Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Památky
Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.
Historie tamního zámku
Měšický zámek
byl postaven v letech 1767 - 1775 místo renesanční tvrze pro František Aantoník Nostice podle plánů architekta Hoffeneckera. Zajímavostí sídla je, že zde byl v roce 1775 instalován první bleskosvod v Čechách dr. J. T. Klinkošem.
 
Architektura a interiér zámku
Zámek představuje jednu z nejzajímavějších pozdněbarokních realizací v Čechách. K nejcennějším místnostem se řadí sál v prvním poschodí, vyzdobený malbami J. Hagera a zámecká kaple, která je vyzdobená freskami s biblickými náměty od Ambrozziho. Prachnerův barokní oltář běžného typu nese obraz sv. Alžběty rovněž od Ambrozziho. Z kaple se dodnes zachovaly pouze fragmenty. V západním křídle zámku bývalo kdysi zámecké divadlo. Zámek také obklopovala francouzská zahrada přecházející v anglický park, kdysi jeden z nejkrásnějších v Čechách.
 
Po smrti F. A. Nostice zámek a přilehlé pozemky zůstaly i nadále ve vlastnictví jeho potomků a to až do roku 1945, kdy byl zámek zkonfiskován a upraven pro potřeby zdravotnictví. Zdejší zámecká knihovna s mnoha spisy světové literatury byla zničena. V zámku sídlila nejdříve Slovanská kolej, poté politická škola pro odboráře a následně nemocnice. Dnes je zámek v majetku obce Měšice a slouží potřebám nestátního zdravotnického zařízení. Nově také slouží obyvatelům Měšic jako rekonstruovaná tělocvična. Pokud se budete chtít trochu odreagovat, doporučujeme navštívit místní jezdeckou školičku Pony Park.
 
Pro zajímavost
V letech 1776 – 1785 pobýval na zámku samotný Josef Dobrovský, který zde působil jako vychovatel rodiny Nosticů. Prostředí zámku a tehdejší interiér nemocnice inspiroval tvůrce filmu natolik, že se rozhodli vytvořit film z nemocničního prostředí, který přibližoval divákům, jak se provádějí náročné operace srdce. Film nese název Pět mužů a jedno srdce z roku 1971. A do třetice všeho dobrého a zlého, proslulý pražský královský hodinář Sebastian Londensperger z 18. století na zámek instaloval velký hodinový stroj, který je funguje dodnes.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 5. 2019
26.4.
2.6.
Dioramata květen 1945

Dioramata květen 1945

Panenské Břežany, Střední Čechy
24.5.
26.5.
Mentholka Super Cup 2019

Mentholka Super Cup 2019

Praha 8, Praha
7.4.
6.6.
Stín bodu

Stín bodu

Praha, Praha
26.4.
25.1.
Zachuchleno - příběh animace/animace příběhu

Zachuchleno - příběh animace/animace příběhu

Roztoky, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí