Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Citerarium aneb do muzea citer
Kultura

Citerarium aneb do muzea citer

Co se vybaví dnešnímu člověku pod pojmem citera? Pro všechny vznikla v Ostravě stálá expozice citer.
Smyslem výstavy je připomenout tento u nás pozapomenutý nástroj a ukázat na pozadí historického vývoje citer bohatou tradici jak výroby, tak i užití těchto nástrojů v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Snahou je také upozornit na to, že hra na citeru u nás ještě nezanikla a stále se rozvíjí. Soubor vystavených exponátů byl sestaven ze sbírek Jana a Elišky Folprechtových. Mnoho zajímavých podkladů z historie pražských citerových klubů poskytl tamní známý citerista Jiří Moravec.

Kolik citer ještě dnes leží zapomenuto po našich půdách! Některé také slouží jako dekorace na stěnách chalup či chat. A přitom to není tak dávno, co citera byla rozšířena zrovna tak, jako je dnes rozšířena kytara. Avšak jak rychle, ba až překotně, se rozšířila, tak rychle zájem o ni opadl. Citery je možné ještě leckde objevit, ale širší povědomost o nich víc a víc mizí.V Čechách bylo pěstování hry na citeru od středověku přirozenou a kontinuální záležitostí. Zejména se její rozvoj a uplatnění projevil u nás, tak jako i v celé střední Evropě, koncem 19. století. O tom, jak bohatý život a společenské uplatnění měla citera v Českých zemích, svědčí tato stálá expozice. Ukazuje však také, jak po rozpadu rakousko-uherské monarchie se česká národní averze vůči všemu co čpělo rakušáctvím (a to citera vskutku byla) promítla i do vztahu k citeře. Odvrhli jsme ji. České citerové kluby, dříve velmi četné, téměř zanikly. V pohraničí se na ni pochopitelně ale hrálo dál. A tak po roce 1945 se pro nás, tehdy již vcelku logicky, stala symbolem útrap spojených se sudetoněmeckou problematikou a následných útrap druhé světové války. Tento traumatizující vztah přivedl citeru u nás téměř v úplné zapomenutí. Nejen laická, ale i odborná veřejnost má od té doby mnohé falešné představy, utvrzované bohužel mnohými polopravdami a nepravdami v naší odborné literatuře. Ten nástroj u nás zkrátka doplatil více než jinde na národnostní a politický vývoj, který zmítal Evropou od konce 19. století do poloviny 20. století.

Další náplní Citerového kulturního centra je výuka hry na citery, pravidelné klubové schůzky, archivace notové literatury, občasné pořádání vystoupení a seminářů, publikační činnost a poradenství a pomoc všem zájemcům.

Festival Souznění 2022

Oblíbený festival se letos uskuteční 7. až 11. prosince, jeho „nadílka“ bude obzvláště pestrá.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Vyhlídkové kolo v Ostravě

Oblíbené vyhlídkové kolo bude stejně jako v minulých letech umístěno na Masarykově náměstí, jeho provozní doba bude od 26. 11. 2022 do 2. 1. 2023 vždy od 10:00 do 20:00 v soboty, neděle a ve svátky a od 12:00 do 20:00 ve všední dny.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Camerata Janáček

Komorní ansámbl bude dirigovat talentovaný asistent šéfdirigenta JFO Maroš Potokár a za klavír se posadí Nikol Bóková. Důležitou částí programu bude také hudba soudobá.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Zdolám?

Skladby našeho raného dětství v podání dětských kolotočů, hracích skříněk, hudebních hraček, třeba Mozartova Malá noční hudba a Beethovenova „Pro Elišku“. Prozkoumáme i skladby, ve kterých slyšíme hudební nástroje, které hudebními nástroji ve skutečnosti nejsou.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Skáče celá rodina aneb oslavy nejen s trampolínou v Ostravě

Už vás nebaví klasické rodinné oslavy? V tom případě vám nabízíme možnost, jak si je ozvláštnit, aby se staly nezapomenutelnými.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Travní lyžování, terénní koloběžky a něco navíc ve Valašském království

Máte chuť si zalyžovat, ale nechce se vám čekat, až bude zima a možná také nějaký sníh?
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě představení pro žáky mateřských a základních škol, některé tituly uvádí i pro studenty středních škol a pro dospělé diváky (tradiční pondělní podvečery).
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ostravské procházky – pěší trasy Ostravou

Stezky, které jsou značeny klasickými KČT směrovkami, vás provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy. Nabízí se tak možnost aktivního vyžití pěší turistikou v ostravské městské přírodě, a to jak v letním tak i v zimním období.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

U Černého stromu – kavárna v Ostravě

Kavárna specializovaná na výběrovou kávu lokální pražírny Coffee Culture a také La Boheme Café.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Snídaňuj: Café&Pasta v Ostravě – brzká snídaně, těstoviny a kavárna

Z podniku Café&Pasta si můžete po Ostravě nechat dovézt snídani od brzkého rána, anebo si na ni zajít (už od půl sedmé). Připraví vám ji v Přívozské ulici, v uličce vedle hotelu Mercure. K obědu nabízejí domácí těstoviny a vše završuje skvělá kavárna.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mama's Bistro v Ostravě

Bistro s nabídkou burgerů, hot-dogů, zákusků alkoholických a nealkoholických nápojů a kávy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

HogoFogo Bistro

Tři kamarádi, majitelé, jsou tu vlastně jako dva kuchaři a barman. Tereza Ovšáková a Pavel Niedoba jsou v kuchyni, Petr Jonáš míchá drinky. Otevřeli, protože jim v Ostravě chybělo místo se skvělým jídlem.
Ostrava, Moravskoslezský kraj