Úvod > Co chcete dělat? > Cesta Marie Kudeříkové v Bílých Karpatech
Letní sporty

Cesta Marie Kudeříkové v Bílých Karpatech

Cesta Marie Kudeříkové vychází z Vnorov přes Strážnici do Tvarožné Lhoty a na rozhlednu Šumárník. Pokračuje na vrch Výzkum a Kobylu na slovenské hranici. Hraničním hřebenem pak dojde do obce Šance a na hraniční přechod Velká nad Veličkou/Vrbovce.
Cesta Marie Kudeříkové vede pěší turisty i cyklisty z Veselí nad Moravou (popř. Strážnice či Tvarožné Lhoty) na vrchol Kobyla (584 m). Studentka a rodačka z Vnorov byla jako aktivní členka protifašistického odboje popravena roku 1943. O osudu dívky, zejména o jejím pobytu v cele smrti, natočil v roce 1972 režisér Jaromil Jireš snímek s názvem „...a pozdravuji vlaštovky“.
 
Z nádraží ve Strážnici vede červená Cesta Marušky Kudeříkové do Tvarožné Lhoty. V obci si udělejte malou odbočku k Selskému domu, místní expozice je ukázkou výroby tvarohu a památkově chráněným objektem. Protnete se s naučnou Oskerušovou stezkou. Oskeruše patří mezi nejstarší a neplodnější stromy Evropy, i třísetletý kmet plodí více jak tunu ovoce. Jeho dřevo se řadí k nepevnějším a místní vzrostlé exempláře jsou světovým unikátem.
 
Rozhlédnout se můžete z rozhledny Travičná nebo Šumárník po cestě. Kněždubským hájem přijdete na vrchy Výzkum (439 m) a Kobyla (584 m). Pohraničním hřebenem přijdete na Tři kameny – na místo, kde je hraničními kameny vyznačeno rozhraní panství Lichtenštejnů (Kuželov), Magnisů (Hrubá Vrbka) a Uher (Slovensko). Lesy Bílých Karpat pak přijde na okraj slovenské obce Šance a pak zahne na hraniční přechod Velká nad Veličkou/Vrbovce. Trasa měří 30 km a je vhodná pouze pro pěší turisty.

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Louka

Pivovar Louka

Louka, Jihomoravský kraj
Víno Hruška – víno, které chutná

Víno Hruška – víno, které chutná

Blatnička, Jihomoravský kraj
Holubyho chata na Velké Javořině

Holubyho chata na Velké Javořině

Strání, Zlínský kraj