Úvod > Co chcete dělat? > Bývalá obec Pohraniční v Krušných horách
Památky

Bývalá obec Pohraniční v Krušných horách

Po roce 1945 bylo díky tzv. "odsunu" vysídleno mnoho do té doby prosperujících krušnohorských obcí. Jednou z byla i obec Pohraniční. Nacházela se na samotné hranici, kde plynule navazovala na německý Reitzenhain.
Ves Pohraniční, dříve Reizenhain, ležela těsně u saských hranic, na pravém břehu potoka Černá, německy Pokau. Saská obec Reitzenhain se dodnes nachází na protilehlém levém břehu. Pro ves na české straně se někdy pro lepší rozlišení používal název Bömisch Reizenhain. Český název se začal používal až po 2. světové válce a byl odvozen z polohy vesnice.

Význam zemědělství zde byl zanedbatelný, tvrdé klimatické podmínky, nadmořská výška a málo úrodná půda poskytovaly jen nejnutnější obživu, hlavním zdrojem byla vždy práce v lese. Bývalý Reizenhain ležel při staré cestě z Lipska do Prahy a odedávna v něm stávala hospoda, využívaná formany.

Z Pohraničního dnes zbyly jen 4 domy, které jsou navíc užívány jen příležitostně jako chalupy. Hned před první se nachází podzemní pramen, vyvedený do trubky s kohoutkem. Voda je pitná a lze bez obav napít.
 

Z historie obce

První zmínky o obci pocházely z roku 1401. Byly v listině, kterou Václav IV. přikazoval, kudy má vést cesta na Míšeň. Zdejší přechod zřejmě existoval již dříve a tudy k nám i později vstupovala nepřátelská vojska – ať to bylo za 30leté války nebo za Napoleonských válek, či v roce 1938, kdy tudy pronikaly bojůvky Freikorpsu a později i okupační německé jednotky. Na konci 2. světové války tudy procházely kolony zbídačených politických vězňů z koncentračních táborů a bylo zde zastřeleno přibližně 1500 dalších vězňů, čekajících na železničních vagónech na osvobození. Snad již naposledy byl takto neblaze využit reizenhainský přechod v roce 1968.
Vodopád Chomutovky

Vodopád Chomutovky

Hora Svatého Šebestiána, Ústecký kraj
Medvědí vodopád v Krušných horách

Medvědí vodopád v Krušných horách

Hora Svatého Šebestiána, Ústecký kraj
Obnovená rašeliniště v Krušných horách

Obnovená rašeliniště v Krušných horách

Hora Svatého Šebestiána, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Umanutá koza

Umanutá koza

Kryštofovy Hamry, Ústecký kraj
Pytloun Wellness Hotel Hasištejn

Pytloun Wellness Hotel Hasištejn

Místo, Ústecký kraj
Penzion Bremen Jirkov

Penzion Bremen Jirkov

Jirkov, Ústecký kraj