociální zařízení. V době válečné,  speciální klimatizaci, náhradní zdroj elektrické energie a nádrž na užitkovou vodu.

Provozovatel

Kino Hvězda

Čechova 243/49
750 02 Přerov
Tel.:
+420 581 331 313
Email:
kino@kis-prerov.cz
WWW:
www.kinohvezdapre...
GPS:
49,451420 17,455033
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Polévkárna Aniččin dvůr

Polévkárna Aniččin dvůr

Přerov, Olomoucký kraj
Přerovský pivovar Zubr

Přerovský pivovar Zubr

Přerov, Olomoucký kraj
Hotel Jana

Hotel Jana

Přerov, Olomoucký kraj
Resort Radslavice

Resort Radslavice

Radslavice, Olomoucký kraj