Úvod > Co chcete dělat? > Ateliér šumavské perle v Nezdicích na Šumavě
Kultura

Ateliér šumavské perle v Nezdicích na Šumavě

V ateliéru paní Jany Wudy se seznámíte s historií sklářské výroby korálků vyráběných na Šumavě již ve středověku, které byly navlékány do růženců. Konají se zde také kurzy, kde se výrobě vinutých perlí můžete naučit.
Dílnu je možné v letních měsících bezplatně navštívit a zhlédnout novodobou výrobu skleněných korálků vinutek. Na sklářském kahanu na propan-butan, do kterého je míchán vzduch, se proměňují tyčinky lampového skla v malé či větší korálky. Proces výroby pokřtěný ohněm dodává korálkům magickou energii, která v nich přetrvává velmi dlouho. Po nahřátí se sklovina navíjí na kovové tyčinky opatřené kaolínovou vrstvou.   Základní tvary korálků je možné zdobit pomocí skleněných nití, stříbra či zlata, přejímat křišťálem, pomocí jehly tvořit bublinky či roztahovat dekory. Kombinací těchto technik vzniká široká škála ornamentů. Korálek nemusí být jen kulatý, ale je možné vyrobit např. placičku, váleček, čočku, kostičku, atd. Výroba vinutek nevyžaduje pouze soustředěnost a šikovné ruce, ale hlavně trénuje trpělivost, dává velký prostor fantazii a je tvůrčí a relaxační činností. Ti, kteří se nechají touto nevšední výrobou okouzlit, si mohou na vlastní kůži práci na kahanu vyzkoušet a vytvořit si svou vinutou perlu. Pro ty, kteří se neodváží sednout si ke kahanu a okusit kouzlo práce se sklem, je připravena nabídka samostatných autorských vinutek a bižuterie s perlemi Jany Wudy a Lucie Vojíkové.

V ateliéru se také konají víkendové kurzy, kde se účastníci naučí vše, aby mohli po ukončení dvoudenního kurzu samostatně pracovat a tvořit vlastní perličky. Práce se sklem je fascinující a jakmile si osvojíte základní dovednosti, otevírají se před vámi nepřeberně možností, jak vytvořit svůj svět.   Jednoduché korálky – páteříky – jsou se Šumavou spjaty již po celá staletí. Vyráběly se ve velkém množství na mnoha hutích, ze kterých jsou dnes leckdy jen zarostlé a zcela zapomenuté hromady kamení v lesích nebo místní názvy, nad jejichž významem se málokdo zamyslí. Korálky páteříky se navlékaly do růženců, kterým se říkalo pater noster – a odříkáváním modlitby pak vznikl název i pro korálek.

Provozovatel

Ing. Jana Wudy

Nezdice na Šumavě 197
342 01 Nezdice na Šumavě
Tel.:
+420 606 889 532
Email:
jana@wudy.cz
WWW:
www.wudy.cz
GPS:
49,174669 13,611549
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Pošumaví
 

Vstupné

Cena: zdarma

Poznámka:Vstup do dílny je zdarma. Pokud máte chuť vyrobit si korálek, ceník práce na sklářském kahanu najdete na wudy.cz v záložce dílna.

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pidipivovárek u Pujiče na Šumavě

Pidipivovárek u Pujiče na Šumavě

Strašín, Plzeňský kraj
Domus Maria – apartmány v Kašperských Horách

Domus Maria – apartmány v Kašperských Horách

Kašperské Hory, Plzeňský kraj
Domus Maria v Kašperských Horách

Domus Maria v Kašperských Horách

Kašperské Hory, Plzeňský kraj
Parkhotel Kašperské Hory – lázeňský hotel

Parkhotel Kašperské Hory – lázeňský hotel

Kašperské Hory, Plzeňský kraj