ÚvodCo chcete dělat?PamátkyBarokní kostel Narození Panny Marie v Novém Malíně
Památky

Barokní kostel Narození Panny Marie v Novém Malíně

Původní kostel s pěti obloukovými okny na podélné straně byl postaven na místě pohanského chrámu. Dnes jej připomíná jen obecní razítko z roku 1705, na němž je vyobrazena tato stavba.
Roku 1724 byl kostel Narození Panny Marie značně barokně přestavěn a rozšířen staviteli Janem Wisnerem z Uničova Antonínem Scholzem ze Šumperka. Dostavěna byla též kostelní věž, na kterou byla o 3 roky později, za velkého jásotu všech obyvatel, usazena kostelní báň. Roku 1810 byla dosud rovná zeď za hlavním oltářem zaoblena a přistavěna byla také sakristie oratoří.

Nejstarším důkazem existence kostela jsou zvony s letopočty 1412 a 1468. Starší zvon byl zrekvírován během první světové války, a tak ve věži zůstal pouze druhý, který patří mezi nejstarší zvony naší země. Na kostelní věži měl také své stanoviště ponocný, který měl v případě požáru vyhlásit poplach.

Hlavní oltář je 10 m vysoký objekt v klasicistním stylu. Na oltáři jsou uloženy relikvie ostatků sv. Jana a Pavla. Jedná se o kousek dřeva z rakví, ve kterých byly kosti svatých pohřbeny. Relikvie je opatřena potvrzením o pravostiHlavní oltářní obraz se samozřejmě váže k zasvěcení kostela. Je na něm zachycena radost, která panovala v domě Jáchyma a Anny, když se jim narodila Marie. Obraz se datuje k roku 1667 a autorem je Tobiáš Pocka. Nástropní fresky pak ukazují výjevy ze života Panny Marie. V kostele se nacházejí celkem tři oltáře. Stavba byla roku 1958 zapsána mezi kulturní památky.

Kolem kostela byly 24. dubna 1879 vysázeny lípy, aby připomínaly 25. výročí sňatku císaře France Josefa I. Některé z nich se dochovaly až do dnešních časů.

Nový Malín se nachází pouhý jeden kilometr od okresního města Šumperk. Až do roku 1947 se obec jmenovala Frankštát podle německého pojmenování Frankstadt. První písemné zprávy se datují k roku 1350. Již ve 13. století se prý v okolí obce těžila měď a později také stříbro, o čemž svědčí šachty a štoly ukryté v okolních lesích. Roku 1569 byl Frankštát prodán Šumperku, kterému zůstal až do roku 1848. V polovině 19. století se začala rozvíjet průmyslová výroba, a tak krom závodů na šamotové a hliněné zboží zde vznikla také cihelna nebo likérka.  Počátkem 20. století se k německé národnosti hlásilo až 95 % obyvatel. Ve volbách roku 1935 dominovala Henleinova Sudetoněmecká strana a po záboru Sudet německým vojskem, byli všichni občané české národnosti přesunuti do vnitrozemí. Občanů německé národnosti naopak v tomto kraji přibývalo, protože sem byli přestěhováni z vybombardovaného Porúří. V druhé fázi války na území Frankštátu operovali partyzáni a 8. května 1945 byla obec osvobozena Sovětskou armádou. Následovalo pomalé znovuosidlování této oblasti českým obyvatelstvem. Ačkoli bylo mnoho snah, aby se Malín stal předměstím Šumperka, byl tento proces ukončen v roce 1953 z důvodu ekonomické neefektivnosti tohoto svazku.

Šumný Šumperk – Slavnosti města Šumperka 2024

Městské slavnosti s atraktivním programem pro mladé rodiny s dětmi, střední generaci i seniory. Na své si přijdou ženy i muži. Stany, stánky a různé typy programů zaplní celé centrum města i s přilehlými parky.
Šumperk, Olomoucký kraj

Festival Blues Alive 2024 v Šumperku

Mezinárodní hudební festival Blues Alive je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry. Osmadvacátý ročník festivalu proběhne letos od 14. do 16. listopadu opět v šumperském Domě kultury.
Šumperk, Olomoucký kraj

Dětský den

Dětský den plný radosti, zábavy a smíchu.
Vikýřovice, Olomoucký kraj

Adolf Kašpar – ilustrace, malba, grafika

V letošním roce si připomínáme 90. výročí úmrtí ilustrátora, malíře a grafika Adolfa Kašpara.
Šumperk, Olomoucký kraj

Jen se tak trochu zhoupnout – Kolébky a houpačky

Výstava, inspirovaná výzkumem Petry Zsákové ze Šumperka, se zaměřuje na fenomén houpání v různých etapách lidského života.
Šumperk, Olomoucký kraj

S Muzejíčkem kolem světa

Od května se budou moci malí i velcí návštěvníci Muzejíčka vydat na cestu kolem světa.
Šumperk, Olomoucký kraj

Botanická vycházka Pod Trlinou

Muzeum pro vás připravilo další botanickou vycházku, která bude tentokrát vedena do PR Pod Trlinou.
Šumperk, Olomoucký kraj

The Marking of Distance

V šumperském muzeu se poprvé představí fotografka a umělkyně Meghan Morongová.
Šumperk, Olomoucký kraj

Třešňová alej u Nového Malína

Na katastrálním území obce Nový Malín lemuje silnici vedoucí k osadě Krásné již historická, krásná, třešňová alej, čítající 183 exemplářů třešní starších 100 let a dalších 134 dosázených třešní v posledním desetiletí.
Nový Malín, Olomoucký kraj

Vodní nádrž Krásné u Šumperka

Vodní plocha o velikosti 9 ha je známá z filmu Krásno a poskytuje dobré podmínky pro windsurfing. Je vhodná také ke koupání, rybolovu a letnímu odpočinku.
Nový Malín, Olomoucký kraj

Zámek Třemešek u Dolních Studének

Památkou renesanční architektury z roku 1587 je zámek romanticky přestavěný v letech 1857 – 1863. Dnešní stav zámku odpovídá v podstatě stavu po jeho přestavbě v 50. letech 19. století. Dnes je zde kavárna, rodinné centrum či k bydlení pro hendikepované a seniory.
Dolní Studénky, Olomoucký kraj

Letiště Šumperk

Letiště Šumperk nabízí vyhlídkové lety. V naší letecké škole organizujeme výuku nových pilotů.
Šumperk, Olomoucký kraj

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.
Vikýřovice, Olomoucký kraj

Aquacentrum Šumperk

Krytý a venkovní bazén s tobogánem a dalšími vodními atrakcemi prošel celkovou rekonstrukcí v roce 2020.
Šumperk, Olomoucký kraj

Štola Walihloch

Opuštěná štola nese jméno italského hraběte Camila Lucerana, který v těchto místech pravděpodobně hledal bývalá naleziště drahých kovů a dle legendy zmizel v útrobách štoly.
Nový Malín, Olomoucký kraj

Šumperský orloj ve vilové čtvrti

Ve vilové čtvrti v Šumperku se na domě pana Miroslava Nečase nachází orloj, který odbíjí každou celou hodinu od osmi do šesti večer. I když se jedná o kopii pražského orloje, rozdíly však pozorný divák najde. Objeví například věrozvěsty nebo švestkovou ratolest.
Šumperk, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Perk v Šumperku

Funkcionalistická budova hotelu Perk (býv. hotel Grand) patří mezi nejvýraznější stavby v Šumperku. V letech 2021 – 2023 prošel generální rekonstrukcí a nyní nabízí reprezentativní restauraci, pokoje pro sedm desítek hostů, konferenční sály nebo saunový svět s výhledem na Praděd.
Šumperk, Olomoucký kraj

Paleo BEZva pekárna v Šumperku

Pekárna, ve které jsou na prvním místě kvalitní suroviny a produkty místních farmářů, ale i nulová éčka či minimální obaly najdete v Šumperku v ulici Dr. Beneše 16. Přijďte se přesvědčit, že péct lze zdravě a zároveň chutně!
Šumperk, Olomoucký kraj

Hotel Elegance v centru Šumperka

Nový komfortní a elegantní hotel v samotném centru Šumperka. Jen pár kroků od šumperského divadla, muzea, městského parku, náměstí s romantickými uličkami, restauracemi, kavárnami, hospůdkami a obchody lemujícími hlavní třídu.
Šumperk, Olomoucký kraj

Restaurace Arte v Šumperku

Restaurace Arte je součástí zábavního a gastronomického centra Maják, nacházející se jen pár kroků od šumperské hlavní třídy. Zde můžete povečeřet při svíčkách s pocitem pohody spolu s jistotou kvalitních pokrmů připravených našimi kuchaři.
Šumperk, Olomoucký kraj

Sport relax a wellness v Šumperku

Chcete si odpočinout od všedních dnů, pobavit se s přáteli nebo jen vybít přebytečnou energii? Máme pro vás řešení přímo v centru Šumperka, města které je bránou Jeseníků. V prostorách luxusního hotelu je vám k dispozici zázemí wellness se 3 saunami, krytým bazénem, vířivou vanou a solnou jeskyní.
Šumperk, Olomoucký kraj

Cukrárna v Uličce v Šumperku

Cukrárna v Uličce se nachází na Hlavní třídě v Šumperku a jak už vypovídá z jejího názvu, tak tato cukrárna je schovaná v nenápadné uličce, ale za to nápadný je její obsah.
Šumperk, Olomoucký kraj

Bistro J & J v Šumperku

S láskou a péčí vám budeme servírovat skvělá jídla a drinky přímo v srdci Jeseníků, a to v našem rodném Šumperku.
Šumperk, Olomoucký kraj

Ubytování na faře v Hraběšicích

Využít zde můžete levné a útulné ubytování v historické budově fary. Jedná se o církevní objekt, kde musí být dodržováná pravidla daná návštěvním řádem.
Hraběšice, Olomoucký kraj