!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Chovná stanice koně Převalského pro Zoo Praha v Dolním Dobřejově
Příroda

Chovná stanice koně Převalského pro Zoo Praha v Dolním Dobřejově

Zoo Praha, proslavená po celém světě chovem koní Převalského, chová tato zvířata v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Mimo jiné se tady zvířata aklimatizují před dalším transportem.
Od konce 80. let na pozemcích v Dolním Dobřejově funguje chovné zařízení Zoo Praha, kde jsou chováni koně Převalského s výhledem jejich přesunu zpět do přírody, většinou na území Mongolska. Kromě koní Převalského zde také žijí kiangové, losi, alpaky, kozy a mufloni. Jsou ze také starší koně takzvaně na dožití anebo takoví, kteří byli z nějakého důvodu vyřazeni z chovu, nebo nejsou použitelní k dalšímu transportu.

V Dobřejovském prostředí jsou totiž o něco tvrdší podmínky. Hlavně v zimě tady teploty klesají níže než v pražské zoo. Transport například právě do volné přírody Mongolska je tak pro koně mnohem přirozenější. Do transportu se dostanou jen fyzicky a psychicky silní jedinci.

Chovná stanice není přístupná pro veřejnost, ale koně a kiangy je možné zahlédnout z cesty mezi výběhy, kudy vede modře značená Vyhlídková trasa Střezimíř. Pro lepší adaptaci zvířat k návratu do přírody však větší návštěvnost není žádoucí, proto může být i cesta kdykoli uzavřena.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Čertovo Břemeno

Restaurace Čertovo Břemeno

Jistebnice, Jižní Čechy
Hotel Nežárka Novosedly nad Nežárkou

Hotel Nežárka Novosedly nad Nežárkou

Novosedly nad Nežárkou, Jižní Čechy
Hotel Monínec

Hotel Monínec

Sedlec-Prčice, Jižní Čechy
Ranch Jestřebice

Ranch Jestřebice

Heřmaničky, Střední Čechy