Úvod > Co chcete dělat? > Černá bašta ve Slaném – bývalé opevnění města
Památky

Černá bašta ve Slaném – bývalé opevnění města

Město Slaný vznikalo v hranicích, které dosud zachovala zástavba historického jádra dnešního Slaného. Náměstí i průběh ulic zůstaly v této části prakticky dodnes stejné jako ve středověku. Z opevnění se na severní straně zachovala právě Černá bašta.
Dnes můžete spatřit jen v několika úsecích zbytky dvojitého věnce hradeb, který oddělil od města původní tržní osadu pod Slánskou horou, kde tak postupně vzniklo Pražské předměstí.
 
A právě na severní straně tohoto předměstí se dochovala jedna ze dvou bašt, které město bránily před útoky. Černá bašta byla zbudována ve druhé polovině 15. století. Byla umístěna ve druhem (vnitřním) věnci hradeb a její úloha byla chránit Velvarskou bránu od jihovýchodu. Měla stálou posádku, která při vykonávaní služby využívala jako strážnici čtvercovou místnost a sklep, který byl brán jako skladiště. Vnější věnec hradeb je v jejím areálu dosud krásně vidět i s polokruhovým zbytkem po další baště. Hradby byly vysoké zhruba 5 metrů a obehnané příkopem. Po opuštění posádkou byla bašta užívaná jako sklad střelného prachu – odtud dnešní název. Za komunistů bašta situovaná mezi dvory domů rychle chátrala.
 
Dnes je Černá bašta zrekonstruována a městskou radou byla v počátku 90. let dána k užívání slánské skautské organizaci. Díky tomu je její stav velice zachovalý, včetně přilehlých prostor.

Provozovatel

Infocentrum pod Velvarskou branou

Velvarská 136/1
274 01 Slaný
Tel.:
+420 312 523 448
Email:
ic@infoslany.cz
WWW:
www.infoslany.cz
GPS:
50,231567 14,088314
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Slaný, Středočeský kraj
Pivovar Antoš ve Slaném

Pivovar Antoš ve Slaném

Slaný, Středočeský kraj
Restaurace Továrna Slaný

Restaurace Továrna Slaný

Slaný, Středočeský kraj