!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Bývalý hostinec Stará pošta čp. 1920 v Pelhřimově
Památky

Bývalý hostinec Stará pošta čp. 1920 v Pelhřimově

Bývalý hostinec Stará pošta čp. 1920 v ulici Příkopy v Pelhřimově byl ve třetím čtvrtletí roku 2018 prohlášen za kulturní památku. Stavba je zachycena již na nejstarším plánu města z roku 1777.
V jádru pravděpodobně barokní objekt Staré pošty stojí v těsné blízkosti městského opevnění a je funkčně a stavebně propojený s objektem čp. 205 postaveným přímo na baště parkánové hradby. Klenuté přízemí ukrývá pozůstatky šablonové výmalby zřejmě z první poloviny 19. století. Horní plochostropé patro je doplněno v regionu méně obvyklou dřevěnou pavlačí. V domě se i přes pozdější úpravy dochovala řada původních konstrukcí a hodnotných prvků, zejména pak některé historické okenní a dveřní výplně.
 
Urbanisticky hodnotná a výrazně exponovaná stavba je pozoruhodná i svým funkčním propojením se sousedním objektem a zároveň se jedná o jeden z mála posledních dokladů původní předměstské výstavby.
 
Stavba je zachycena již na nejstarším plánu města z roku 1777. Později byla pravděpodobně rozšířena a v první polovině 19. století výrazně přestavěna do současné podoby. Objekt postavený těsně za hranicí městského opevnění byl minimálně do roku 1968 evidovaný pod čp. 205, které bylo později přiděleno sousední stavbě vystavěné na baště. Starší stavba zvaná Stará pošta získala nové čp. 1920. V minulosti pravděpodobně sloužila jako konírna a přepřahovací stanice tehdejší pošty.  V roce 1899 zakoupilo zastupitelstvo města budovu evidovanou pod čp. 205 a zřídilo zde tzv. okresní dům, v němž byly kromě jeho kanceláří umístěny také okresní stravovna a zprostředkovatelna práce využívaná hlavně cestujícími řemeslníky. Později byl objekt upraven (zejména výměna oken a změna okenních os hlavního průčelí) a byla v něm zřízena restaurace Stará pošta.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 28. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí