ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVýtah Jana A. Bati v bývalé administrativní budově firmy Baťa ve Zlíně

Památky

Výtah Jana A. Bati v bývalé administrativní budově firmy Baťa ve Zlíně

5 z 5 (1x hodnoceno)
1 nejméně / 5 nejvíce
Výtah s kanceláří byl určen k přepravě šéfa firmy z jeho stálé kanceláře v 8. patře co nejrychleji na potřebné místo v budově. Baťův výtah je nejen unikátní technickou památkou a raritou, ale také oblíbeným cílem turistů.
Rozmach firmy Baťa vedl k výstavě nové administrativní budovy podle projektu architekta V. Karfíka. Budova s číslem 21 je dodnes označována jako "zlínský mrakodrap", protože ve své době byla nejvyšší administrativní budovou Československa. Funkcionalistická architektura i řada technických vymožeností je korunována  unikátní pojízdnou kanceláři tehdejšího šéfa firmy Jana A. Bati o rozměrech cca 5*5 metrů. Pohybuje se rychlostí 0,65 m/s a byla vybavena elektrickou klimatizační jednotkou, pracovním stolem s telefony, nechybí umyvadlo s teplou a studenou vodou tekoucí. Tuto technickou památku dnes využívá hejtmanství pro reprezentaci, například pro zahraniční delegace, zlínské muzeum zde nabízí komentované prohlídky.

V roce 2025 prošel výtah komplexní renovací, odborníci nově zrestaurovali vnitřní i vnější části výtahu, výmalby se dočkala výtahová šachta a řemeslníci provedli i hloubkové čištění a ošetření podlahy v přilehlé expozici ve druhé etáži. Baťův výtah se pohybuje rychlostí 0,65 metru za sekundu.

21. správní budova obuvnické firmy Baťa byla dokončena v roce 1938 podle projektu architekta Vladimíra Karfíka. Zlínský mrakodrap byl jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Budova má 16 podlaží, je vysoká 77,5 metru, v nejvyšším podlaží se nachází kavárna a vyhlídková terasa s možností pohledu do všech světových stran. Stavba získala spolu s průmyslovým areálem bývalých Baťových závodů ocenění Stavba století. V současnosti zde sídlí Krajský úřad ve Zlíně.

Komentovanou prohlídku zahrnující jízdu historickým výtahem Jana  A. Bati objednávejte na tel. 573 032 111 nebo info@14-15.cz, případně info@muzeum-zlin.cz, a to 1-2 týdny předem.

Otázky a odpovědi jsou automaticky sestaveny z obsahu této stránky.

Kontakt

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, příspěvková organizace
14. budova
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

E-mail: info@muzeum-zlin.cz
Telefon: +420 573 032 111
Web: www.muzeum-zlin.cz/kontakty

Region: Zlínský kraj
Oblast: Zlínsko – Luhačovicko
Město: Zlín
Tipy na výlet: Zlín a okolí

Schválila redakce Kudy z nudy.

Nahlásit neaktuální obsah

Certifikace a další informace

Související témata

Aktuality

Vernisáž výstavy Obrazárna III. – Pavel Preisner a Petr Kunčík

Veřejnosti představíme tvorbu autorů Pavla Preisnera a Petra Kunčíka coby dvou svébytných osobností, které spojilo prostředí umělecké školy ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Vernisáž výstavy Z—G—Z: Vývoj vizuální komunikace ve veřejném prostoru Zlína

Zlínská krajská galerie zahájí výstavu grafického designéra Pavla Coufalíka mapující historii grafického designu ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Galerijní a muzejní noc ve Zlíně 2026

V tuto noc se návštěvníkům zdarma otevřou výstavy a expozice muzea a galerie v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT a zajímavý program nabídne i řada dalších zapojených kulturních organizací ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Legiovlak 2026

Již potřinácté vyráží Legiovlak na cestu po českých a moravských železnicích. Unikátní legionářské muzeum na kolejích zastaví na 24 nádražích v období od 31. 3. do 29. 11. 2026.
Zlín, Zlínský kraj

Zlínský festivalový půlmaraton 2026

Festivalový půlmaraton je největší běžecká akce ve Zlínském kraji, která stala již tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Těšte se opět 31. 5. 2026.
Zlín, Zlínský kraj

Celine The Show Zlín 2026

Po úspěšném turné v roce 2025 se do České republiky vracejí se svou CELINE the SHOW několikanásobně oceněná zpěvačka Lisa Harter a její vynikající hudebníci. Silné vokály, živá hudba, dokonalé vystupování, originální kostýmy zpěvačky a neskutečná podoba s mega hvězdou
Zlín, Zlínský kraj

Festival Zlín žije 2026

Oslavte vysvědčení a začátek prázdnin na největším zlínském pouličním festivalu! Tři dny, čtyři pódia a stovky hudebníků, tanečníků, komunit a workshopů.
Zlín, Zlínský kraj

Zámecký ryneček – slavnosti vína a folklorní festival ve Zlíně 2026 – předběžný termín

Vystoupení skvělých lokálních folklorních souborů a k tomu ochutnávky těch nejlepších moravských vín! Takový bude čtvrtý ročník slavností vína a folklorního festivalu Zámecký ryneček.
Zlín, Zlínský kraj

Aktivity v okolí

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap Audio

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.
Zlín, Zlínský kraj

Cykloturistika v okolí Zlína

Cykloturistika na horském kole nabízí v okolí Zlína více možností. Můžete jet po značených cyklotrasách nebo využít turistické stezky, ale také použít neznačené cesty a chodníčky, procházející hostýnské a vizovické vrchy.
Zlín, Zlínský kraj

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.
Zlín, Zlínský kraj

Vasky – ručně šité boty ze Zlína

Vasky jsou české ručně šité boty ze Zlína, které kombinují kvalitu, design a lokální výrobu. Jsou ideální pro ty, kdo hledají pohodlné a stylové body z tradiční evropské obuvnické dílny.
Zlín, Zlínský kraj

Red Brick design shop ve Zlíně

Red Brick design shop ve Zlíně je obchod a galerie ukrytá v jedné z ikonických budov Baťova institutu. Je ideální zastávkou pro každého, kdo oceňuje autorskou módu, ručně vyráběné doplňky a originální design od českých a slovenských tvůrců.
Zlín, Zlínský kraj

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Audio

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se Zlínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hanzelku a Zikmunda.
Zlín, Zlínský kraj

Expozice + – Zlín

Navštivte novou expozici krajské galerie s názvem + – Zlín. Čeká na vás více než tři sta originálních exponátů z galerijních sbírek v sekcích výtvarné umění, architektura a design. K tomu můžete využít mobilní aplikaci s rozšířenou realitou, která vám umožní zažít díla doslova jiným úhlem pohledu.
Zlín, Zlínský kraj

Housenka raného kapitalismu sochaře Kurta Gebauera ve Zlíně

Jedno z nejznámějších děl respektovaného sochaře Kurta Gebauera – housenka raného kapitalismu – je k vidění v blízkosti vstupu do 14. budovy, sídla Krajské galerie výtvarného umění a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pálenky Martenz – unikátní malinovice

Firma Martenz ze Zlína se zabývá produkcí pálenek, a to ne ledajakých! Vybrala si snad nejtěžží „disciplínu“ v tomto oboru, a to výrobu malinovice. Unikátní destiláty si rychle získaly oblibu a slaví úspěchy doma i v zahraničí. Kromě malin zpracovává Matenz také třeště a švestky.
Zlín, Zlínský kraj

Loft v Baťově fabrice ve Zlíně

Stylový loft v bývalém Baťově továrním areálu nabízí originální ubytování přímo v srdci Zlína. Industriální design, výhled na ikonický Baťův mrakodrap i atmosféra funkcionalistického města vytvářejí místo, které potěší milovníky architektury, designu i netradičních pobytů.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace potěší příznivce hravých chutí a čerstvých, kvalitních surovina je rozšířena o nové druhy specialit. Naší múzou jsou nutričně vyvážené pokrmy pro každý den. Věříme, že "zdravé" a "chutné" jdou ruku v ruce.
Zlín, Zlínský kraj

Bistro Kanteenka ve Zlíně

Bistro Kanteenka ve Zlíně přináší do bývalého baťovského areálu Svitu svěží gastronomický koncept inspirovaný Itálií. Nabízí snídaně, polední menu, plněné focaccie i výběrovou kávu a láká na neformální atmosféru moderního městského bistra.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Tom

Asijskou restauraci Tom najdete ve Zlíně a Uherském Hradišti.
Zlín, Zlínský kraj

Hotel Prior & Energy Spa ve Zlíně

V nejvyšších patrech ikonické budovy Obchodního domu Zlín vznikl čtyřhvězdičkový Hotel Prior & Energy Spa. Hosté se mohou těšit na spojení baťovské architektury s moderním designem a mimořádným SPA, které je jedním z nejvýše umístěných v České republice.
Zlín, Zlínský kraj

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Přiučte se kuchařskému umění od zkušených mistrů kuchařů, pekařů či cukrářů! Bistrotéka Valachy ve zrekonstruovaném Obchodním domě Zlín není jen místem, kde se výborně najíte, posedíte u dobrých drinků nebo koupíte prvotřídní „jedlé“ produkty. Nachází se zde také pravidelná Škola vaření.
Zlín, Zlínský kraj

Interhotel Zlín

Interhotel Zlín (bývalý hotel Moskva) je ideální kongresové centrum se skvělou polohou přímo v centru Zlína. Nabízí mimořádný komfort moderních pokojů a špičkově vybavené konferenční i gastronomické zázemí.
Zlín, Zlínský kraj