Úvod > Co chcete dělat? > Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny

Příroda
Přírodní památka Babinské louky zahrnuje vlhké podhorské luky s pestrou květenou. Hlavním předmětem ochrany je především populace zvonovce liliolistého, najde se tu ale i mnoho dalších druhů rostlin - bleduli jarní, prvosenku vyšší, kosatec sibiřský, prstnatec májový nebo upolín nejvyšší.
Pozůstatky kdysi nádherných a proslulých "babinských orchidejových luk", význačných pro severní pásmo Středohoří, se nachází dnes na dvou místech:  První z nich se rozprostírá mezi Babinským vrchem a Vrchovinou, na rozsáhlé náhorní planině, která kdysi bývala tou hlavní orchidejovou loukou, je dnes udržována pravidelným kosením pouze nevelká plocha přímo proti nejvyššímu bodu Babinského vrchu. Druhou partii, mírně svažitou louku, zčásti využívanou jako pastvinu pro dobytek a v jejíž dolní mokřadní části pramení potok Rytina, naleznete o necelý 1 km níž, nad obcí Čeřeniště.
 
Rozkvétá tu mnoho vzácných a krásných rostlin. Časně zjara zde kvete bledule jarní, sasanka hajní, prvosenka vyšší a jarní, řeřišnice luční, blatouch bahenní, začátkem května a později počíná nástup dalších druhů. Každoročně je zde doslova záplava úpolínů nejvyšších nebo stovky exemplářů nádherných květenství prstnatce májového. Kromě těch běžných lučních, jako je třeba svízel syřišťový, chrpa luční, kohoutek luční, tužebník obecný, pryskyřník prudký, zvonek rozkladitý aj. zde roste také kosatec sibiřský, upolín nejvyšší, vrba rozmarýnolistá, ojediněle vzácný a silně ohrožený kruštík bahenní, prstnatec Fuchsův, rdesno hadí kořen, řebříček bertrám, hadí mord nízký, kozlík dvoudomý, hladýš pruský, koromáč olešníkovitý, vítod obecný, olešník kmínolistý, různé druhy pcháčů, tužebník jilmový, bukvice lékařská, čertkus luční, srpice barvířská, krvavec toten, zvonek širokolistý, kokrhel menší, hrachor luční, kakost bahenní, oměj pestrý, mochna bílá, vrbina obecná, suchopýr úzkolistý…. atp. Rozmanité jsou zde i druhy trav: sítiny, vlhkomilné ostřice a mnoho dalších rostlin.

Koncem léta s blížícím se příchodem podzimu upoutá růžová záplava hojných ocúnů. Některé rostliny opakují, i když v menším rozsahu, kvetení, např. upolíny, bukvice, hadí mord aj.
 
Louky, zejména pak jejich dolní části, jsou vlhké až bažinaté, takže je dobré mít vhodnou obuv. Převážná část luk pak slouží jako pastviny pro dobytek, což této cenné botanické lokalitě svědčí.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 8. 2020
Ekofarma Babiny II. - westernové zážitky v sedle

Ekofarma Babiny II. - westernové zážitky v sedle

Homole u Panny, Severozápadní Čechy
Rozhledna Varhošť u Litoměřic

Rozhledna Varhošť u Litoměřic

Hlinná, Severozápadní Čechy
Hrad Panna nad obcí Řepčice

Hrad Panna nad obcí Řepčice

Litoměřice, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Vila Sebuzín - odpočinek v Českém středohoří

Vila Sebuzín - odpočinek v Českém středohoří

Ústí nad Labem, Severozápadní Čechy
Chalupa Haslice

Chalupa Haslice

Homole u Panny, Severozápadní Čechy
Stylový restaurant Legenda na Mostné hoře

Stylový restaurant Legenda na Mostné hoře

Litoměřice, Severozápadní Čechy