Úvod > Co chcete dělat? > AFI Karlín – architektura a umění na jednom místě
Památky

AFI Karlín – architektura a umění na jednom místě

Z ptačí perspektivy vzhled motýlích křídel v letu a k tomu zelená fasáda, jenž tvoří nejrozsáhlejší systém vertikálních zahrad v Evropě. Tím vás na první dobrou zaujme kancelářská budova AFI Karlín. Uvnitř jedinečnou budovu dotváří instalace Maxima Velčovského.
Budova, jedna z prvních ve sbírce „Stavba čtvrtstoletí“, byla navržena jako inteligentní stavba s jasným ekologickým cílem získat nejen vysoké hodnocení nízké energetické náročnosti, ale též poskytnout vizuální a fyzický komfort svým uživatelům a návštěvníkům. Byla navržena s cílem vytvořit místo s příjemným pracovním prostředím a s lidským měřítkem.

Jedinečným způsobem doplnil neobvyklou architekturu budovy AFI Karlín umělec Maxim Velčovský, který pro ni vytvořil portréty osobností životně spjatých s Karlínem. K portrétování využil opět skleněné bubliny, ze kterých už v minulosti navrhl pro LASVIT sochy a instalace.

V Karlíně však tyto komponenty pojednal zcela novým způsobem. Podobně jako díla impresionistických malířů jsou tváře ve výsledku rozeznatelné až z větší vzdálenosti. "Skleněné malby" zachycují portréty rakouské císařovny Karolíny Augusty Bavorské, vynálezce Františka Křižíka, legendy českého průmyslu Emila Kolbena a herečky Olgy Scheinpflugové. Na počest císařovny dostala čtvrť v roce 1817 své jméno; Kolbenův slavný strojírenský komplex stál v místech, kde je nyní Palác Karlín či Forum Karlín; po "českém Edisonovi" pojmenovali v místech bývalého závodu stanici metra Křižíkova a Olga Scheinpflugová se v pražské čtvrti inspirovala k napsání Karlínské balady. Portréty jsou výsledkem kombinace matematických výpočtů, ruční práce a pečlivé instalace podle předlohy. Počítačem vytvořený grafický plán bylo nutné ručně doladit, aby mysl dokázala bodový obrazec vnímat jako tvář.

Projekt vznikl pod vedením hlavního architekta a zakladatele CMC Architects Davida Chisholma. Kancelářská budova s certifikací BREEAM Excellent disponuje 23.000m2 pronajímatelných ploch. Uvnitř budovy nechybí úschovna kol s kompletním zázemím pro cyklisty. V podzemí se nacházejí parkoviště pro více než 300 automobilů a nabíjecí stanice pro elektromobily. Součástí projektu je také městský park s původní barokní kapličkou z roku 1753 a dále vodními prvky s různými typy přístřešků pro ptáky, čmeláky a netopýry

Tato stavba je součástí výběrové sbírky projektu Stavba čtvrtstoletí.
 

Provozovatel

AFI EUROPE Czech Republic

Pernerova 691/42
186 00 Praha 8
Tel.:
+420 255 743 111
Email:
Judita.Middleton@...
WWW:
www.afi-karlin.cz...
WWW:
www.stavbactvrtst...
GPS:
50,091937 14,457608
 
Region:
Praha
Město:
Praha 8
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny