Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zřícenina hradu Obřany u Chvalčova

Zřícenina hradu Obřany u Chvalčova

Památky
Skromná zřícenina hradu Obřany se nachází na strmém kopci v Hostýnských vrších, přibližně 3 km od obce Chvalčov. Gotický hrad byl založen kolem roku 1365 Bočkem z Kunštátu. Patrně se jej nepodařilo nikdy dokončit a v průběhu husitských válek byl opuštěn. Zachovalo se torzo hradby a válcové věže.
Hrad byl považován dlouho za nejvýše položený na území Moravy v nadmořské výšce 704 m, či alespoň její části na východ od řeky Moravy, ale tento primát ztratil ve prospěch svého blízkého souseda. Dnes se dochovaly jen zbytky zdí s okrouhlou věží. Spolu s vrcholem Hostýna s bazilikou a vrchy Skalným a Čerňavou vytváří výraznou dominantu krajiny Hostýnských vrchů.

Tento typ hradu, stavěný na protáhlém hřebeni a na obou koncích chráněný věžemi, má v hradní architektuře našich zemí několik analogií. V Čechách kupříkladu hrad Trosky, na Slovensku méně známý hrad Kamenica. Přestože patrně nebyly Obřany nikdy dostavěny podle původního záměru, sloužil tento hrad půl století jako správní centrum panství, než došlo v průběhu první čtvrtiny 15. století k jeho definitivnímu zániku.

Zřícenina se nachází na území obce Chvalčov a dostanete se k ní po červené značce z Rusavy do Bystřice pod Hostýnem. Na trase je i poutní místo Hostýn. Zřícenina stojí v chráněné oblati Přírodní rezervace Obřany, v okolí jsou skalní útvary.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 7. 2019
29.6.
31.8.
Hanácké léto na kolejích

Hanácké léto na kolejích

Kroměříž, Východní Morava
10.8.
Hvězdy nad hradem Lukov

Hvězdy nad hradem Lukov

Lukov, Východní Morava
9.11.
Hradní jarmark na Lukově

Hradní jarmark na Lukově

Lukov, Východní Morava
20.7.
21.7.
Prázdninové poježdění na Rajnochovické lesní železnici

Prázdninové poježdění na Rajnochovické lesní železnici

Rajnochovice, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí