Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Betlémská kaple na Žižkově
Památky

Betlémská kaple na Žižkově

Slavná Betlémská kaple spojená s Janem Husem má svou méně známou jmenovkyni, schovanou ve vnitrobloku v žižkovské Prokopově ulici. Slouží českobratrskému evangelickému sboru a autorství se připisuje Emilu Králíčkovi.
Ve středu dnešního starého Žižkova už nebyla k mání volná stavební parcela, a tak sbor zakoupil dům v Prokopově ulici, nazývaný „U Generála Zacha“, který v roce 1870 nechal postavit podnikatel František Horn. Na místě nově zakoupené parcely zela jáma po těžbě písku, jež byla navíc zavezena sutinami z asanace Starého Města. To nebyl ideální povrch pro stavbu jakékoliv budovy, a tak byl ještě před stavbou ze statických důvodů podložen betonovou deskou. Zajímavé je, že jméno architekta kaple není známo stoprocentně, i když jím byl nejpravděpodobněji Emil Králíček, který v té době pracoval u firmy Matěje Blechy. Ta stavbu v roce 1912 navrhla a v letech 1913–1914 realizovala. Králíčkovy kubistické tvary při budově sakrální stavby jsou celosvětově jedinečné. Výrazným užitím kubismu na církevní stavbě zvenčí i v interiéru, v kombinaci s pozdní secesí, je kaple velmi unikátní.
 
K její historii je ještě nutno dodat, že sousedé nebyli ze stavby nijak nadšeni a pomocí právních prostředků se jí snažili zabránit. Neuspěli a v den sarajevského atentátu, 28. 6. 1914, byla kaple slavnostně otevřena. V dalších desetiletích došlo k mnoha úpravám: v roce 1928 byly dostavěny kanceláře, o 10 let později byla podle projektu architekta Bohumíra Kozáka přistavěna zákristie a zvonice, do které byl umístěn zvon – dar evangelíků ze švýcarské obce Balgach. Zákristie byla na jejich počest nazvána Švýcarskou síní. Během Pražského povstání poškodili Němci střelbou z Vítkova boční stěnu předního domu.
 
sedmdesátých letech 20. století hrozila Betlémské kapli asanace, ale díky snahám tehdejšího faráře Františka Potměšila došlo v roce 1975 dokonce k prohlášení stavby za kulturní památku, a tím i k přehodnocení plánu na zbourání. V roce 1992 vymalovali studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové interiér kubistickými vzory, generální oprava kaple proběhla v letech 1996–2006.
 
Na zdi kaple se nachází pamětní deska, která připomíná oběti německé okupace – v prvé řadě vyvražděnou rodinu Fafkových, která pomáhala československým parašutistům.

Provozovatel

Farní úřad ČCE Žižkov I.

Prokopova 216/4
130 00 Praha 3
Email:
zizkov1@evangnet.cz
WWW:
zizkov1.evangnet.cz/
GPS:
50,085797 14,453933
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 3
Tipy na výlet:
Praha 3 a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Bezva Fest Slavkov u Brna

Bezva Fest – den plný zábavy a vzdělávání pro celou rodinu.
Praha 3, Praha

Let It Roll 2024

Let It Roll je největší festival na světě věnující se hudebnímu žánru drum & bass.
Praha 3, Praha

Kočárkino – Fremont

Zaparkujte kočárek v sále a užijte si film, aniž byste museli shánět hlídání!
Praha 3, Praha

Nokturno s Klavírním kvartetem Josefa Suka

Pestrá přehlídka komorního repertoáru kvarteta se speciální hostkou Alžbětou Poláčkovou. Sólistka opery Národního divadla v Praze se představí ve skladbě Nokturno J. B. Foerstera. Nechte se unášet adventem se skladbami Suka, Martinů, Strausse a dalších.
Praha 3, Praha

Kafe s farářkou

Výjimečně druhou středu v měsíci můžete přijít na pravidelné Kafe s farářem nebo farářkou.
Praha 3, Praha

Vánoce v Atriu

Přijďte oslavit Vánoce s širokou žižkovskou rodinou!
Praha 3, Praha

Vánoční koncert – Chorea Bohemica

Která je vaše srdcová? Veselé vánoční hody, Nesem vám noviny nebo třeba Pásli ovce Valaši? Adventní večer ve znamení poslechu i společného zpěvu koled se souborem Chorea Bohemica.
Praha 3, Praha

Hudba o Třetí – Duo Mareli

Přinést posluchačům radost. To je hlavní cíl Elišky Dedkové a Martina Cáby, kteří vystupují jako kytarové Duo Mareli.
Praha 3, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Prokopka

Výstavní prostor určený především pro mladou a střední generaci výtvarníků, který má obsáhnout všechny výtvarné obory od malby, designu, přes fotografii, nová média až sochu. Galerie se nachází v prostorách Centra Prokopka.
Praha 3, Praha

Sherlockova kancelář – úniková hra

Sherlockova kancelář je autentická úniková hra v Praze jen čtyři tramvajové zastávky od Václavského náměstí. Přijďte strávit hodinu plnou úžasných hlavolamů, neobyčejných hádanek a šifer. Nechte se unést kouzlem viktoriánské Anglie a objevte své deduktivní schopnosti během řešení záhadných vražd.
Praha 3, Praha

Pomník Jaroslava Seiferta na Žižkově

Památník žižkovského rodáka je umístěn poblíž míst, kde básník žil, na malém pozemku mezi ulicemi Seifertova, Chelčického a Táboritská. Má podobu kamenné stuhy s citátem ze Seifertovy básně Prosinec 1920.
Praha 3, Praha

Storm Club na Žižkově

Storm je multižánrovým klubem a jelikož je úzce spjat s festivalem Let It Roll, o víkendech patří především elektronické taneční hudbě, v týdnu je naopak prostorem pro koncerty.
Praha 3, Praha

Solná jeskyně U Tří kamenů na Žižkově

Solná jeskyně se nachází v centru Prahy. Oproti jiným jeskyním, kde vzduch jen odsávají, my přivádíme čerstvý přes stěny i solné cihly. Je to nákladnější na provoz, ale nám jde především o Vaše zdraví.
Praha 3, Praha

DanceDifferent – Tanec Praha

Jsme tu, protože milujeme skvělé lidi, a DanceDifferent pomáhá obrovské množství takových poznat. Existujeme, protože věříme, že učit se, jak tančit, poslouchat hudbu, cítit aozumět jí i ostatním lidem znamená o mnoho lépe ztrávný čas než u TV.
Praha, Praha

Bunkr Bezovka pod pražskou Parukářkou

Protiatomový kryt Bezovka je komplex v podzemí Parukářky na pražském Žižkově. Byl vybudován v letech 1950–1955 a počítal s ukrytím přibližně 5 000 osob. Do krytu vede pětice přístupových chodeb a dvě odvětrávací věže použitelné i jako nouzový východ. Dnes by v něm našlo úkryt 2 500 osob.
Praha 3, Praha

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je pražské divadlo, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou českého génia Járy Cimrmana. Zajímavostí je, že v divadle hrají pouze muži.
Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Dobrou chuť a příjemnou zábavu v restauraci Fluidum

Můžete se těšit na vynikající kuchyni, každodenní polední menu, širokou nabídku kvalitních vín, tajemný Fluidum bar s míchanými nápoji, české pivo...
Praha 3, Praha

Pohodlí Prokop Boutique Hotelu v Praze

Prokop Boutique Hotel se nachází v klidném prostředí nedaleko historického jádra Prahy. V interiéru majestátní budovy hotelu se snoubí graciézní atmosféra Prahy 30. let s moderním designem, a propůjčuje tak hotelu jeho typickou elegantní nadčasovost.
Praha 3, Praha

Hostinec U Slovanské Lípy – nejstarší žižkovský hostinec

Hostinec v prvorepublikovém designu je pravděpodobně nejstarší žižkovskou hospodou – jeho historie sahá minimálně do 19. století. Zaměřuje se na pivní speciality z celé ČR, které jsou pravidelně na čepu o 9 pípách.
Praha 3, Praha

Sou100 Žižkov

Samotné slovo „sousto“ evokuje v každém člověku kousek něčeho dobrého. Je to sousto výtečného jídla. Restauraci jsme otevřeli v roce 2018, tedy v roce 100. výročí založení republiky. Není to náhoda, na toto výročí navazujeme úctou k tradici a zároveň otevíráme současnou éru s moderní kuchyní.
Praha 3, Praha

Apartmány Visit in Prague

Apartmány nabízejí kombinaci pohodlného a nadstandardně vybaveného ubytování za výhodné ceny, se všemi významnými pamětihodnostmi Prahy na dosah ruky.
Praha 3, Praha

Restaurace U sedláka na Praze 3

Moderní česká restaurace U sedláka nabízí posezení v příjemném prostředí, vynikající kuchyni vedenou špičkovým šefkuchařem, širokým sortimentem domácích nápojů a osobitý přístup týmu.
Praha 3, Praha

Žižkovská štrúdlárna – ochutnejte tradiční tažený štrúdl

V bývalé kočárkárně jednoho žižkovského paneláku se nachází vyhlášená výrobna a prodejna tradičního taženého štrúdlu s více jak dvacetiletou tradicí. Vyrábí zde denně čerstvý štrúdl již od roku 1993.
Praha 3, Praha

Congress & Wellness Hotel Olšanka

Hotel Olšanka leží v centru Prahy, ve čtvrti zvané Žižkov, ze které jste za pouhých 9 minut v historickém centru Prahy. Výborná dopravní dostupnost prostředky MHD v kteroukoliv denní i noční dobu.
Praha 3, Praha