Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Příroda
Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.
Jedním z hlavních poslání botanické zahrady je i výchova a vzdělávání zábavným či netradičním způsobem. Vonná stezka propojuje celou zahradu prostřednictvím sedmi vonných stanovišť, na nichž se zážitkovou formou návštěvníkům představí aromatické rostliny a jejich vůně.
 
První zastavení Vonné stezky se nachází v tropickém skleníku Fata Morgana. Návštěvníkům představí zrod unikátního parfému, který vznikl přímo zde v pokladnici rostlinných druhů, jejich rozmanitých tvarů, barev a samozřejmě i vůní. Parfém byl vytvořen ze silic z 21 vybraných exotických rostlin, kterým dominuje vůně květů stromu ylang-ylang (Cananga odorata) a citronové trávy (Cymbopogon citratus). Vzácné silice byly dobezeny ze zahraniční expedice na Madagaskar. Přivonět si lze k devíti vybraným složkám parfému na doprovodném edukačním panelu umístěném uvnitř skleníku, k vidění je i speciální kotel, v němž olejová směs zrála v průběhu minulého roku a část parfému je tu uložena dodnes. Výsledná vonná kompozice dostala pojmenování Fata Morgana No. 1.
 

Banka vůní na vinici sv. Kláry

Banka vůní vznikla už roku 2012 ve spolupráci se sochařem Lukášem Raisem. Železná konstrukce, která znázorňuje pokroucený keř vinné révy a v jejích úponcích a stylizovaných květech se nacházejí kapsle s vůněmi, stojí na hlavní cestě na vinici sv. Kláry (nelze přehlédnout). Přičichnout se dá až ke 24 vzorkům vůní, které můžete ve víně objevit (např. ovoce, koření, kouř... atp.). K oblíbeným vůním patří med, třešně, citron, grep, ananas, jahoda, malina, černý rybíz nebo pražený lískový oříšek. Plody košatého keře se dají pootočit, v každém z nich leží buničina s nakapanou esencí.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 1. 2019

Ubytování a restaurace v okolí