Úvod > Co chcete dělat? > Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa
Letní sporty

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa je dlouhá 25 km a vede z Krucemburku k Cyklo Areně Vysočina v Novém Městě na Moravě.
Trasa vede z Krucemburku do Vojnova Městce a poté rozlehlými lesy. Nejprve k osadě Nová Huť, pod kopec Tisůvka a na Cikháj, obec ukrytou v lesích Žďárských vrchů. Cesta pokračuje proti proudu Svratky ke stavidlu Sražená voda, umělému kanálu se stavidly propojující Svratku a Stržský potok. Posléze vás dovede až k pramenu Svratky s pomníkem.
 
Po cestě uvidíte Brožovu skálu – tři mohutné skály sahají do výšky až dvaceti metrů. Jsou tvořeny rulou a byly vytvarovány působením mrazu a ledu v pleistocénu. Pak trasa zamíří k obci Tři Studně, která je rekreačním srdcem oblasti. Milovníkům koupání je zde k dispozici rybník Sykovec a Medlov. Za Vachovicemi projde stezka Bílou skálou s výhledem do kraje a dostane se až k Cyklo Areně.
 

Z historie partyzánské brigády:

Parašutistická skupina Mistr Jan Hus byla nad českým územím vysazena 26. října 1944. Původně měla seskočit nedaleko Velkého Dářka u Žďáru nad Sázavou. To se ale nepovedlo, a tak celý výsadek skončil v okolí Čáslavi. Podobně jako řada dalších sovětských výsadků byla skupina zformována Ukrajinským štábem partyzánského hnutí v Kyjevě. Došlo k tomu 16. srpna 1944 a o pár dní později byla dána k dispozici partyzánskému štábu 1. Ukrajinského frontu. Cílem bylo destabilizovat nacistickou okupační moc v oblasti Železných hor a Žďárských vrchů, provádět zde partyzánské akce, zpravodajskou činnost a zakládat ilegální národní výbory.
 
Úspěch zaznamenali partyzáni v únoru 1945, kdy zaútočili na projíždějící auto SS nedaleko Havlíčkova Brodu. Chtěli ho zastavit a zabavit, a aniž by to tušili, zastřelili při tom vysokého důstojníka Bruno Waltera, jenž právě projížděl Protektorátem z Berlína do Vídně. V březnu 1945 se měla skupina přesunout z Dědic u Zbýšova na Žďársko. V lesích u Leškovic se rozhodli k dennímu odpočinku. Vybrali si ale špatný úkryt na místě, odkud navíc nebylo možné uniknout. Němci zachytili jejich vysílání a šli po partyzánech najisto. Boj probíhal od šesté večerní do čtvrté ranní. Proti německé přesile neměli partyzáni šanci. Zachránil se pouze jeden, a to, když se večer před bojem rozhodl vyhledat blízkou partyzánskou skupinu, kterou nakonec (s pomocí místního rolníka) našel.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Chata U Meškadla na Vysočině

Chata U Meškadla na Vysočině

Vojnův Městec, Kraj Vysočina
Restaurace a hotel u Šimáka Radostín

Restaurace a hotel u Šimáka Radostín

Radostín, Kraj Vysočina
Chata Velké Dářko

Chata Velké Dářko

Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina
Apartmán U Skláře

Apartmán U Skláře

Karlov, Kraj Vysočina