Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Cesta andělů Nečtiny
Kultura

Cesta andělů Nečtiny

Obec Nečtiny se nachází na severu Plzeňského kraje a mnohým návštěvníkům bude už od první chvíle velice povědomá. To protože zde režisér Tomáš Vorel točil scény ke svým filmům Cesta z města a Cesta do lesa.
Obec nacházející se 40 km od Plzně byla kdysi obydlena hlavně Němci. Po druhé světové válce tak zela prázdnotou, ale dnes opět pulzuje životem a ukrývá mnoho zajímavých míst. V okolí obce se nachází několik pískovcových lomů. Ačkoli je to již velice dávno, co se zde naposledy těžil kámen, je velká pravděpodobnost, že se těžit znovu začne. Vysoce kvalitní pískovec by byl totiž velice vhodným materiálem na opravu pilířů Karlova mostu v Praze.

 A právě s pískovcem je spojeno několik ročníků sochařských sympozií, které se v Nečtinech v uplynulých letech pořádaly. Na posledním sympoziu, kterého se účastnili umělci ze všech koutů světa, vznikla řada soch ztvárňující anděly.
 
Tyto sochy si návštěvníci mohou prohlédnout na Cestě andělů, která vede od opravené kapličky Piety ke kostelu svaté Anny a k bývalému špitálu. Andělé jsou bytosti, které každý dobře zná a v dnešní době, která je plná neklidu a strachu, je bezesporu každý potřebuje. Nebeské stvoření v klasické podobě ztvárnil nečtinský rodák Bartoloměj Štěrba. Avšak socha od mexického umělce Alberta Aragóna Reyese jistě všem vyrazí dech. Měl tu smůlu, že na něj zbyl plochý kámen, protože na sympozium přijel tři dny po jeho zahájení.
 
Po dalších třech dnech, kdy přemýšlel, jak se zadaného úkolu zhostit, začal s prací. Jeho anděl je v podstatě lev s hadem, což jsou symboly jeho rodné země. Původem bangladéšský umělec Ruhul Amin Ajol představil anděla v podobě sfingy, protože pro některé národy je sfinga tím, čím je pro nás anděl. Další nečtinský rodák Marcel Stoklasa vytesal anděla lenošícího na podstavci a nebeská bytost jeho manželky Jitky zase ukrývá pod křídlem dítko s beránkem. Asi nejvíce údivu vyvolá socha čínského sochaře Zhao Feie. Jeho anděl je vlastně drak, protože drak má v čínské kultuře stejnou úlohu, jako má náš anděl. Cesta končí u kostela sv. Anny, v němž profesor Ctibor Turba pořádal řadu let slavné kurzy pantomimy.
 
V Nečtinách stojí za návštěvu kromě Cesty andělů také novogotický zámek Nečtiny ze 16. století nebo Regionální muzeum Nečtiny.
 

Provozovatel

Cesta andělů Nečtiny

Nečtiny 79
Regionální muzeum Nečtiny a Turistické informační centrum
331 63 Nečtiny
Tel.:
+420 373 313 299
Email:
muzeum@nectiny.cz
WWW:
www.nectiny.cz
GPS:
49,971789 13,161747
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
Obec:
Nečtiny
Tipy na výlet:
Nečtiny a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Krásy přírody a fotografie – Fotoskupina FO3 Plasy

Výstava.
Manětín, Plzeňský kraj

Zámecké podzimní CITO – dobrovolnická brigáda

Zveme na, 12. dobrovolnickou brigádu úklidu toužimského zámku.
Toužim, Karlovarský kraj

Tradiční stavitelství za císaře Franze Josefa

Do 29. října 2023 se můžete v Centru stavitelského dědictví v Plasích seznámit se stavitelstvím za císaře Franze Josefa.
Plasy, Plzeňský kraj

Praha kamenná, vývoj kamenického řemesla od 9. století – výstava

Jaké stopy po historických nástrojích se našly na pražských historických stavbách a artefaktech z kamene a jak tyto nástroje vypadaly?
Plasy, Plzeňský kraj

Cisterscapes – Historická krajina Plaska

Představení dosavadních i nejnovějších výsledků poznání středověké cisterciácké klášterní krajiny.
Plasy, Plzeňský kraj

Slavnosti jablek na Krasíkově

Tradiční Slavnosti jablek vypuknou první říjnovou sobotu na vrchu a úpatí Krasíkova nedaleko Konstantinových Lázní.
Kokašice, Plzeňský kraj

Komentovaná procházka povodím Malesického potoka

Komentovaná procházka povodím Malesického potoka – stav krajiny a zádrž vody dle Modelu Živá krajina. Zapojte se do nápravy naší krajiny a pomozte ji adaptovat na klimatickou změnu. Trasa 4 km, sraz před OÚ, Chotíkov 118.
Chotíkov, Plzeňský kraj

Paleontologický den se Šelmou z Valče – přednáška, exkurze a program pro děti

Valeč je unikátní paleontologickou lokalitou, které je světově známá díky nálezu tzv. Hlodavce z Valče, který byl objeven kolem roku 1690 a jednalo se o první podrobně zkoumanou fosilii savce.
Valeč, Karlovarský kraj

Zřícenina hradu Nečtiny – Nečtinský Špičák

Zaniklý hrad na vrcholu Nečtinského Špičáku v nadmořské výšce 611 metrů. Dostanete se sem po modré turistické značce z obce Nečtiny.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Renesanční radnice v Nečtinech

Původně renesanční radnice na návsi z počátku 16. století byla v roce 1725 barokně přestavěna. Svému účelu sloužila budova až do roku 1945. Dnes je v ní hostinec Na radnici.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Mlýnská stezka Manětín – Nečtiny

Za krásu západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.
Manětín, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jakuba Většího v Nečtinech

Dominantou Nečtin je kostel sv. Jakuba Většího. Vznikl na místě svých předchůdců dle přání majitelky panství Marie Karoliny z Kokořova. Jedná se o barokní stavbu tvořenou kostelní lodí a hranolovou věží při západním průčelí.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov Nečtiny

Židovský hřbitov Nečtiny pochází z druhé poloviny 17. století.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Preitenstein v Nečtinech

Na skále nad zámkem v Nečtinách se nachází zřícenina hradu Preitenstein, který byl založen po roce 1330 Janem Lucemburským. Do dnešní doby se dochovala část obvodových zdí a na jihovýchodě zbytky parkánu.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Zámek Nečtiny

Novogotický zámek je perlou obce Nečtiny na Plzeňsku. Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi na nároží a vysokými trojúhelníkovými štíty s cimbuřím obklopuje park s velkým rybníkem.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Přírodní park Manětínská

Přírodní park Manětínská se nachází mezi městem Manětín a vesnicí Úněšov. Tvoří ho rozsáhlý lesní komplex Lomské vrchoviny s několika menšími rybníky a prameništi potoků Třemošenského, Černého, Zlatého, Pstružného, Malého, Dubiny, Kačiny a potoků Chladná a Veska.
Manětín, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Manětín

V areálu manětínského zámku je vám k dispozici restaurace s možností pořádání svateb, večírků i rautů. Pro zájezdy je možné zajistit prohlídku zámku.
Manětín, Plzeňský kraj

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

V Pizzerii „Na náměstí“ v Manětíně se můžete kromě profesionálně vyškoleného personálu těšit na široký výběr specialit a nápojů. V příjemném prostředí restaurace bude i pracovní oběd vždy příjemnou záležitostí a večeře s rodinnou či přáteli radostným zážitkem.
Manětín, Plzeňský kraj

Penzion U svaté Barbory Manětín

Nově zrekonstruovaný Penzion U svaté Barbory stojí na klidném místě v obci Manětín s přilehlou loukou a potokem. Můžete se nejen ubytovat, ale třeba i využít sportovních možností okolí ze sedla kola nebo při hraní míčových her.
Manětín, Plzeňský kraj

Podviniční mlýn

Nevíte, kde strávit dovolenou nebo víkendový pobyt? Ubytování v klidném a atraktivním prostředí pro rodiny s dětmi, páry i jednotlivce.
Manětín, Plzeňský kraj

Malý penzion Baráček

Malý rodinný penzion se nachází na severu Plzeňského kraje v malé vesničce Pláně. Nabízí příjemné ubytování v hraniční oblasti absolutní tmy a uprostřed nádherné přírody Manětínska a Rabštejnska.
Pláně, Plzeňský kraj

Glamping v domku Silverboy uprostřed přírody

Na kopci, uprostřed luk, v zapomenuté krajině na západě Čech stojí soběstačný domek Silverboy. Odpočiňte si zde, v naprostém tichu a daleko od všeho – a přitom se vším komfortem moderního světa.
Toužim, Karlovarský kraj

Dům u řeky – Tauhaus v Manětíně

Citlivě zrekonstruovaný objekt s důrazem na ekologii nabízí ubytování v nevšedním duchu, avšak v tradičním provedení. Stylem se vracíme o sto let zpět, mimořádnou kvalitou zůstáváme v současnosti.
Manětín, Plzeňský kraj

Penzion U Derků v Úterý

Užít si neopakovatelnou atmosféru těsného propojení historií dýchajícího města s panenskou přírodou můžete v Penzionu U Derků, který nabízí příjemné a stylové ubytování v malebném městečku Úterý v západních Čechách.
Úterý, Plzeňský kraj