Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Bývalý špitál s kaplí sv. Alžběty v Jemnici
Památky

Bývalý špitál s kaplí sv. Alžběty v Jemnici

Bývalý špitál v Jemnici sloužil k ubytování chudých a opuštěných obyvatel města. Fungoval až do 18. století, kdy byl zrušen v důsledku josefínských reforem. Součástí komplexu byla i pozdně gotická kaple sv. Alžběty, později renesančně upravená.
Nárožní objekt tvořený třemi na sebe navazujícími budovami je torzem středověkého městského špitálu z 15. století s dochovanou kaplí sv. Alžběty a řadou cenných architektonických článků. Soubor budov byl později renesančně a klasicistně upraven.

Špitál byl od dávných časů určen k zaopatření několika zchudlých obyvatel města, kteří tak měli ve své chudobě a opuštěnosti postaráno o skromné jídlo a o střechu nad hlavou. Za Josefa II. v 18. století byl špitál i s kaplí zrušen.

Muzeum Vysočiny Jihlava zde připravuje novou archeologickou expozici. Návštěvníci si zde prohlédnou nálezy, které archeologové objevili při rekonstrukci objektu v roce 2017, i nálezy z jemnického zámku nebo doklady důlní činnosti v okolí města, ve kterém se těžilo stříbro. Zajímavým exponátem se stanou železné rožně, na kterých se pravděpodobně opékala selata nebo maso. Byly nalezeny ve zdejší kuchyni. K nalezeným artefaktům patří také dobové mince - nejstarší z nich pocházejí z doby vlády Jana Lucemburského anebo tzv. ořech kuše. Jedná se o kostěnou součást zbraně, která spouštěla tětivu. Expozice by mohla být přístupná od roku 2023.

Provozovatel

Město Jemnice

Husova 103
675 31 Jemnice
WWW:
www.tic.jemnice.cz
GPS:
49,018757 15,571507
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Farmářské a řemeslné trhy v Dačicích

Prodej kvalitních lokálních produktů a řemeslných výrobků.
Dačice, Jihočeský kraj

Městský ples Dačice

Hraje Klaret.
Dačice, Jihočeský kraj

Dačické kejklování

Krajská postupová divadelní přehlídka, představí se amatérské soubory nejen z jižních Čech.
Dačice, Jihočeský kraj

Farmářské trhy Dačice

Prodej a ochutnávka kvalitních místních produktů.
Dačice, Jihočeský kraj

Biotop Jemnice

Biotop v Jemnici se nachází na místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. Užijete si zde čistou vodu, vodní atrakce (tobogán, klouzačka) a nechybí ani sprcha, zamykací skříňky, hřiště na plážový volejbal a možnost relaxace ve stínu.
Jemnice, Kraj Vysočina

Kostel sv. Víta v Jemnici

Kostel sv. Víta patřil k františkánskému klášteru, který roku 1455 založili bratři Albrecht, Hynek a Štěpán z Lichtenburka. Na místě kostela stála v polovině 15. století kaple sv. Víta. Je zřejmé, že toto místo bylo pro obyvatele od pradávna posvátné.
Jemnice, Kraj Vysočina

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.
Jemnice, Kraj Vysočina

Kostel sv. Stanislava v Jemnici

Hlavní dominantou města Jemnice je kostel sv. Stanislava se štíhlou věží, svítící daleko do kraje. Její elegantní silueta vítá jako první návštěvníky z celého okolí.
Jemnice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Sluníčko – občerstvení pro děti i dospělé

Příjemné posezení v nekuřáckém bezbariérovém prostředí si užijete v Bistru Sluníčko v Jemnici. K dispozici je také posezení venkovní.
Jemnice, Kraj Vysočina

Pension Palackého Jemnice

V Jemnici můžete využít k ubytování Pension Palackého. K dispozici je i zasedací místnost pro semináře s kapacitou 36 míst.
Jemnice, Kraj Vysočina

Penzion Pod Kaštany v Jemnici

Pokud budete chtít přenocovat v Jemnici, využijte služeb Penzionu Pod Kaštany s nepřetržitým provozem. Penzion disponuje uzamykatelnou místností pro možnost uložení kol.
Jemnice, Kraj Vysočina

Restaurace U Víta Jemnice

Restaurace U Víta v Jemnici návštěvníkům nabízí prostory o kapacitě 150 míst. Jsou rozděleny na jídelnu, salonek, výčep a v letních obdobích terasu.
Jemnice, Kraj Vysočina