Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Barokní kostel Narození Panny Marie v Novém Malíně
Památky

Barokní kostel Narození Panny Marie v Novém Malíně

Původní kostel s pěti obloukovými okny na podélné straně byl postaven na místě pohanského chrámu. Dnes jej připomíná jen obecní razítko z roku 1705, na němž je vyobrazena tato stavba.
Roku 1724 byl kostel Narození Panny Marie značně barokně přestavěn a rozšířen staviteli Janem Wisnerem z Uničova Antonínem Scholzem ze Šumperka. Dostavěna byla též kostelní věž, na kterou byla o 3 roky později, za velkého jásotu všech obyvatel, usazena kostelní báň. Roku 1810 byla dosud rovná zeď za hlavním oltářem zaoblena a přistavěna byla také sakristie oratoří.

Nejstarším důkazem existence kostela jsou zvony s letopočty 1412 a 1468. Starší zvon byl zrekvírován během první světové války, a tak ve věži zůstal pouze druhý, který patří mezi nejstarší zvony naší země. Na kostelní věži měl také své stanoviště ponocný, který měl v případě požáru vyhlásit poplach.

Hlavní oltář je 10 m vysoký objekt v klasicistním stylu. Na oltáři jsou uloženy relikvie ostatků sv. Jana a Pavla. Jedná se o kousek dřeva z rakví, ve kterých byly kosti svatých pohřbeny. Relikvie je opatřena potvrzením o pravostiHlavní oltářní obraz se samozřejmě váže k zasvěcení kostela. Je na něm zachycena radost, která panovala v domě Jáchyma a Anny, když se jim narodila Marie. Obraz se datuje k roku 1667 a autorem je Tobiáš Pocka. Nástropní fresky pak ukazují výjevy ze života Panny Marie. V kostele se nacházejí celkem tři oltáře. Stavba byla roku 1958 zapsána mezi kulturní památky.

Kolem kostela byly 24. dubna 1879 vysázeny lípy, aby připomínaly 25. výročí sňatku císaře France Josefa I. Některé z nich se dochovaly až do dnešních časů.

Nový Malín se nachází pouhý jeden kilometr od okresního města Šumperk. Až do roku 1947 se obec jmenovala Frankštát podle německého pojmenování Frankstadt. První písemné zprávy se datují k roku 1350. Již ve 13. století se prý v okolí obce těžila měď a později také stříbro, o čemž svědčí šachty a štoly ukryté v okolních lesích. Roku 1569 byl Frankštát prodán Šumperku, kterému zůstal až do roku 1848. V polovině 19. století se začala rozvíjet průmyslová výroba, a tak krom závodů na šamotové a hliněné zboží zde vznikla také cihelna nebo likérka.  Počátkem 20. století se k německé národnosti hlásilo až 95 % obyvatel. Ve volbách roku 1935 dominovala Henleinova Sudetoněmecká strana a po záboru Sudet německým vojskem, byli všichni občané české národnosti přesunuti do vnitrozemí. Občanů německé národnosti naopak v tomto kraji přibývalo, protože sem byli přestěhováni z vybombardovaného Porúří. V druhé fázi války na území Frankštátu operovali partyzáni a 8. května 1945 byla obec osvobozena Sovětskou armádou. Následovalo pomalé znovuosidlování této oblasti českým obyvatelstvem. Ačkoli bylo mnoho snah, aby se Malín stal předměstím Šumperka, byl tento proces ukončen v roce 1953 z důvodu ekonomické neefektivnosti tohoto svazku.

Vánoční a jiné příběhy v dřevořezbách Břetislava Vávry

Vánoční atmosférou prostoupená výstava představí dílo řezbáře samouka Břetislava Vávry z Klopiny.
Šumperk, Olomoucký kraj

Kaligrafie & kresba & ilustrace

Autorská výstava Míly Prokůpkové, šumperské rodačky a absolventky ateliéru grafiky Dalibora Chatrného a Antonína Odehnala na Střední umělecko-průmyslové škole v Brně, nabídne náhled do světa kaligrafie a kresby, kterým se dlouhá léta věnuje.
Šumperk, Olomoucký kraj

Adventní tvoření

Těšíte se na Vánoce? Pak určitě nezapomeňte 9. prosince navštívit šumperské muzeum.
Šumperk, Olomoucký kraj

Dominik Raziel – Andělé světla

Posledním výstavním projektem v Galerii mladých v roce 2022 bude autorská výstava s názvem Andělé světla, kterou vytvořil začínající malíř a výtvarný samouk Dominik Hrdlička.
Šumperk, Olomoucký kraj

Vodní nádrž Krásné u Šumperka

Vodní plocha o velikosti 9 ha je známá z filmu Krásno a poskytuje dobré podmínky pro windsurfing. Je vhodná také ke koupání, rybolovu a letnímu odpočinku.
Nový Malín, Olomoucký kraj

Zámek Třemešek u Dolních Studének

Památkou renesanční architektury z roku 1587 je zámek romanticky přestavěný v letech 1857 – 1863. Dnešní stav zámku odpovídá v podstatě stavu po jeho přestavbě v 50. letech 19. století. Dnes je zde kavárna, rodinné centrum či k bydlení pro hendikepované a seniory.
Dolní Studénky, Olomoucký kraj

Na křídlech do výšek s aeroklubem Šumperk

Letiště Šumperk Vám nabízí vyhlídkové lety a zážitek "Jeden den pilotem". V naší letecké škole organizujeme výuku nových pilotů.
Šumperk, Olomoucký kraj

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.
Vikýřovice, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Paleo BEZva pekárna v Šumperku

Pekárna, ve které jsou na prvním místě kvalitní suroviny a produkty místních farmářů, ale i nulová éčka či minimální obaly najdete v Šumperku v ulici Dr. Beneše 16. Přijďte se přesvědčit, že péct lze zdravě a zároveň chutně!
Šumperk, Olomoucký kraj

Restaurace Arte v Šumperku

Restaurace Arte je součástí zábavního a gastronomického centra Maják, nacházející se jen pár kroků od šumperské hlavní třídy. Zde můžete povečeřet při svíčkách s pocitem pohody spolu s jistotou kvalitních pokrmů připravených našimi kuchaři.
Šumperk, Olomoucký kraj

Hotel Elegance v centru Šumperka

Nový komfortní a elegantní hotel v samotném centru Šumperka. Jen pár kroků od šumperského divadla, muzea, městského parku, náměstí s romantickými uličkami, restauracemi, kavárnami, hospůdkami a obchody lemujícími hlavní třídu.
Šumperk, Olomoucký kraj

Sport relax a wellness v Šumperku

Chcete si odpočinout od všedních dnů, pobavit se s přáteli nebo jen vybít přebytečnou energii? Máme pro vás řešení přímo v centru Šumperka, města které je bránou Jeseníků. V prostorách luxusního hotelu je vám k dispozici zázemí wellness se 3 saunami, krytým bazénem, vířivou vanou a solnou jeskyní.
Šumperk, Olomoucký kraj