Úvod > Co chcete dělat? > Cesta Jaroslava Krejčího
Letní sporty

Cesta Jaroslava Krejčího

Pro mnohé je Cesta Jaroslava Krejčího jednou z nejkrásnějších stezek Podyjí. Z hlubokého údolí pravého břehu řeky Dyje vytáhne turisty na romantickou vyhlídku Sealsfieldova kamene a pak znovu přivede k řece do lokality Devíti mlýnů.
Pojmenovaná je po jednom z otců Národního parku Podyjí a klíčové osobnosti novodobé ochrany přírody na Znojemsku. Jaroslav Krejčí (13. 3. 1935 – 27. 2. 1999) dokázal v osmdesátých letech navzdory složité situaci normalizačního Československa prosazovat moderní ochranářské principy a jeho vizionářské principy přírodě blízkého lesnického hospodaření respektuje Správa parku i dnes.

V sedmdesátých letech neuniklo pozornosti odborníků ani malebné a svojí přírodní pestrostí jedinečné území středního toku Dyje mezi Vranovem a Znojmem. Právě Krejčí byl na konci sedmdesátých let jedním z hlavních iniciátorů vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Podyjí a na počátku následující dekády se postavil do čela její správy.
 
Stezka o délce 5,5 km vás provede od Hnanic (přístřešek Pod Šobesem) k bývalému Judexovu mlýnu, bývalému Mlýnu Papírna, ke kamenným mořím, a nakonec k vyhlídce Sealsfieldův kámen.