Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Tvrz Vyšehořovice

Tvrz Vyšehořovice

Památky
Mohutná zřícenina gotické tvrze, založené vladyky z Vyšehořovic v polovině 14. století se nachází mezi Čelákovicemi a Úvaly. Dnes se z tvrze dochovaly mohutné zříceniny, gotická věž zcela zanikla, z ostatních objektů stojí zdi někdy až do původní výše.
Již v druhé polovině 13. století stávala na severní straně návsi ve Vyšehořovicích raně gotická tvrz s vysokou hranolovou věží a dvorem. Později přibývaly další paláce. Z gotické doby se dochoval unikátní prvek - kamenná deska s erbem rodu Rožmitálů. Dnes již není součástí tvrze, ale je uložen na obecním úřadě. Ve 14. století patřila tvrz místním vladykům, kteří měli v erbu dubovou větev. Před rokem 1410 získal větší část panství bohatý staroměstský měšťan Zikmund Rokycanský, který starou tvrz nákladně přestavěl.

Do nového sídla se vcházelo přes padací most hrotitým vjezdem nebo brankou pro pěší. Po pravé straně průjezdu se nacházely dvě místnosti s valenou klenbou. Další obytné části byly v prvním patře. Jádro tvrze, severně od staré věže, stávalo kolmo k ohradní zdi. Další stavební změny a opravy tvrze se uskutečnily koncem 16. století. Ohradní zeď byla zvýšena, gotický vjezd zazděn a nahrazen portálem na východní straně. Přestože byla vyšehořovická tvrz obyvatelná ještě v druhé polovině 17. století, vrchnost ji využívala je pro chov drůbeže a jako sýpku. V polovině 19. století stavba velice zchátrala a změnila se ve zříceninu. V restituci získala tvrz nová majitelka Libuše Linhartová a ta se snaží s pomocí sdružení Přátelé vyšehořovické tvrze vrátit tvrzi její původní vzhled.

Při návštěvě Vyšehořovic stojí za zhlédnutí také romantická zřícenina románsko-gotického kostela sv. Martina a nápadná věž někdejší renesanční zvonice se zbytky původní výzdoby.
 
K tvrzi se váže také místní pověst "O loupeživém rytíři Vyšehořovi". Což byla skutečná postava zdejšího majitele tvrze z počátku 16. století - Jaroše z Vyšehořovic. Ten získával informace o plánovaných cestách pražských bohatých kupců se svým zbožím skrze zdejší kraj, a společně s dalšími se podílel na jejich okrádání a loupežných přepadení. Pražští měšťané Jaroše později lapili a popravili. Pro místní je dodnes téměř romantickým hrdinou.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 5. 2019
8.6.
Cesta kolem světa za 80 minut

Cesta kolem světa za 80 minut

Kounice, Střední Čechy
21.7.
28.7.
Umělecký letní tábor: Za pokladem kapitána El Piana

Umělecký letní tábor: Za pokladem kapitána El Piana

Týniště nad Orlicí, Královéhradecko
25.10.
29.10.
Výstava Exotika 2019 v Lysé nad Labem

Výstava Exotika 2019 v Lysé nad Labem

Lysá nad Labem, Střední Čechy
6.9.
8.9.
Jiřinkové slavnosti v Lysé nad Labem

Jiřinkové slavnosti v Lysé nad Labem

Lysá nad Labem, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Lony

Hotel Lony

Mochov, Střední Čechy
Kounický pivovar

Kounický pivovar

Kounice, Střední Čechy
Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Šestajovice, Střední Čechy
Lázeňská vinárna Toušeň

Lázeňská vinárna Toušeň

Lázně Toušeň, Střední Čechy