Úvod > Co chcete dělat? > Cesta andělů Nečtiny
Cesta andělů Nečtiny
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Cesta andělů Nečtiny

Obec Nečtiny se nachází na severu Plzeňského kraje a mnohým návštěvníkům bude už od první chvíle velice povědomá. To protože zde režisér Tomáš Vorel točil scény ke svým filmům Cesta z města a Cesta do lesa.
Obec nacházející se 40 km od Plzně byla kdysi obydlena hlavně Němci. Po druhé světové válce tak zela prázdnotou, ale dnes opět pulzuje životem a ukrývá mnoho zajímavých míst. V okolí obce se nachází několik pískovcových lomů. Ačkoli je to již velice dávno, co se zde naposledy těžil kámen, je velká pravděpodobnost, že se těžit znovu začne. Vysoce kvalitní pískovec by byl totiž velice vhodným materiálem na opravu pilířů Karlova mostu v Praze.

 A právě s pískovcem je spojeno několik ročníků sochařských sympozií, které se v Nečtinech v uplynulých letech pořádaly. Na posledním sympoziu, kterého se účastnili umělci ze všech koutů světa, vznikla řada soch ztvárňující anděly.
 
Tyto sochy si návštěvníci mohou prohlédnout na Cestě andělů, která vede od opravené kapličky Piety ke kostelu svaté Anny a k bývalému špitálu. Andělé jsou bytosti, které každý dobře zná a v dnešní době, která je plná neklidu a strachu, je bezesporu každý potřebuje. Nebeské stvoření v klasické podobě ztvárnil nečtinský rodák Bartoloměj Štěrba. Avšak socha od mexického umělce Alberta Aragóna Reyese jistě všem vyrazí dech. Měl tu smůlu, že na něj zbyl plochý kámen, protože na sympozium přijel tři dny po jeho zahájení.
 
Po dalších třech dnech, kdy přemýšlel, jak se zadaného úkolu zhostit, začal s prací. Jeho anděl je v podstatě lev s hadem, což jsou symboly jeho rodné země. Původem bangladéšský umělec Ruhul Amin Ajol představil anděla v podobě sfingy, protože pro některé národy je sfinga tím, čím je pro nás anděl. Další nečtinský rodák Marcel Stoklasa vytesal anděla lenošícího na podstavci a nebeská bytost jeho manželky Jitky zase ukrývá pod křídlem dítko s beránkem. Asi nejvíce údivu vyvolá socha čínského sochaře Zhao Feie. Jeho anděl je vlastně drak, protože drak má v čínské kultuře stejnou úlohu, jako má náš anděl. Cesta končí u kostela sv. Anny, v němž profesor Ctibor Turba pořádal řadu let slavné kurzy pantomimy.
 
V Nečtinách stojí za návštěvu kromě Cesty andělů také novogotický zámek Nečtiny ze 16. století nebo Regionální muzeum Nečtiny.
 

Provozovatel

Cesta andělů Nečtiny

Nečtiny 79
Regionální muzeum Nečtiny a Turistické informační centrum
331 63 Nečtiny
Tel.:
+420 373 313 299
Email:
muzeum@nectiny.cz
WWW:
www.nectiny.cz
GPS:
49,971789 13,161747
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Nečtiny
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Manětín

Zámecká restaurace Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Manětín, Plzeňský kraj
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Podviniční mlýn

Podviniční mlýn

Manětín, Plzeňský kraj