Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Cesta partyzánské brigády Jana Žižky
Letní sporty

Cesta partyzánské brigády Jana Žižky

Cesta partyzánské brigády Jana Žižky je 21kilometrová trasa z Hošťálkové do Lukovečku. Stezka je hodnocena jako obtížná a je primárně využívána pro pěší turistiku. Vede po zelené značce Hostýnsko-vsetínskou hornatinou.
Partyzánská cesta začíná v obci Hošťálková do lesnatého a kopcovitého terénu Hostýnských vrchů. Cesta prochází kolem lesní studánky Ondráška, pod Tisovým vrchem a nad Dražkovským potokem až do osady Májová a přes hlavní silnici do osady Močáry, Dolinky, Salajka a U Juránků. Pak křižuje Hostýnsko-vsetínské lesy okolo Býčí skály a Přírodní památky Pod Obecním kopcem, až dojde do údolí, k obci Lukoveček, kde končí.
 

Z historie partyzánské brigády Jana Žižky

1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky je jednou z nejvýznamnějších a největších partyzánských jednotek, které bojovaly v českých zemích. Původně šestnáctičlenný československo-sovětský výsadek Jan Žižka II byl vysazený v několika vlnách od 21. srpna 1944 u obce Sklabiňa poblíž Turčianského Svätého Martina.

Skupina se zapojila do počátečních bojů Slovenského národního povstání u Strečna, ale již 6. září ji Ústřední štáb partyzánského hnutí v Kyjevě rozkázal přesunout se na Moravu a rozvinout partyzánskou činnost v týlu německých jednotek nasazených proti SNP. Velitel výsadku, podporučík Ján Ušiak, zamířil na Moravu, přičemž cestou se svými lidmi napadal německé jednotky, prováděl diverze a nabíral nové členy. Po přechodu Váhu tak disponoval již více než 300 partyzány. Přes hranici se u Velkých Karlovic probil, ale po dvoudenních bojích byl vytlačen zpět na Slovensko.
 
Následně brigáda Jana Žižky navázala kontakt s místním odbojem, s výsadky ARAP a WOLFRAM, a zahájila rozsáhlou partyzánskou činnost, která trvala do 3. listopadu, kdy byl úspěšně přepaden její štáb v Čeladné a těžce raněný Ušiak se v obklíčení zastřelil. Na jaře 1945 brigáda obnovila intenzivní činnost a před osvobozením čítala kolem 1500 partyzánů a další stovky spolupracovníků. Jádro brigády v Moravskoslezských Beskydech osvobodilo Vizovice, Vsetín a Přerov.

Festival Holešovská regata 2023

Holešovská regata je opět tady!
Holešov, Zlínský kraj

Barum Czech Rally Zlín 2023

52. ročník populární automobilové soutěže, která je součástí FIA Mistrovství Evropy a Mistrovství České republiky. Víkend plný akce, rychlosti a zábavy, okořeněný účastí nejrychlejších pilotů a především nočním ostrým průjezdem centrem města Zlína s neopakovatelnou atmosférou.
Zlín, Zlínský kraj

Jazzový zámek – Naama Guggenheim (R’n’B/Soul/Electronica)

Energický soulový hlas kombinovaný s jemným elektronickým beatem v rytmech rocku, gospelu a R’n’B. To vše přiveze do Zlína izraelská multikulturní zpěvačka, skladatelka a producentka Naama Guggenheim v rámci svého evropského turné.
Zlín, Zlínský kraj

Expozice Transmisson Karla Zlína v galerii na zámku ve Zlíně

Galerie Václava Chada představí šedesát prací zlínského rodáka žijícího ve Francii, Karla Zlína. Expozice s názvem Transmission zahrnuje malby, sochy i reliéfy a potrvá až do 17. února 2023. Nabídne také dvě komentované prohlídky v doprovodu kurátorky, a to 8. prosince a 12. ledna.
Zlín, Zlínský kraj

Andrýskova stezka ve Fryštáku

Město Fryšták a jeho okolí byly v pravěku jednou z nejhustěji osídlených oblastí Zlínska. Dokazuje to například i neolitické sídliště v nedaleké Fryštácké brázdě. Na okraj města navazuje přírodní park Hostýnské vrchy, jehož součástí je naučná stezka.
Fryšták, Zlínský kraj

Přehrada Fryšták u Zlína

Přehrada Fryšták na Fryštáckém potoce leží jižně od obce Fryšták, asi 4 km nad soutokem Fryštáckého potoka s řekou Dřevnicí.
Fryšták, Zlínský kraj

Paintball City Holešov

Připravíme pro vás turnaj ve spotrovním paintballu na nafukovacím hřišti, nebo můžete využít dvě pevná hřiště postvena speciálně pro účely paintballových a airsoftových her.
Holešov, Zlínský kraj

Vrápenci i netopýři na zámku Lešná

V Zoo Zlín se nesetkáme jen s exotickými zvířaty, ale i se vzácnými létajícími savci z naší přírody. V areálu zoo se nachází zámek Lešná, jehož půdy si oblíbili kriticky ohrožení vrápenci malí a další dva druhy netopýrů. V blízkém okolí zámku byl potvrzen výskyt celkem osmi druhů letounů.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Villa Memories – nejlepší rodinný boutique hotel v Evropě

Uprostřed zvlněné krajiny Hostýnských vrchů se nenápadně tyčí hotel s pouhými osmi pokoji, který letos sklidil velký úspěch na celosvětovém udílení cen Boutique Hotel Awards.
Fryšták, Zlínský kraj

Farma Štípa – mléčné dobroty přímo ze dvora

Plánujete cyklovýlet v okolí Zlína? Chcete si po návštěvě zlínské zoo přinést něco dobrého k večeři? Navštivte nás na Farmě Štípa.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Hotel Lázně Kostelec

Hotelová restaurace nabízí chutné menu v příjemném prostředí, s nádherným výhledem do přírody. Z nabídky si vyberou milovníci české kuchyně i světových specialit. V létě je restaurace rozšířena o venkovní terasu. Hosté mohou bezplatně využít Wi-Fi připojení. Restaurace je klimatizována.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Kanada Holešov

Restaurace Kanada v Holešově má pevně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Součástí je také letní terasa s 50 až 60 místy k sezení v pohodlných křesílkách. Nabízí rozsáhlou škálu specialit, minutek, těstovin, ryb, salátů, vyrábí 32 druhů různých pizz
Holešov, Zlínský kraj