Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Památky
Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.
Z náplavky na Rašínově nábřeží se naskýtá překrásný výhled na panorama Hradčan, které je tak často vyhledáváno turisty. Prostor Rašínova nábřeží, respektive jeho náplavka, nabízí v průběhu roku nepřeberné množství aktivit, a to od pravidelných farmářských trhů až po sportovní, kulturní či gastronomické akce. Je zde trasa pro běžce, cykloturistiku a bruslaře. V hojné míře na náplavku míří rodiče s dětmi krmit labutě. Určitě si tu všimnete i záhadného přístroje limnigrafu, který měří průtok vody v řece.
 
Na náplavce Rašínova nábřeží lze dlouhodobě navštívit takové aktivity, jakými jsou divadelní loď Tajemství, parník Tyrš, Party Grill Boat, stylovou dřevěnou restauraci Vltava (která si zahrála i ve filmu Vrchní prchni), botel a restauraci Matylda  a v neposlední řadě i šikovný přívoz P5 Císařská louka - Výtoň - Náplavka Smíchov, který má svou zastávku u Železničního mostu. V prostoru náplavky se také konají oblíbené Farmářské trhy. V zimě zde bývají Lázně na Lodi.
 

Z historie náplavky na Rašínově nábřeží

Dnešní Rašínovo nábřeží s náplavkou vzniklo ve dvou etapách. První část od Palackého náměstí k Jiráskovu náměstí byla postavena v letech 1870-1878 souběžně s mostem Palackého. Druhá část od Palackého náměstí k vyšehradské skále byla dokončena v roce 1905 spolu s vyšehradským tunelem. Výstavbě nábřeží padlo za oběť starobylé Podskalí, svérázná osada pražských plavců a vorařů. Jejich každodenní život, svázaný s řekou Vltavou, připomíná jediná dochovaná stavba, bývalá podskalská celnice na Výtoni.

Široká náplavka Rašínova nábřeží sloužila v úseku mezi Palackého a Jiráskovým mostem jako hlavní přístaviště Pražské paroplavební společnosti a výchozí bod populárních výletů do Štěchovic. Část náplavky mezi Palackého a železničním mostem původně sloužila ke kotvení a rozebírání vorů, plavených po řece do Prahy ze šumavských lesů. Poslední vory připluly do Prahy v roce 1947.
 

Co je to nápavka

Mnoho lidí si myslí, že náplavka a nábřeží je to samé. Ale není to tak. Náplavka oproti nábřeží není vyvýšené místo u řeky, ale naopak. Bývá to plocha přímo u řeky, která slouží ke kotvení, anebo přistávání lodí, k procházkám okolo řeky a v zimě se využívá k vyvážení odklizeného sněhu. Samozřejmě se počítá s tím, že náplavka bude v případě povodní zatopena a proto zde nenajdete žádné pevné stavby. S nábřežím, které je oproti náplavce vyvýšené místo nad řekou, je spojena schody a nebo sjízdnými rampami.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 7. 2019
1.1.
31.12.
Zaniklé Podskalí a život na Vltavě

Zaniklé Podskalí a život na Vltavě

Praha 2, Praha
12.7.
31.8.
Hudební festival České hrady CZ 2019

Hudební festival České hrady CZ 2019

Praha 5, Praha
23.3.
30.9.
Plavby lodí do pražské zoo 2019

Plavby lodí do pražské zoo 2019

Praha 1, Praha
27.4.
15.9.
Plavba na Slapy 2019

Plavba na Slapy 2019

Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí