Úvod > Co chcete dělat? > Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno
Zimní sporty

Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno

Na území mikroregionu Společenství obcí Čertovo břemeno (rozhraní jižních a středních Čech) je vyznačený systém lyžařských tras pro běh na lyžích. V rámci systému existují značené a pravidelně udržované lyžařské trasy v délce pětašedesát až osmdesát pět kilometrů. Stopy mají mírně zvlněný profil.
Běžecké stopy se pohupují mezi zasněženými loukami, občas vedou podél polních remízků nebo malým lesíkem, co chvíli na obzoru vykoukne nějaká osada nebo vesnice. Žádné horské scenérie, žádná hluboká údolí ani strmé svahy. Běžkování na České Sibiři znamená pohodový lyžařský výlet typickou českou krajinou, malebnou, ale bez extrémů.

Běžkařské tratě na České Sibiři pokrývají dost rozsáhlé území od železniční tratě Praha–Tábor až po obec Chyšky, od Monínce po Jistebnici. Stopy mají mírně zvlněný profil. Po úplné rovině nepojedete skoro nikdy, ale nejvyšší kopce zde dosahují převýšení cca 50 metrů. Bude vás provázet výborné značení. Na většině úseků jsou vyfrézované dvě stopy a pás na bruslení mezi nimi. Připojovací úseky, např. od nádraží ve Střezimíři, bývají udržované skútrem nebo traktorem. Běžkařské stopy na České Sibiři udržuje Společenství obcí Čertovo břemeno.

Lyžařské trasy jsou značeny oranžovými směrovými tabulkami.
Na území mikroregionu existuje šest výchozích míst s možností parkování (Borotín, Libenice, Cunkov – před Hospodou U Bizona, Jistebnice a Veletín) či dostupností vlakovými spoji (Balkova Lhota a Střezimíř).
 

Oblíbené okruhy se strojovou úpravou:

  • Jistebnice, Monínec, Libenice, Borotín, Kostelec, Jistebnice
  • Okruh u Javorové skály
  • Parkoviště v Libenicích
  • Parkoviště U Bizona

Trasy jsou upravovány pouze na víkend, nikoliv v týdnu. Pokud byste chtěli přispět na úpravu běžkařských tras, parkovišť a vydávání propagačních materilů, pak můžete využít účet 245 192 928/0300 (Společenství obcí Čertovo břemeno).

Ve všech regionálních informačních centrech - v Sedleci-Prčici, Voticích, Sedlčanech, Táboře a Benešově, na radnicích či ve vybraných ubytovacích a stravovacích zařízeních můžete získat informační materiál s mapou lyžařských tras a základními informacemi o možnostech stravování a ubytování na území mikroregionu.

Bližší informace o protažených trasách Ing. Antonín Brož – tel.: 724 189 516.
 

Ideální výchozí místa s možností parkování:

Z asi deseti nástupních míst, z nichž u všech se dá zaparkovat, můžete vyrazit různými směry a kombinovat okruhy podle libosti. Centrální parkoviště najdete u osady Libenice zhruba 8 kilometrů jižně od Prčice, ale hlavním uzlem stop je oblast kolem Cunkova. Je také možné dojet autem pod Monínec, vyvézt se lanovkou nahoru a napojit se na stopy odtud. Přirozeným východištěm z jižního směru je pak městečko Jistebnice.
  • centrální parkoviště na křižovatce u Libenic (přímo u silnice č. 120 mezi Borotínem a Sedlcem-Prčicí)
  • parkoviště u Cunkova naproti Hospodě U Bizona
  • parkoviště u celoročního Kempu Javorová Skála za osadou Ounuz
  • možnost parkování na rynku v Borotíně, na náměstí v Jistebnici a Nadějkově, v Chlístově, ve Veletíně u Hospůdky za pecí, v Chyškách u školy a u kulturáku a v Růžené.
  • v Táboře u točny MHD (Otavan)
  • Jestliže pojedete vlakem, tak je nejlépe vystoupit ve Střezimíři či Sudoměřicích u Tábora (žel. trať Praha – Benešov – Tábor – Č. Budějovice) nebo se k trasám přiblížit z nádraží Balkova Lhota či Božejovice (žel. trať Tábor – Písek).

Cesta autem z Prahy na Českou Sibiř trvá něco málo přes hodinu. Jeďte směrem na Tábor a u Votic odbočte vpravo do Sedlece-Prčice. Pozor, silnice mezi Jetřichovicemi a Cunkovem se v zimě neprohrnuje a při vyšší sněhové pokrývce tudy neprojedete ani se zimní výbavou. Dobrým východiskem běžeckých stop je i železniční stanice Střezimíř na trati Praha–Tábor.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Čertovo Břemeno

Restaurace Čertovo Břemeno

Jistebnice, Jihočeský kraj
Penzion Kateřina

Penzion Kateřina

Nadějkov, Jihočeský kraj
Hotel Monínec

Hotel Monínec

Sedlec-Prčice, Středočeský kraj
Hotel Nežárka Novosedly nad Nežárkou

Hotel Nežárka Novosedly nad Nežárkou

Novosedly nad Nežárkou, Jihočeský kraj