Úvod > Co chcete dělat? > Barokní kostel Povýšení svatého Kříže v Židlochovicích

Barokní kostel Povýšení svatého Kříže v Židlochovicích

Památky
Vrcholně barokní kostel byl postaven známým barokním rakouským architektem Johannem Lucasem Hildebrandtem.
V roce 1717 pokládá tehdejší majitel panství hrabě Sinzendorf základní kámen nového kostela a následně v letech 1724 – 1730 byl kostel Povýšení sv. Kříže postaven známým vídeňským barokním architektem J. L. Hilderandtem.

Střecha věže kostel a v Židlochovicích měla původně klasický tvar báně. Tu však strhla vichřice, a proto byla v roce 1855 nahrazena střechou ve tvaru jehlanu. Konstrukce pro umístění zvonů nebyla ve věži nikdy dokončena, proto se dodnes zvoní v původním kostelíku – Zvonici.

Schodiště před kostelem zdobí sochy židlochovického sochaře J. Sterna z 18. století, jedná se o sochy sv. Floriana, sv. Leonarda, sv. Augustina, sv. Urbana a dvě sochy sv. Jana Nepomuckého z bývalého barokního mostu přes řeku Svratku.

Uvnitř kostela jsou na postranních oltářích pozoruhodné obrazy svatého Jana Nepomuckého a P. Marie, jejichž autorem je židlochovický malíř Georg Metzger. Je zde také umístěna vzácná gotická Madona. 

K velkým úpravám interiéru dochází v druhé polovině 20. století, kdy byly instalovány nové moderní varhany s motorovým pohonem a s třemi tisíci píšťal, zabudováno plynové topení, vyměněna okna, vstupní dveře, zhotovena nová zpovědnice a oprava střechy.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 3. 2019

Ubytování a restaurace v okolí