Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > České muzeum výtvarných umění v Praze
Kultura

České muzeum výtvarných umění v Praze

Muzeum spravuje jednu z nejkvalitnějších sbírek českého moderního umění. Ve sbírce muzea nechybějí skvosty od Alfonse Muchy, Antonína Slavíčka, Josefa Čapka, Emila Filly, Františka Tichého, Jiřího Koláře a dalších předních českých výtvarných umělců.
Muzeum vzniklo v roce 1963 jako regionální galerie Středočeského kraje. V tomtéž roce byla veřejnosti zpřístupněna první výstava z fondů galerie na zámku v Nelahozevsi. Na počátku 70. let se instituce přestěhovala do dnešního sídla v Praze – do tří historických budov v Husově ulici na Starém Městě. Od roku 1993 užívá současného názvu. V letech 1994–2002 spravovala také nově zrekonstruovaný kubistický Dům u Černé Matky Boží v Celetné ulici v Praze, který byl postaven v letech 1911–1912 podle projektu věhlasného českého představitele kubistické architektury Josefa Gočára.

Ve sbírce muzea nechybějí skvosty od Alfonse Muchy (1860–1939), Vojtěcha Hynaise (1854–1925), Josefa Mařatky (1874–1937), Antonína Slavíčka (1870–1910), Josefa Čapka (1887–1945), Emila Filly (1882–1953), Václava Špály (1885–1946), Jana Zrzavého (1890–1977), Toyen (1902–1980), Kamila Lhotáka (1912–1990), Františka Tichého (1896–1961), Jiřího Koláře (1914–2002) a dalších předních českých výtvarných umělců. Jejich díla dokumentují vývoj českého výtvarného umění od konce 19. století až po současnost. Základem muzejních sbírek je soubor získaný na počátku šedesátých let minulého století, kdy se sběratelské úsilí instituce soustředilo na období předválečné moderny a umění čtyřicátých a šedesátých let 20. století.

 

Hněv ve společnosti

Debata platformy Dominikánská 8 s živým streamem na Youtube.
Praha 1, Praha

Procházka se Zuzkou na téma Pražská drogová scéna

Stále si myslíte, že drogy jsou bezva zábava a to správné uvolnění? Možná je na čase vyrazit na prohlídku se Zuzkou, která brala pervitin od 15 let a nezůstala jen u něj. Ztráta rodiny, práce, přátel, násilí a ulice – i takto končí drogové dobrodružství. Procházka se Zuzkou se koná každý čtvrtek.
Praha 1, Praha

Procházka s Karimem na téma Pražské podsvětí z první ruky

Karim se dostal na ulici již v 16 letech. Chtěl volnost, svobodu a umět se o sebe postarat sám.
Praha 1, Praha

Procházka s Petrem na téma Bony a klid

Chtěli byste se přenést do filmu Bony a klid a zažít Prahu v době vekslování, vaření drog a všech možných kšeftíků? Pak je pro vás Petr tím správným průvodcem. Na procházku s Petrem můžete vyrazit každý pátek.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Apple museum v Praze – uzavřeno

Muzeum je uzavřeno.
Praha 1, Praha

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.
Praha 1, Praha

Divadlo Disk

Školní divadlo Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) je líhní mladých kreativních talentů.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.
Praha 1, Praha

Crème de la Crème – nejlepší italská zmrzlina v Praze v Husově ulici

Všechny recepty na italské řemeslné zmrzliny píše Honza Hochsteiger alias "pan zmrzlinka", který mnoho let pracoval v Itálii i jiných místech světa pro nejlepší italské zmrzlináře a teď s láskou vaří nejlepší zmrzliny v Praze.
Praha 1, Praha

Staroměstský pivovar U Tří růží

V centru Prahy, na rohu Husovy a Jalovcové v domě U Tří stříbrných růží se nachází restaurační pivovar, který nabízí tradiční ležáky i pivní speciály.
Praha 1, Praha

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea

Restaurace U Fleků je poutním místem pražských a českých pivařů, jedna z nejnavštěvovanějších hospod v naší republice a nepochybně je i nejznámější pražskou hospodou. Dnes je také místem kulinářských zážitků.
Praha 1, Praha