Úvod > Co chcete dělat? > Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí
Příroda

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.
Mašovická střelnice je bezpochyby jednou z nejzajímavějších lokalit ochranného pásma Národního parku Podyjí. Na ploše kolem 80 ha najdete lesíky, úhory a hlavně rozlehlé travnaté pláně porostlé křovinami. V době babího léta se rozzáří červení zralých šípků a fialovou barvou trnek.

Vojáci zde totiž nepůsobili jen ničivou silou, ale jejich činnost překvapivě přispěla i k vytvoření přírodovědecky velmi zajímavého území. Vzácné druhy rostlin a především živočichů našly útočiště v pestré mozaice terénních prvků, jako jsou zákopy, valy, pojezdové dráhy, vyježděné koleje od tanků nebo „krátery" zaplněné vodou. Pohyb těžké techniky zabraňoval zarůstání travnatých ploch dřevinami a neustále udržoval určitý podíl holých plošek s nezapojeným travním drnem.

Dnes se bývalá Mašovická střelnice pyšní například neobyčejně bohatou faunou denních motýlů. Můžete zde pozorovat několik desítek druhů různých modrásků, hnědásků, okáčů nebo vřetenušek, z nichž některé patří v širším regionu mezi velké vzácnosti.

Stejně tak je bohatým útočištěm některých druhů orchidejí. Vzácný vemeník zelenavý se zde v rámci Podyjí vyskytuje v největším počtu. Díky pestrým porostům křovin se na střelnici mimořádně daří pěnici vlašské nebo ťuhýkům obecným.

Všechny tyto hodnoty přispěly k tomu, že je střelnice chráněna soustavou Natura 2000 jako evropsky významná lokalita i ptačí oblast.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Lukov

Penzion Lukov

Lukov, Jižní Morava
Penzion U Hrádku

Penzion U Hrádku

Znojmo, Jižní Morava
Hotel Premium

Hotel Premium

Znojmo, Jižní Morava