Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny
Příroda

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny

Přírodní památka Babinské louky zahrnuje vlhké podhorské luky s pestrou květenou. Hlavním předmětem ochrany je především populace zvonovce liliolistého, najde se tu ale i mnoho dalších druhů rostlin – bleduli jarní, prvosenku vyšší, kosatec sibiřský, prstnatec májový nebo upolín nejvyšší.
Pozůstatky kdysi nádherných a proslulých "babinských orchidejových luk", význačných pro severní pásmo Středohoří, se nachází dnes na dvou místech:  První z nich se rozprostírá mezi Babinským vrchem a Vrchovinou, na rozsáhlé náhorní planině, která kdysi bývala tou hlavní orchidejovou loukou, je dnes udržována pravidelným kosením pouze nevelká plocha přímo proti nejvyššímu bodu Babinského vrchu. Druhou partii, mírně svažitou louku, zčásti využívanou jako pastvinu pro dobytek a v jejíž dolní mokřadní části pramení potok Rytina, naleznete o necelý 1 km níž, nad obcí Čeřeniště.
 
Rozkvétá tu mnoho vzácných a krásných rostlin. Časně zjara zde kvete bledule jarní, sasanka hajní, prvosenka vyšší a jarní, řeřišnice luční, blatouch bahenní, začátkem května a později počíná nástup dalších druhů. Každoročně je zde doslova záplava úpolínů nejvyšších nebo stovky exemplářů nádherných květenství prstnatce májového. Kromě těch běžných lučních, jako je třeba svízel syřišťový, chrpa luční, kohoutek luční, tužebník obecný, pryskyřník prudký, zvonek rozkladitý aj. zde roste také kosatec sibiřský, upolín nejvyšší, vrba rozmarýnolistá, ojediněle vzácný a silně ohrožený kruštík bahenní, prstnatec Fuchsův, rdesno hadí kořen, řebříček bertrám, hadí mord nízký, kozlík dvoudomý, hladýš pruský, koromáč olešníkovitý, vítod obecný, olešník kmínolistý, různé druhy pcháčů, tužebník jilmový, bukvice lékařská, čertkus luční, srpice barvířská, krvavec toten, zvonek širokolistý, kokrhel menší, hrachor luční, kakost bahenní, oměj pestrý, mochna bílá, vrbina obecná, suchopýr úzkolistý…. atp. Rozmanité jsou zde i druhy trav: sítiny, vlhkomilné ostřice a mnoho dalších rostlin.

Koncem léta s blížícím se příchodem podzimu upoutá růžová záplava hojných ocúnů. Některé rostliny opakují, i když v menším rozsahu, kvetení, např. upolíny, bukvice, hadí mord aj.
 
Louky, zejména pak jejich dolní části, jsou vlhké až bažinaté, takže je dobré mít vhodnou obuv. Převážná část luk pak slouží jako pastviny pro dobytek, což této cenné botanické lokalitě svědčí.

Vánoční prohlídky na zámku Ploskovice

Oživené kostýmované prohlídky zámeckých interiérů v atmosféře nadcházejících vánočních svátků.
Ploskovice, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Radobýl

1. ledna proběhne novoroční výstup na Radobýl (399 m n. m.), výšlap je zařazen mezi významné celostátní akce Klubu českých turistů.
Litoměřice, Ústecký kraj

Alena Kučerová – Práce první a poslední

Na litoměřické výstavě bude představen průřez tvorbou Aleny Kučerové s důrazem na dosud nevystavované práce, kromě grafik z perforovaného plechu budou prezentovány i ilustrace a výšivky, kterým se autorka věnuje v posledních letech.
Litoměřice, Ústecký kraj

Jiří Nid Suchý – Zrání – Tavené sklo a obrazy

Výstava skleněných plastik, fotografií a obrazů malovaných akrylovými barvami a žhavými skleněnými vlákny představí umělecká díla výtvarníka Jiřího Nid Suchého – jedné z výrazných osobností současného českého uměleckého sklářství.
Litoměřice, Ústecký kraj

Ekofarma Babiny II. – westernové zážitky v sedle

Rodinná Ekofarma Babiny II. nabízí exkurse pro školy a školky, jízdu na koni, výuku na koni, ustájení koní a jejich výcvik, pěší turistiku, cykloturistiku, ubytování v chatkách, akce na srubu a také zimní vyžití.
Homole u Panny, Ústecký kraj

Rozhledna Varhošť u Litoměřic

Na vrcholu hory Varhošť (638 m n.m.) se nachází celoročně přístupná železná kruhová rozhledna. Stojí zde od roku 1972 jako třetí v pořadí, když dvě předcházející dřevěné dosloužily.
Hlinná, Ústecký kraj

Rozhledna Lucemburkův kopec

Roky plánovaná dřevěná rozhledna na Lucemburkově kopci poblíž Malečova na Ústecku už stojí, tak ji pojďte navštívit.
Malečov, Ústecký kraj

Hibschova jeskyně v Českém Středohoří

Hibschova jeskyně není tak úplně přírodní útvar. Kdysi se tu těžil kámen a pak i písek. Vznikl tak překvapivě rozsáhlý jeskyní komplex.
Litoměřice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cyklokemp Loděnice v Ústí nad Labem

Kemp pro cyklisty v Ústí nad Labem. Nachází se na pravém břehu řeky Labe přímo na Labské cyklostezce. K dispozici je pět chat o kapacitě 28 lůžek, 2 pokoje o celkové kapacitě 8 lůžek, karavany s osmi lůžky a prostor pro cca 30-40 stanů.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Vila Sebuzín – odpočinek v Českém středohoří

Vila Sebuzín je jedinečné místo plné klidu a harmonie. Obklopená magickou přírodou Českého středohoří poskytuje komfortní zázemí pro svatby, oslavy, soukromé i firemní akce.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Chalupa Haslice

Pronájem chalupy poblíž Litoměřic a Ústí nad Labem. Součástí domu je chov oveček, rovněž možnost návštěvy a prohlídky nedalekého chovu koní a poníků.
Homole u Panny, Ústecký kraj

Hospoda Mostná hora

Regionální pivo Pivovar Litoměřice a víno Vinařství Hutár.
Litoměřice, Ústecký kraj