Úvod > Co chcete dělat? > Bývalý pivovar Petrohrad
Památky

Bývalý pivovar Petrohrad

Na severním okraji obce Petrohrad se nachází historická budova bývalého pivovaru z roku 1864. Jeho nynější majitel zahájil kroky k postupné záchraně této technické památky.
Areál bývalého pivovaru je hodnotným dokladem vývoje pivovarské architektury a pivovarnictví v druhé polovině 19. století, s pozdějším vývojem, hlavní budova areálu je poměrně náročně provedeným dílem významného architekta Josefa Zítka.

Pivovar se nachází severně od obce Petrohrad směrem na Černčice. Hlavní budova pochází z roku 1863 a doplňují jí další výrobní a provozní objekty pivovaru a rovněž parní mlýn. Jako první byly postaveny sklepy, a to v roce 1847. Podnět k výstavbě dal majitel panství hrabě Černín. Budova je třípodlažní s neorománskými historizujícími prvky.

Na začátku 30. let minulého století proběhla modernizace technologie sladovny a varny. Na konci války v roce 1945 byl v pivovaře sklad zbraní SS. Po roce 1948 byl pivovar znárodněn a poté začleněn do Chebsko-Karlovarských pivovarů. Památkové ochrany se budova dočkala roku 1958. Výroba byla zastavena v březnu 1967, kdy byl pivovar zrušen. Budova sloužila pro sušení bylin podnik Léčivé rostliny Zbraslav, ve sklepech zrál sýr Západočeských mlékáren Kralovice. Po roce 2006 rychle střídala majitele. Nyní objekt vlastní společnost ISG Development, jejímž jednatelem je Brit Nicholas Kevin Marley, který se snaží budovu zrekonstruovat.

Provozovatel

Bývalý pivovar Petrohrad

Petrohrad 17
439 85 Petrohrad
WWW:
https://pamatkovy...
GPS:
50,135592 13,441955
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Houbové domečky v hotelu Jesenice

Houbové domečky v hotelu Jesenice

Jesenice, Středočeský kraj
Hotel Jesenice na Rakovnicku

Hotel Jesenice na Rakovnicku

Jesenice, Středočeský kraj
Wellness hotel Národní dům

Wellness hotel Národní dům

Podbořany, Ústecký kraj