Úvod > Co chcete dělat? > Beskydy na běžkách – běžecké trasy Velké Karlovice
Zimní sporty

Beskydy na běžkách – běžecké trasy Velké Karlovice

Velké Karlovice přináší skvělé příležitosti pro běžkaře. Celá oblast je protkána strojově upravovanými a pečlivě značenými trasami různé délky a náročnosti, větví se do několika údolí a jen páteřní silnice „od cedule k ceduli“ měří téměř 10 kilometrů.
Zvláště v posledních letech se Velké Karlovice právem stávají baštou běžeckého lyžování pro sportovce všeho věku i kondice. Přímo ve Velkých Karlovicích je obecním úřadem upravováno a značeno 50 km běžeckých tras ve 13 okruzích, které se vzájemně prolínají. Na tuto síť v údolí navazuje dalších 50 km běžeckých tras, upravovaných sdružením obcí Horní Vsacko na okolních hřebenech.

Můžete tak klidně prožít celý den na běžkách, aniž byste opustili teritorium obce. Výhodou běžkování v údolí je i možnost zastávek v hospůdkách podél tras.
 

Běžecké trasy

 

Tip pro začátečníky

Pro úplné začátečníky je vhodná louka pod Lanternou, kde je několik stop na klasiku i trasa upravená na bruslení (okruh pod Lanternou měří cca 1 km, je zcela rovný a ideální na správné naučení běžkařské techniky). Můžete se vydat také na 3 km trasu mezi Lanternou a Machůzkami, která má správnou šířku také pro bruslení.

Kde se občerstvit?
Podél stop v údolí je několik hospůdek. Vyhledávané je Bistro Razula pod sjezdovkou Razula, jen 50 metrů od stopy v údolí Léskové. Kromě tradiční moravské kuchyně tu najdete i vždy čerstvé frgály – typické valašské koláče přímo z místní pekárny (nejen nejoblíbenější hruškové a tvarohové, ale i makové a povidlové). Restaurace hotelu Pod Javorem na konci údolí pak nabízí velmi chutnou tradiční domácí kuchyni včetně poledních menu.

Kde si půjčit běžky?
Přímo u parkoviště vedle sjezdovky Razula je půjčovna, kde nabízejí zapůjčení setu za 300 Kč na den.

Kde si odpočinout?
Zahřát se můžete v termálních bazénech a saunách relaxačního centra Wellness Horal, které je otevřeno denně až do 21:30 hodin. Pro unavené svaly lze doporučit některou z masáží, které zde poskytují maséři z Thajska, Srí Lanky, Filipín, Bali a Indie. V nabídce je i speciální masáž nohou.

Kde zaparkovat?
Na parkovišti u sjezdovky Razula, u ski areálu Machůzky, v centru obce (u koupaliště a školy). Parkoviště jsou zpoplatněna (100 Kč).

Ubytování a restaurace v okolí