Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Památky
Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který v současné době prochází rozsáhlou obnovou. Projekt obnovy Horního zámku a Muzea Vimperska je naplánován na roky 2018 – 2020. Po dobu rekonstrukce je provoz značně omezen a návštěvníkům je zpřístupněn pouze okruh Dolní zámek.
Nádvoří zámku jsou po dobu obnovy (2018 – 2020) nepřístupná!

Vimperský zámek
, který se majestátně tyčí nad městem a řekou Volyňkou, byl postaven na místě hradu ze 13. století. Zámek je tvořen třemi částmi - nejstarší je vlastní hrad (Horní zámek), další je Dolní zámek a třetí část tvoří dělostřelecká bašta Haselburg z roku 1479 a předsunuté opevnění s pozůstatky dříve dvojitých hradeb.

Poslední stavební úpravy zámku byly provedeny po požáru v roce 1857 posledními majiteli rodu Schwarzenberků. Krásný renesanční palác byl naštěstí nepoškozen, a tak se jeho původní podoba dochovala dodnes. Nejstarší dochovanou stavbou je Vlčkova věž z poloviny 14. století, která je přístupná.

V roce 2015 přešel zámek do rukou Národního památkového ústavu. Převzat byl ve velmi špatném stavu, způsobeném dlouhodobou neúdržbou. V letech 2015 – 2017 nabízel zámek dva prohlídkové okruhy s průvodcem a také prohlídku Muzea Vimperska, které na zámku sídlí již od poloviny 20. století.

Projekt je spolufinancován z evropských fondů z Integrovaného regionálního operačního programu.
 

Prohlídkové okruhy zámkem

Po dobu rekonstrukce návštěvnický provoz omezen, až do konce roku 2020 bude uzavřeno Muzeum Vimperska i okruh Horní zámek. Navštívit je možno pouze okruh Dolní zámek a to v rámci provizorního provozu. Zámek bude v letech 2018 – 2020 fungovat bez pokladny, zrušen bude provoz suvenýrů, dostupné nebude ani WC s tekoucí vodou. Od července do konce září bude návštěvníkům k dispozici mobilní WC umístěné před zámkem.

Dolní zámek - ukázky souvrství výmaleb v sondách (od renesance po 20. století), částečně odkrytý unikátní a výjimečně dochovaný renesanční trámový strop, zahrada a sala terrena, exteriér Haselburgu. Na trase se nenachází žádný mobiliář.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 6. 2019
Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska

Vimperk, Šumava
Hrad Haselburg ve Vimperku

Hrad Haselburg ve Vimperku

Vimperk, Šumava
Dům U jelena ve Vimperku

Dům U jelena ve Vimperku

Vimperk, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí